Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pro chlast k Židovi, pro maso k muslimovi, na pivo k Afričanům. Jeruzalém v praxi

Náboženstvími, národnostmi a zvyky různorodý Jeruzalém vás donutí přemýšlet o věcech každodenní potřeby trochu jinak, než jste z ateistického Česka zvyklí. A musíte přizpůsobovat denní režim jednotlivým částem města.

Když cestujete do Jeruzaléma a hledáte ubytování poblíž Starého Města, musíte brát v úvahu, v jaké čtvrti se váš hotel nachází. Ubytování na pomezí mezi západním (židovským) a východním (palestinským) Jeruzalémem, ale přece jen v muslimské části, se ukázalo vzhledem k oslavám židovského nového roku jako trefa do černého.
Letošní nový rok připadl na středu 20. září a život se pro židovské obyvatelstvo díky navazujícímu šábesu zastavil prakticky až do nedělního rána. Toto striktní omezení samozřejmě neplatilo bezvýhradně, každopádně pro návštěvníka města a plánování výletů do okolí Svatého Města mělo celkem zásadní dopady.

Takže. V hotelu v muslimské části města si nedáte pivo nebo jiný alkohol. Stejně tak v celé přilehlé muslimské tržnici poblíž arabského autobusového nádraží s desítkami obchodů, obchůdků, stánků a jiných typů občerstvení alkohol nekoupíte. Například v Betlému nebo Hebronu to problém není, v Jeruzalémě muslimové alespoň navenek svou abstinenci dodržují. A všude vidíte plakáty s reklamou na pivo, kde největším písmem je zdůrazněno, že má 0% alkoholu. První dojmy z pobytu v muslimské čtvrti pro konzervativního Evropana můžou být rozporuplné. Přece jen je tady výrazně živěji, než jsme v našich končinách zvyklí. Je třeba přepnout hlavu na trochu jiný rytmus, kterým arabská ulice pulsuje. A že tedy především ráno a odpoledne pulsuje.

Přes hlavní cestu oddělující židovský a muslimský svět vyrazíte do ortodoxní židovské čtvrti Me’a Še’arim vypátrat, jestli najdete otevřený obchod s vytouženým pivem. Vy můžete, vojáci vás tam pustí. Muslimské obyvatelstvo má vstup zakázán. Při slavnostních dnech, kdy atmosféra houstne, to pochopitelně platí dvojnásobně. Takže, když vystoupíte z tramvaje na zastávce Shivte Izrael, můžete si vybrat. Buď se vydáte doprava do arabské části na kafe a kebab, nebo doleva do židovské čtvrti pro pivo nebo víno. Žid a Palestinec si vybírat nemůže a bezpečnostní složky jsou velice striktní. Na hranici uprostřed města je cítit napětí.

Návštěva ortodoxní židovské čtvrti je zážitek. Připadáte si, že jste se vrátili v čase. Slavnostní předvečer kolem vás spěchají tradičně oblečení charedim, ale také perfektně oháknuté děti i ženy. Oděv zůstává tradiční a připadáte si jako na východě Evropy v 18. století. Muži striktně v černém a bílém, s pokrývkou hlavy – nejmodernější je klobouk, tradičnější i ve třiceti stupních Celsia štrejml (jakýsi typ beranice).  Ženy a děti jsou oblečeny pestřeji.

Všude jsou vyvěšené cedule, jak se máte, spíše tedy, jak se nemáte chovat, aby to odpovídalo způsobu života v oblasti, která se snaží žít podle toho, jak si interpretuje Tóru. Plakáty visí na zdích domů, ale také například na dveřích obchodů. Takže – nevýrazné oblečení, žádné krátké sukně a výstřihy, nepokřikovat, nefotit bez dovolení. Přiznávám, porušoval jsem.

Další věc, která vás ve čtvrti zarazí je…neskutečný nepořádek. Prostě bordel. Máte pocit, že lidé, kteří si dávají záležet na tom, aby jejich oblečení přesně splňovalo to, co je podle nich odpovídající, správné, vhodné, vyhazují vše, co se jim aktuálně nehodí, z oken ven na ulici.
Jeruzalém vás přesvědčí o tom, že ani známé klišé, že nepořádek dělají Arabové, Ci…Romové a další nepřizpůsobiví, není tak úplně pravdivé. Dělají ho i Bohabojní.
 

Obchody jsou ve sváteční podvečer ještě otevřené, takže si můžete nakoupit pivo – drahé, kořalku – české ceny, víno – levné a moc dobré. Židé alkohol pravděpodobně kupují zřídka, protože láhve s vínem a tvrdým alkoholem byly v obchodech značně zaprášené.
Se setměním ve sváteční den se život na několik dnů v ortodoxní čtvrti, ale částečně i v celém městě, zastaví. Obchody zavřou, autobusy, vlaky a tramvaje přestanou jezdit. Ne, že jich jezdí méně. Prostě několik dnů nejezdí vůbec.

