Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Ve válce o svobodu slova nám Věra Jourová dělá ostudu

Paní Věra (ANO) je eurokomisařkou nádherně Orwellovské komise pro "Spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví". Má smělé plány, ze kterých mi běhá mráz po zádech...

Na radar obránců svobody slova se paní Věra dostala publikací oficiálního "fact sheetu" nazvaného Code of Conduct on countering illegal hate speech online: First results on implementation.

Dokument předkládá prvotní hodnocení schopnosti velkých IT firem (Facebook, Microsoft, Twitter, Youtube, Google) bojovat proti nenávistnému nebo život ohrožujícímu obsahu. Vzhledem k tomu, že problematika  "hate speech" je v dnešní době něco jako první zákop dlouho odkládané kulturní války, zaslouží si tento dokument pečlivou pozornost. Zároveň dokument vychází v době, kdy dochází ke koordinované cenzuře skandálu PizzaGate (čímž vše získává na pikantnosti).

Proti jakému typu nenávisti chce komise bojovat?
Na tuto otázku je těžké odpovědět, protože kromě klasicky obecných řečí o terorismu a hypotéz o tom, že slova mohou ubližovat, není v dokumentu nic nového. Už teď se na sociálních sítích daří organizovanému zločinu, organizacím přímo navázaným na radikální islámský terorismus i zcela šíleným sektám a politickým hnutím. Společně s nimi ale nové směrnice ohrožují i relevantní kritiku a dochází k omezování svobody slova (sice kontroverzních, ale pro veřejnou debatu důležitých) komentátorů a žurnalistů.

V jednom ze svých předchozích vyjádření paní Jourová píše:
"The recent terror attacks have reminded us of the urgent need to address illegal online hate speech. Social media is unfortunately one of the tools that terrorist groups use to radicalize young people and racists use to spread violence and hatred. This agreement is an important step forward to ensure that the internet remains a place of free and democratic expression, where European values and laws are respected. I welcome the commitment of worldwide IT companies to review the majority of valid notifications for removal of illegal hate speech in less than 24 hours and remove or disable access to such content, if necessary."

Klišé o demokratickém vyjadřování naráží na otázku toho, kdo vlastně bude rozhodovat... Se současným zněním silně nesouhlasí mnoho důležitých organizací (National Secular Society of the UK, European Digital Rights, Access Now, Index on Censorship a další), ale evropský aparát si dělá co chce a hodlá k nátlaku na jmenované IT megakorporace využít všech prostředků. V tomto ohledu je sice zábavné sledovat střet pseudodemokracie s korporatokracií, ale mám obavy, že nám cynické úsměvy brzy ztuhnou hrůzou. Jakmile úředníkům (nebo vlivné politicky korektní skupině či firmě) některý text přijde podezřelý, skutečně je 24 hodin dost času na jeho posouzení? Odkaz na terorismus pak působí jako opakování americké strategie odpovídat na otázku "Proč nás nenávidí?" zcela neadekvátním a nezodpovědným "Protože nenávidí naši svobodu." Po dvaceti letech takového tutlání a překrucování jedné z nejdůležitějších veřejných debat současnosti působí kroky paní Věry infantilně a amatérsky.

Debata o tom, zda je lepší nenávistný obsah cenzurovat, nebo nechat lidem na očích, se vede už dlouho. Vrcholu pro mě osobně dosáhla v případě masového vraha Anderse Breivika, jehož vyjádření a texty bylo možné najít jen obtížně (o seriozní analýze jeho názorů ani nemluvě). Pokud lidé nebudou mít možnost sami číst a chápat zlo a šílenství, jak chceme s terorismem a násilím bojovat? Nechat selekci a cenzuru v rukách nevolených politických zástupců a netransparentních institucí znamená vzdát se nejen práva na svobodu informace, ale i (stále více omezovaného) práva na sebeurčení.

