Povinnost mít zimní pneumatiky na autě? Zase je všechno jinak!

Z jedné reportáže na ČT24 jsem se dozvěděla, že od 1. listopadu do 31. března musí mít každý řidič na svém autě zimní pneumatiky. Pokud je mít nebude, hrozí mu pokuta až ve výši 2000 korun. A letos bude prý policie obzvláště nekompromisně kontrolovat řidiče a trvat na výkladu zákona. Ale opravdu nějaký takový zákon existuje? Přikazuje nám něco takového? A mají policisté právo v takovém případě udělovat pokuty?

ČT24 odvysílala 31. října 2013 v Událostech reportáž, kde bylo řečeno, že řidiči mají ze zákona povinnost mít na svých vozech od 1. listopadu do 31. března zimní pneumatiky. Rovněž jsem se od redaktorky Michaely Polákové dozvěděla, že letos bude policie k řidičům opravdu nekompromisní.

Mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR kraje Vysočina Dana Čírtková uvedla, že nelze brát ohledy na počasí, které se může změnit velmi rychle. Proto budou na tomto výkladu zákona policisté trvat a ti, kteří mít zimní pneumatiky nebudou, musí počítat s uložením blokové pokuty až do výše 2000 korun.

Reportáž byla krátká a snadno pochopitelná. Po jejím skončení mě však začaly napadat klíčové otázky. Např. o jakém zákoně se to vlastně hovořilo? V celé reportáži citace zákona nebo jeho název nepadly. Může si policie vykládat zákon tak, jak se jí líbí? Mohou policisté vybírat pokuty tak, jak si oni vyloží zákon?

JAKÝ ZÁKON UPRAVUJE PROVOZ VOZIDEL V ZIMNÍM OBDOBÍ?

Tuto problematiku upravuje zákon č. 361/2000 Sb. ze dne 14. září 2000 o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu). Jedná se konkrétně o § 40a - Provoz vozidel v zimním období.

KDY MUSÍ MÍT ŘIDIČ ZIMNÍ PNEUMATIKY NA AUTĚ?

Tento paragraf stanoví, že zimní pneumatiky musí být na voze od 1. listopadu do 31. března tehdy, jestliže:

1)      na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led, nebo námraza,

2)      nebo lze předpokládat, že se vzhledem k povětrnostním podmínkách na pozemní komunikaci během jízdy autem vytvoří souvislá vrstva sněhu, ledu, či námraza.

To tedy znamená, že pokud si řidič vyjede 24. prosince na letních pneumatikách, avšak silnice budou suché a navíc bude kolem 10° C a výhledově nebude ani v dalších hodinách mrznout či chumelit, pak by nikdo pokutu podle zákona dostat neměl.

Žádnou chybu tedy neudělá ten, kdo bude mít po celou zimu na svém autě letní pneumatiky a bude vyjíždět jen za teplého a pěkného počasí.

A není pravda, že by jakýkoliv zákon v České republice stanovil, že zimní pneumatiky musí řidiči mít na svém voze přesně od 1. listopadu do 31. března.

A co s těmi přísnými silničními kontrolami a vybíráním blokových pokut, kterými hrozila mluvčí Čírtková? Obrátila jsem se na právníka, který mi radil, abych se držela zákona a odmítla jakékoliv placení pokut. V případě neoblomnosti policistů bych požadovala, aby moje záležitost byla projednána ve správním řízení. Ostatně to sám má v plánu udělat i můj právník.

Rozumím, že policie i ČT24 chtěla patrně reportáží upozornit na to, aby řidiči nepodceňovali obutí aut, počasí a prevencí předcházeli dopravním nehodám.

Ovšem domnívám se, že každý rozumný řidič si je toho vědom, a jestliže mu jde o vlastní zdraví, bezpečí a příjemnou cestu, pak se podle toho zachová dobrovolně. A není třeba trvat na mylném výkladu zákona, který by k tomu řidiče (navíc pod hrozbou sankcemi) přinutil.

Přeji příjemné podzimní dny a suché silnice, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

http://www.ceskatelevize.cz/specialy/udalosti/

www.flikr.com

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 4.11.2013 10:04 | karma článku: 46,70 | přečteno: 45228x