V ten moment oceníte výhodu toho, že jste v tak pestrém městě, jakým Jeruzalém je. Arabské autobusy, z arabského autobusového nádraží, do arabských částí země jezdí jako obvykle. Takže je to na vás – Betlém, Jericho, Mrtvé moře, Hebron? Stejně tak fungují všechny palestinské restaurace, obchůdky, občerstvení. Jídlo máte zajištěno. Bez piva se obejdete.
Odpoledne jsou arabské obchody a tržnice poblíž Starého Města s arabského nádraží natřískané k prasknutí – platí to pro tržnici za hradbami i mimo Staré Město. Pro Středoevropana může být tlačenice mezi davy lidí k bistru se shawermou (něco jako kebab v pitě) poněkud stresující. Po pár dnech si zvyknete a pod dohledem ozbrojenců a jejich zbraní se cítíte bezpečně.

Když vyrazíte do centra města kolem ulice Jaffa street (pěšky nebo taxíkem samozřejmě, MHD nejezdí), která je hlavní spojnicí mezi autobusovým nádražím a ostatními částmi města, zjistíte, že některé části města jsou ortodoxní více, některé méně. Takže některé obchody, hospůdky, hipsterská bistra jsou normálně otevřené. Nebo můžete popít s Etiopany v jejich baru. Oslavy nového roku je evidentně nijak netrápí.

Sváteční dny korzují po hlavní třídě převážně různě ortodoxně oblečení Židé. Máte pocit, že stále někam spěchají. Že by za modlitbou? Když ale večer odbočíte z Jaffa street do přilehlých ulic, zdá se vám, že jste se ocitli v Ostravě na Stodolní ulici. Muzika hraje, lidé všech barev pleti tančí a popíjejí, zahrádky restaurací, občerstvení a kaváren jsou plné. Jeruzalém je město mnoha tváří. Vždy záleží na tom, kdy a kde se ocitnete. A můžete toho využít, aby byl váš výlet co nejzajímavější.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marek Síbrt | úterý 10.10.2017 14:37 | karma článku: 23,97 | přečteno: 1484x
  • Další články autora

Marek Síbrt

Předvánoční glosa: Jak mluvkuje Jihočech v regionu razovitem

Mluvčí mluví s novináři do televize a rádia. Občas napíše článek do novin, nebo odpoví na novinářský dotaz. Sedí v teplém kanclu, pije kafíčko... Jaká je realita? Pár předvánočních střípků z jednoho týdne...

20.12.2022 v 7:55 | Karma: 28,09 | Přečteno: 2752x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Lodž: Po stopách utýraných chladným a temným tunelem

Zážitek, ze kterého zamrazí a bude mrazit ještě hodně dlouho. Chladným a temným tunelem z ghetta do chřtánu mrazivé mašinérie smrti

23.2.2022 v 12:45 | Karma: 16,05 | Přečteno: 538x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Bukurešť III: Pivnice a knihkupectví ze starého dobrého světa. Vesnice uprostřed metropole

Snažte se vcítit za atmosféru mírné nedůvěry a nejistoty místních. Dostanete se k tomu krásnému, co vzniklo před začátkem komunistického teroru, nebo bylo obnoveno poté, kdy zmizel v propadlišti dějin. Snad navždy

24.11.2021 v 11:23 | Karma: 16,53 | Přečteno: 561x | Diskuse| Cestování

Marek Síbrt

Bukurešť II: sledujte cenovky, nenechejte se ošidit, nefoťte a buďte kreativní

V Bukurešti se vrátíte do našich 90. let, kdy cizinci platili za vstup 5 marek a Češi 10 korun, i když marka byla za 15. Ocitnete se ve světě, kdy vás během chvilky po zjištění, že jste cizinec, budou chtít ošubat jako slepici

8.11.2021 v 12:30 | Karma: 26,20 | Přečteno: 1284x | Diskuse| Cestování

Marek Síbrt

Bukurešť: Liduprázdné bulváry, monumentální stavby a nasazené roušky. Město kontrastů

Stopy komunistické minulosti jsou v metropoli Rumunska stále nepřehlédnutelné. Pod tím zároveň pulsuje nový kapitalistický systém. Kontrasty na každém kroku.

21.10.2021 v 8:20 | Karma: 20,93 | Přečteno: 795x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Český rozhlas slaví 101. narozeniny a zve na Den otevřených dveří

17. května 2024

V sobotu 18. května slaví Český rozhlas (ČRo) 101 let od zahájení pravidelného vysílání Dnem...

Byl milý, říkají sousedé o atentátníkovi. Jeho byt s ním prohledalo komando

17. května 2024  11:41

Sousedé atentátníka, jenž postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se shodují, že Juraj C. byl...

Do Gazy dorazily po americkém provizorním molu první kamiony s pomocí

17. května 2024  11:12

Do Pásma Gazy se ráno dostaly první dodávky humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve...

Muž ve Francii se pokusil podpálit synagogu, policisté ho zastřelili

17. května 2024  9:50,  aktualizováno  11:11

Policie v Rouenu na severu Francie v pátek ráno zastřelila muže, který se pokoušel podpálit...

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1613x
Původem z jihu Čech, nyní už dvacet let ve Slezsku a na severu Moravy. Česko-moravsko-slezský patriot cestující po zajímavých místech země, která jsou často většině lidí úplně neznámá. Proto se texty budou mimo jiné zabývat úžasnými místy v ČR a lidmi, kteří v nich žijí. Do dvaceti let vrcholový sportovec, pak student, mediální analytik, novinář, mluvčí černouhelného gigantu v extrémně náročném období jeho existence, nyní vodař - poučený laik:-) A pořád trochu učitel i student...

Seznam rubrik