Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přemysl Otakar I. a Zlatá bula sicilská, to k sobě ladí.

Přemysl Otakar I. je možná trochu zapomínaný Přemyslovec, byť jeho úsilím se narodila jedna z nejdůležitějších listin pro vývoj české státnosti. V roce 1158 byl na českého krále korunován Vladislav II. I když pouze  

na jedno korunovací období a ve hře byl i císařský projev díků za vojenskou pomoc, rozhodně se jednalo o významný čin. Naštěstí nebyl poslední.

Když Vladislav odešel do Strahovského kláštera na důchod, jeho syn Bedřich to neuseděl a knížecí trůn připomínal hokejovou střídačku. Taky v tom pěkný hokej byl. Z jednotlivých krátkoknížat uvedu Jindřicha Břetislava. Jediný kníže a zároveň biskup našich dějin a první dochovaný případ střetu zájmů. Přemyslovi se napoprvé podařilo vládnout jen tak cvičně v roce 1192.

Na další šanci čekal v klidném vyhnanství na dvoře míšenských Wetingů, kde mu přidali Otakar. Patrně se Němcům blbě vyslovoval. Oproti dynastickým zvyklostem se oženil z lásky. Vyvolenou byla Adléta, dcera míšenského markrabího. Ale to byl ještě ztracená existence. Vydrželo jim to dvacet let. Teprve už jako mocný si vyhlídnul Konstancii, dceru uherského krále. Byla to vyhlášená kráska a zlí jazykové špitali, že to nebyl ani tak dynastický svazek, jako druhá míza. Při té příležitosti mu  za 11 let, porodila 9 dětí.

V roce 1197 se stala divná věc, kníže Vladislav Jindřich se na to podíval tak nějak chlapsky a uznal schopnosti staršího bráchy. Výsledkem byla dohoda. Přemysl povládne v Čechách, Vladislav na Moravě. Věřte nebo ne, dohoda nebyla nikdy porušena. Dodnes se přece uzavírají jenom aby se ve vhodný čas porušily.

V době vzestupu měl situaci Přemysl ulehčenou, protože se v ní dokonale orientoval. V lavírování byl mistr. V době bojů o císařský trůn si nechal postupně korunu potvrdit od obou soupeřících soků. Nejdříve od Filipa Švábského a o pět let později od jeho soupeře Otty Brunšvického. Korunován králem byl v roce 1198.

Papež Inocenc III. pak udělil Čechám královský titul na věčné časy papežskou bulou roku 1204...My uznávaje a potvrzujeme, že český panovník Přemysl a jeho nástupci, dostali královský titul na věčné časy a svobodu království českého v římské říši...A dílo bylo téměř dokonáno, chyběl už jen nějaký komplexní rámec.

A jsme v roce 1212 u Zlaté buly sicilské, vydané novým hráčem na scéně. O římskou korunu se přihlásil sicilský král Friedrich II., a když byl podpořen papežem, měl Přemysl vystaráno. V očekávání pomoci vydal Friedrich slavnou listinu. Proč sicilská? Za prve byl králem Sicílie a za druhé říšskou pečeť ještě neměl po ruce. V té době mu bylo 18 let, a tak není zcela vyloučeno, že ji mladíkovi mazaný Přemysl podstrčil nenápadně u vína. Ať tak nebo tak, Přemysl svoje sliby dodržel a pomohl Friedrichovi k císařské koruně. Oba pak spolu udržovali trvalé přátelské vztahy. To je na tu dobu taky divný.

Bulla Aurea Siciliae slučovala a sjednocovala jednotlivé úmluvy do celku.V tom tkví její největší význam. Dokument měl všechna potřebná razítka a Přemysl se stal nejenom králem s nezpochybnitelnou dědičností, ale jako prémie se každý český král stal jedním ze sedmi kurfiřtů, kteří měli právo volit římského císaře. Tento nejvyšší úřad dědickým nárokům nepodléhal. Dále listina určuje, že český stát je včetně markrabství moravského suverénním územím a nepodléhá říšským lénům.

Jaroslav Kosina ve svých Světových dějinách (vydaných v roce 1938) pro nás trošku kostrbatě napsal...Friedrich II. Zlatou bulou potvrdil titul královský pro říši jeho na věčné časy, povinnosti k říši pozměnil tak, že podle libosti mohli panovníci čeští ke korunovačním jízdám císařů římsko-německým buď stavěti 300 jízdních oděnců, buď vykoupiti se z povinnosti této složením 300 hřiven stříbra, vzdával se investitury (uvedení do úřadu) biskupů českých, konečně pak ustanovil, že králové čeští nejsou povinni přisedávati říšským sněmům německých, leč konaly-li by se poblíž hranic českých.