V Evropě jde samozřejmě o horké téma vzhledem k demografickému tlaku migrantů z ekologicky a politicky se rozpadajícího regionu WANA (západní Asie a severní Afrika), přičemž dochází k cenzuře bývalých muslimů vystupujících proti abrahámskému teroru (například Maajid Nawaz), ale stránky spojované s ISIS a dalšími skupinami zůstávají v podstatě bez zásahu. Zároveň si regulacíchtiví politici dosedají na komentátory nezařaditelné do primitivního levo-pravého spektra, čímž brání nové generaci idejí a hnutí ve vzájemném kontaktu a rozvíjení debaty o budoucnosti (stačí se trochu podívat na problematiku "echo chambers" a "názorových bublin", ve kterých žije většina internetové populace).

Existuje však i naděje: Chaos vyvolaný touto novou snahou by nám mohl pomoci nahlédnout pod pokličku toho, co vlastně sociální sítě a internetoví giganti se svou obrovskou mocí dělají (umělé vyvolávání barevných revolucí Západem, agresivní propaganda Ruska, Čínský anti-internet, experimenty v ovlivňování lidského podvědomí, prolnutí obchodních a politických zájmů a tak dále).

Autor: Sebastian Chum | středa 7.12.2016 18:15 | karma článku: 36,60 | přečteno: 2406x
  • Další články autora

Sebastian Chum

Sovětolog Kotkin o světovém řádu: „Nebuďme jako oni“

Tento text je založen na přednášce amerického sovětologa Stephena Kotkina, historika s doktorátem z univerzity v Berkeley a autora mimo jiné Magnetic Mountain: Stalinism as a Civilization.

8.5.2024 v 12:41 | Karma: 6,87 | Přečteno: 375x | Diskuse | Společnost

Sebastian Chum

Radostná zpráva o konci křesťanství a dalších výjimečnostech naší doby

Tento text je: Konspirační hypotéza, teleologická poznámka, ontologická fikce a rituál magického naturalismu.

20.1.2023 v 20:23 | Karma: 6,38 | Přečteno: 361x | Diskuse | Společnost

Sebastian Chum

Jehovisté jsou zhoubná sekta

Jehovisté se považují za pozemskou část celkové organizace Nejvyššího. Něco jako boží frančíza pro smrtelníky. V Rusku je chtějí zakázat, v USA jsou považováni za šílené vrahy a násilníky. U nás se jim zatím daří lhát...

28.3.2017 v 12:35 | Karma: 26,38 | Přečteno: 2584x | Diskuse | Společnost

Sebastian Chum

Strojová inteligence a singularita

Co můžeme čekat od pokroků ve vývoji umělých inteligencí a jim podobných systémů? I když se nám může taková úvaha zdát vzdálená každodenní přítomnosti, naše životy ovlivňuje stále silněji.

23.2.2017 v 14:24 | Karma: 12,11 | Přečteno: 778x | Diskuse | Společnost

Sebastian Chum

Zásadní změny planety v roce 2016

Zatímco na ČR dopadá globální oteplování (a snaha přírody na něj reagovat) především v podobě posunů vysychavých oblastí a srážek, zbytek planety (globální Jih především) už zažívá to, před čím vědci varují už alespoň 50 let.

19.1.2017 v 13:35 | Karma: 12,59 | Přečteno: 1001x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Západ odhalil špionážní kampaň KLDR. Cílem jsou informace o jaderných zbraních

25. července 2024  20:33

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje odhalily severokorejskou kyberšpionážní...

Filip Březina: Staří bardi mají potřebu předávat svá herecká moudra, Barťák to nedělal

25. července 2024

Premium Zkraje roku běžel na obrazovkách seriál Smysl pro tumor, kde v roli onkologického pacienta Filipa...

Hazardují se životy. Jezdí na spřáhlech vlaků, riskují těžké zranění i smrt

25. července 2024

Premium Hazardují se svými životy a mohou způsobit železniční nehodu. MF DNES získala fotografie z konce...

Zmapoval Kadyrovovy zločiny a milenky. Jsem nepřítel číslo jedna, říká

25. července 2024

Premium Více než devět milionů lidí už vidělo dokumentární film, který líčí krvavou vládu čečenského vůdce...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3966x
_

Seznam rubrik