Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak by vypadal můj život, kdyby se nepodařil 17. listopad 1989?

Uplynulo 26 let od 17. listopadu roku 1989. Každý rok si připomínáme události, které byly pro naši zemi klíčové. Jak by ale vypadaly naše dějiny, kdyby se převrat nepodařil? Jak bych asi žila já? Co všechno jsme získali? 

Pro mě je tento den velmi zásadní. Vždy vzpomínám, co všechno se změnilo v mém životě po Sametové revoluci. O to více mě šokuje, že mnoho současných dětí a mladých studentů, ať již středních škol, gymnázií či vysokých škol, ti, kteří se narodili až po roce 1989, nevědí, co se 17. listopadu 1989 stalo. Nedokáží si představit, jak se vlastně žilo před rokem 1989. Nechci to generalizovat, ale někteří se zmohou na jednu větu, jiní nedokáží říci nic.

17. LISTOPAD 1989 ZAMĚŇUJÍ DĚTI A MLADÍ LIDÉ S JINÝMI UDÁLOSTMI

Někteří mladí lidé si pletou 17. listopad 1989 s událostmi spojenými s 20. srpnem 1968, s odchodem ruských okupačních vojsk z naší země v roce 1990 a 1991 nebo dokonce s koncem druhé světové války. To jsou ty horší varianty.

PROČ MÁME KRÁTKOU PAMĚŤ?

Také jsem překvapena, kolik dospělých lidí má špatnou, nebo spíš krátkou, paměť. Většinou se jedná o lidi, kterým je dnes kolem sedmdesáti let (těmto lidem bylo v roce 1989 kolem padesáti let). Slýchávám, že za socialismu se nežilo špatně, komunisté dobře věděli, co chtěli, měli všechno pod kontrolou a že stát dokázal zajistit zaměstnání a bydlení všem, nebyla nezaměstnanost, bezdomovci a sociální problémy a tak podobně. Prý se žilo před rokem 1989 mnohem lépe než teď.

Mně bylo v listopadu 1989 deset let. Pamatuji se, jak vypadalo moje dětství za socialismu a jak žila moje rodina. Právě 17. listopadem 1989 se postupně začalo všechno v mém životě měnit. Život nabral nový směr a přede mnou se otevřely netušené možnosti.

To, co dnes mnoho dětí, mladých lidí či dospělých považuje za zcela normální, v období socialismu však možné nebylo. Mnoho věcí a vymožeností, bez kterých si dnes již nedokážeme představit život, neexistovalo.

Proto jsem se rozhodla napsat tento blog a zamyslet se nad tím, JAK BY VYPADALA HISTORIE,  KDYBY SE NEKONAL V LISTOPADU 1989 PŘEVRAT?

Vraťme se do minulosti a zkusme si představit, že by v listopadu 1989 zasáhly všechny složky Sboru národní bezpečnosti, zejména Státní bezpečnost (StB), dále povolané Lidové milice a Československá lidová armáda. Studentský odpor v listopadových dnech by byl potlačen.

Lidé, kteří by se ke studentům, disidentům, hercům a zpěvákům přidali, by skončili ve vazbě, poté by byli odsouzeni jménem republiky za trestné činy spáchané proti socialistickému zřízení. Jejich životy by následně pokračovaly ve výkonu trestu. Činnost veřejně známých osobností by byla zakázána. Lehčí přestupky lidí, kteří by se přidali jako protestující ke studentům, by skončily přinejmenším ztrátou dobrého pracovního místa.

Být bez zaměstnání však nebylo možné, to byl také trestný čin (příživnictví). Stát by jim tedy přidělil nová pracovní místa topičů, uklízečů, skladníků, pomocných dělníků…

Známé tváře z listopadu 1989 jako například Monika Pajerová, Martin Mejstřík, Igor Chaun, Šimon Pánek, Marek Benda, Jan Bubeník, Václav Bartuška, Jana Hybášková… by byli rovněž zadrženi, nejspíš odvezeni do Bartolomějské na služebnu StB a tvrdě vyslýcháni. Za svoji účast na událostech 1989 by byli odsouzeni a potrestáni. Po odpykání trestu by se opět navrátili ke své disidentské činnosti.