Srozumitelnějšími slovy Jaroslav Čechura v knize Královská trilogie potvrzuje. Převratná byla skutečnost, že uvedení světští a duchovní vladaři písemně uznali svébytnost přemyslovského státu. Dědičná koruna se tak v podmínkách středověkého centralismu stala základním znakem politické suverenity.

Přemysl Otakar I. zemřel před Vánoci roku 1230 a jeho syn a následník Václav I. taky nebyl žádné ořezávátko. To už byla na obzoru doba a činy Přemysla Otakara II. a následně bitva na Moravském poli, kde poprvé dal o sobě významně vědět Habsburk.

TÉMATICKY PŘEDEŠLÝ ČLÁNEK SVATÝ VÁCLAV

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaromír Šiša | úterý 5.3.2024 9:06 | karma článku: 35,80 | přečteno: 1044x
  • Další články autora

Jaromír Šiša

Tak kde jsem letos už všude coural a zastavil.

Nedočkavý cyklo, případně mototurista, se dočkal brzo a nebyl problém vyrazit do hor, kdy jim v letech předešlých ještě vládla bílá zima, tak jupí nasedat a valíme náhodně cik cak. Není podmínkou, aby při startu byl cíl nutně znám

22.5.2024 v 8:12 | Karma: 34,99 | Přečteno: 746x | Diskuse| Fotoblogy

Jaromír Šiša

Litomyšl, famózní Lázně ducha a vyhlášené lavičky k tomu.

Každé lázně mají aspoň jeden pramen. Návštěvník, případně pacient popije a vrací se domů zdravej. V Litomyšli žádný pramen netryská, ale ducha umí zláznit báječně. Stačí den a člověk se uzdraví ještě víc, protože

7.5.2024 v 9:41 | Karma: 35,67 | Přečteno: 1046x | Diskuse| Fotoblogy

Jaromír Šiša

Jsem důchodce a nemám věčně na nic čas.

V různých obměnách často slýchané a na první pohled nelogická hláška, má velice jednoduché vysvětlení. Důchodci totiž zahodili

24.4.2024 v 12:25 | Karma: 41,89 | Přečteno: 3384x | Diskuse| Společnost

Jaromír Šiša

O tom, jak jsem s foťákem kroužil kolem komína,

což znamenalo nastavit na kružítku 50 km, zabodnout doprostřed kuchyně, ohraničit prostor, nasednout a vyrazit. I když demarkační čáru jsem občas malinko i přejel. Výprava je inspirována dobou, kdy

10.4.2024 v 9:10 | Karma: 38,66 | Přečteno: 1379x | Diskuse| Fotoblogy

Jaromír Šiša

Auto moto veteráni všude možně i jinde.

Třeba pod střechou velkých prostorných i malých útulných muzeí. Nebo na všech možných srazech, případně je potkáváme jen tak v prostoru. Pro svoji krásu a eleganci je obdivujeme a s úctou k těm, kteří jim vdechli nový život.

28.3.2024 v 10:03 | Karma: 40,14 | Přečteno: 3558x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Na jednání ministrů NATO v Praze dorazí i Blinken. Bude jednat s Lipavským

24. května 2024  18:06

Americký ministr zahraničí Antony Blinken příští týden navštíví Českou republiku, informovala s...

Novotný se omluvil Zemanovi za urážky a přání smrti. V dopise je zopakoval

24. května 2024  18:03

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) se zveřejnil dopis s omluvou bývalému prezidentovi Miloši...

Sunak jde do ofenzivy, jiné eso nemá, říká komentátor k náhlým volbám v Británii

24. května 2024

Podcast Premiér Rishi Sunak překvapil Británii, když vyhlásil předčasné volby už na počátek července....

KOMENTÁŘ: Mezi Francií a Německem. Proč na nich závisí budoucnost Evropy

24. května 2024

Premium Která ze dvou velmocí, Německo, nebo Francie, dnes po odchodu Velké Británie více ovládá Evropskou...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 553
  • Celková karma 37,84
  • Průměrná čtenost 3751x
68 let, ve volných chvilkách pro vlastní potěšení cestující, fotící a píšící.

Seznam rubrik