Rozum zvítězil. Rozum slaboduchého.
A přitom mohla být celá záležitost vyřešena velice jednoduše a včas - již před několika týdny. Stačilo zvýšit dluhový limit celkového federálního dluhu. Ale proč to dělat jednoduše, když to lze udělat i složitě. Když lze spojit americkou dluhovou krizi i s politickou kampaní.
Republikánská strana totiž požadovala velké škrty ve výdajích a zvýšení dluhového stropu jen mírně, a to tak, aby se o něm za rok muselo jednat znovu – tedy v době příštích prezidentských voleb. Znovuotevření tématu za rok by republikánům hrálo do karet. Demokratická strana zase požadovala zvýšit daně a tím zvýšit příjmy. A zvýšit dluhový limit tak, aby se o něm nemuselo zase pár let mluvit.
A dnes mohou republikáni slavit vítězství – ze svých pozic nakonec museli ustoupit méně než jejich protistrana. Konečná dohoda totiž zní: Celkem se musí během deseti let ušetřit 2,4 biliónu dolarů, přičemž 900 mld. dolarů bude součástí výdajových škrtů. A o tom, kde se ušetří zbývajících 1500 mld. dolarů, rozhodne do konce roku speciální komise. Nebudou zavedeny žádné nové daně. A dluhový strop by měl být zvýšen „jen“ tak, aby USA mohly bez problému projít celým rokem 2012. Což je ovšem řešení značně provizorní.
Největší prohra je to pro prezidenta Obamu. Obama měl vážně smůlu – ne každý prezident musí čelit jedné z nejhorších hospodářských krizí za posledních desetiletí. Jenomže Obama měl i při své smůle dvě možnosti, jak se rozhodnout: Mohl provést Ameriku krizí za současného uskutečnění úsporných opatření. To by krizi v danou chvíli ještě o něco prohloubilo, ale ekonomika by z ní nakonec vyšla posílená, zdravější. V prvních letech by za to prezident moc popularity nesklidil. Anebo mohl zvolit tu cestu, kterou také skutečně zvolil – totiž cestu „evropskou“. Utrácet, utrácet, utrácet. A kromě naděje na (možná) nějaké polické body v době krize doufat, že to ekonomiku povzbudí a krize nebude tak hluboká.
Chyba lávky. Vládní útraty se minuly účinkem. A na obou březích Atlantiku, v Evropě i v USA, se politici jen přesvědčili, že je to cesta do pekel. Ekonomiku vládní výdaje k životu stejně neproberou, ale vygenerují gigantické zadlužení. Evropské země již v jeho důsledku bankrotují. A USA zbankrotovaly málem.
A v tom je právě ta potíž. USA nevyšly z hospodářské krize ekonomicky ozdravené a tedy silnější. Díky nesmyslným vládním výdajům, které dovolily přežít slabým a neefektivním článkům americké ekonomiky, neměla krize ozdravný účinek a USA jsou stejně nemocné jako před krizí. Mají totiž větší dluh. A jejich ekonomika už znovu zpomaluje. A rádoby sbírání politických bodů v době krize se prezidentovi vrátí za rok i s úroky, protože – přesně jak to republikáni zinscenovali – se znovu bude před koncem roku 2012 jednat o dluhovém stropu a tedy i o ztrátě pozice USA coby světové finanční jedničky.
Proto také dosažení dohody o zvýšení dluhového stropu a tedy o zažehnání platební neschopnosti USA nevzbudilo na finančním trhu žádnou velkou či trvanlivou euforii. Finanční trh má už zase strach z nové krize.
Jasné je v této fázi jedno: USA se hrozbě nového hospodářského zpomalení už nepostaví dodatečnými vládními výdaji, které by dál nafukovaly exponenciálním tempem americký veřejný dluh. Jednak na to technicky vzato už nemají, jednak to ani právně vzato čerstvá dohoda mezi demokraty a republikány nepřipouští. A z toho plyne, že ať už nynější hospodářské zpomalování bude „jen“ zpomalením růstu anebo nedej Bože přeroste v novou recesi, tentokrát by měl mít útlum skutečně onen ozdravný účinek, který chyběl první krizi. A totéž ostatně platí i pro Evropu.
Vyšlo dne 3.8.2011 na ecopress.sk
Markéta Šichtařová
Varování Německu před obrovskou chybou

Pokles průmyslu nekončí. Průmyslová produkce také v lednu letošního roku meziročně reálně klesla o 0,6 %. Úpadek průmyslu tak pokračuje už druhý rok po sobě a je nakročeno na rok třetí.
Markéta Šichtařová
Studená válka centrálních bank?

Trump oznámil, že Spojené státy zavedou 25procentní clo na dovoz oceli a hliníku. Opatření se týká všech zemí možná s výjimkou Austrálie a podle sdělení Bílého domu začne platit 12. března.
Markéta Šichtařová
Evropa tahá za kratší konec obchodního provazu

Obchodní válka mezi USA a zbytkem světa se rozjíždí. Každý den však přicházejí nové informace, které tento obrázek dokreslují.
Markéta Šichtařová
Tahle technologie je Velkým Bratrem

Řada lidí sice chápe obrovská rizika CBDC pro svobodu a demokracii, ale přesto se mylně domnívá, že CBDC jsou jen jakýmsi teoretickým konceptem, který nakonec nebude zrealizován.
Markéta Šichtařová
Kdo a proč omezuje soukromé vlastnictví a spotřebu

Extrémně účinným nástrojem nastolování levicové ideologie je záměrné omezování svobodného jednání lidí, ať už jde o omezování cestování, omezování svobody soukromého vlastnictví, nebo omezování svobodné spotřeby.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Trh padá, investor se hroutí. Při výprodeji akcií přibývá předpisů antidepresiv
Investování může být pěkně stresující záležitostí. Zvlášť když se trhu zrovna nedaří a ceny akcií i...
Když je v Šanghaji léto, a tudíž peklo. Teploty však nejsou to nejhorší
Premium Od naší spolupracovnice v Číně Letní počasí v Šanghaji je podobně nepředvídatelné jako u nás doma. Od června do srpna trpí...
Letadlo plné miminek. Poslední americká operace ve Vietnamu začala tragédií
Seriál Duben 1975. Saigon sežehla spalující horka, Jižní Vietnam balancoval na hraně porážky, vojska...
Z alpských svahů až na rok do hibernace. Jak vypadá cesta jihotyrolského jablka
Premium Jižní Tyrolsko je největším pěstitelem jablek v celé Evropě, čemuž odpovídá i fakt, že každý desátý...

PRACOVNÍK PÉČE O VOZY - BRIGÁDA (A13685)
AURES Holdings a.s.
Ústecký kraj
- Počet článků 728
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 19238x
ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka, autorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.
V roce 2024 kandidátka do Senátu ČR.