Disident Václav Havel by skončil tradičně ve vězení. KSČ by události z listopadu 1989 posílily. Aby ukázala lidu, že má dobrou vůli a že i socialismus může mít lidskou tvář, provedla by kosmetické úpravy ve funkcích u nedůležitých funkcionářů strany.

Miroslav Štěpán by si kromě svých vysokých funkcí v České národní radě a Sněmovně lidu Federálního shromáždění udržel i nadále pozici vedoucího tajemníka Městského výboru KSČ v Praze. Také v životě Miloše Jakeše se nic nezměnilo, i nadále byl generálním tajemníkem ÚV KSČ. Snad by se začalo tu a tam hovořit o tom, že by bylo dobré umožnit současnému československému prezidentu Gustávu Husákovi důstojný odchod do důchodu a popřemýšlet o novém.

JAK BY VYPADAL MŮJ ŽIVOT, KDYBY NENASTAL PŘEVRAT V ROCE 1989?

V roce 1991 by můj bratr ukončil základní školu a na doporučení výchovné poradkyně by začal studovat na učňáku obor kotlář. Na praxe by docházel do Závodů vítězného února (ZVÚ). Když by dokončil studia, zůstal by nadále pracovat v ZVÚ. I nadále by žil doma, protože za socialismu panoval nedostatek bytů, takže neexistovalo, aby si člověk svobodně pronajmul byt a žil si po svém.

O dva roky později bych opouštěla základní školu já. I když bych si přála studovat na střední škole, a moje známky by tomu odpovídaly, také i mně by výchovná poradkyně doporučila, že z hlediska třídního postavení (moje matka měla sice střední zdravotnickou školu, ale otec byl vyučeným obuvníkem, oba rodiče nebyly členy v KSČ) by pro mě bylo nejlepší učňovské středisko.

Tři roky bych tedy strávila na učňáku, obor švadlena. Maturitní studium, studium teologie, nebo dokonce studium na vysoké škole, kterého se mi v reálném životě dostalo, bych nikdy za socialismu neměla.  

Patrně bych tedy začala pracovat již v sedmnácti letech v nějakém oděvním závodě jako šička na směnný provoz.

Minula by mě životně velice zajímavá zkušenost pracovat v rádiu, tištěném deníku a týdeníku. Svoboda slova a svobodného projevu – pro nezasvěcené raději napíši, že tím mám na mysli, říkat, vykřikovat, psát a publikovat to, co si myslím - neexistovala. Povoleno bylo jen všechno to, co bylo v souladu se socialistickými ideami a zřízením.

„Nemysli. Když už myslíš, neříkej to. Když už to říkáš, tak to nepiš. Když už jsi to napsal, nepodepisuj to. Když jsi to podepsal, tak se nediv!“Zlaté pravidlo tehdejší doby

Cennou stáž ve zpravodajské televizi ČT24 bych nezažila, protože by neexistovala. K dispozici by totiž byly jenom dva oficiální kanály Československé televize (ČST) – první program a druhý program.

Církve byly ze strany státu perzekuovány a haněny, a když už se nedaly oficiálně stranou KSČ zrušit, byly tiše trpěny. Pár církví se scházelo neoficiálně, po domech a bytech, aby nebyly kontrolovány, ale i je časem StB vyhmátla a začala jejich účastníky sledovat. Patrně by mě tedy minula i víra v Ježíše Krista.

Je pravda, že jsem vyzkoušela mnoho povolání a několikrát změnila pracovní místo. Čas od času mě vyhodili pro nadbytečnost. Několikrát jsem dala výpověď proto, že se moje a představy zaměstnavatele lišily. Několikrát jsem byla v evidenci na úřadu práce. Ale mít možnost se svobodně rozhodnout, v jaké firmě a jaké povolání si zvolím, pro mě bylo a je zásadní. Je úžasné mít možnost si vybrat!

Můj táta velice rád cestoval. Po roce 1989 procestoval na dvou desítkách zájezdů několik evropských, ale také afrických zemí. Našetřil si peníze na zájezd, svobodně si vybral destinaci a odjel. Bez žádání státních úřadů o cestovní doložku a devizový příslib a čekání na odpověď, zda mu bude vyhověno nebo ne.

Mám pokračovat o nepřeberné nabídce potravin, ovoce a zeleniny, masa a mléčných výrobků, které si dnes můžeme koupit téměř 24 hodin denně? Mám psát o nedostatku základního zboží, jakým byl toaletní papír a hygienické vložky pro ženy? Mám se zmiňovat o několika titulech centrálně řízených novin za socialismu?

I když tedy mladá generace často netuší, co se stalo 17. listopadu 1989, nebo starší lidé pomalu zapomínají a tvrdí, že jsme se měli za socialismu lépe, já nezapomínám. Tímto blogem bych ráda poděkovala svému tátovi, který chodil během listopadu 1989 na demonstrace a společně s davem lidí mrznul, skandoval a zvonil klíči od bytu. A vyzvonil změnu režimu. Dělal to nejen pro sebe, ale také pro mě, abych dnes měla možnost žít tak, jak chci. Abych se mohla svobodně rozhodovat a volit – to je luxus, který můj táta po většinu svého života neměl.

Krásné listopadové dny Vám přeje Vaše bloggerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie:

Fotografie Prague November 1989 dostupné z Wikipedia.org:  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Prague_November_1989_-_Announcements.jpg#/media/File:Prague_November_1989_-_Announcements.jpg

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 18.11.2015 16:28 | karma článku: 30,13 | přečteno: 2170x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem si vytvořila kabelku na léto

Tento blog se bude vymykat všemu, co jsem dosud napsala. Tento můj článek bude pro dívky, ženy a dámy, které tak jako já, rády tvoří. Protože se blíží léto, rozhodla jsem se, že si vytvořím originální kabelku.

26.5.2022 v 19:45 | Karma: 21,65 | Přečteno: 775x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Střetnutí“ od Franka E. Perettiho

Kniha „Střetnutí“ patří mezi bestsellery. Napínavý thriller, který nám nejen odhalí problémy v malém americkém městě Ashton, ale také otevře pohled do duchovního světa andělů a démonů, kteří ovlivňují dění na zemi. Kdo vyhraje?

4.5.2022 v 22:43 | Karma: 9,39 | Přečteno: 175x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak může kardinál Duka chtít, abychom viděli v ruských agresorech oběti?!

Kardinál Dominik Duka se ve svém blogu o znásilněných ukrajinských ženách zmiňuje, že také ruští vojáci jsou oběti. Měli bychom mít pochopení a soucit pro ruské vrahy, teroristy a agresory? Kdo je pachatel a kdo oběť?

27.4.2022 v 18:46 | Karma: 41,88 | Přečteno: 5887x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak jsem se zapojila do výzkumů fobií z pavouků a hadů na UK Praha

Vždycky jsem se bála pavouků a hadů. Přijdou mi odporní a ohavní. Ale že mám opravdovou fobii na hady a pavouky jsem si uvědomila až poté, kdy jsem se zúčastnila celosvětového výzkumu fobií na UK Praha.

7.4.2022 v 20:43 | Karma: 12,90 | Přečteno: 388x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč se na čokoládové tyčince Kofila změnil mouřenín na modřenína?

Před dvěma roky jsme byli, my, zákazníci a milovníci oblíbené čokoládové tyčinky Kofila, ujišťováni vedením společnosti Nestlé, že obal nezmění. Ouha! Z ikonického tureckého mouřenína se stal modřenín!

5.4.2022 v 20:30 | Karma: 37,23 | Přečteno: 2096x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 624
  • Celková karma 21,46
  • Průměrná čtenost 3856x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->