Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strojová inteligence a singularita

Co můžeme čekat od pokroků ve vývoji umělých inteligencí a jim podobných systémů? I když se nám může taková úvaha zdát vzdálená každodenní přítomnosti, naše životy ovlivňuje stále silněji.

Pokusím se pro přehlednost shrnout několik možností vývoje strojové inteligence, od těch nejbližších po ty (pravděpodobně) nejvzdálenější:

1) Předvídání a ovládání lidské pozornosti - Žijeme v éře takzvané "attention economy" a "Big Data", ve které různé korporace a státní instituce využívají možností chytrých algoritmů a dalších nástrojů k tomu, aby nejen ovládly to, co nás zajímá a čemu dáváme ve světě kolem nás přednost, ale také k usměrnění společnosti jako celku. V kombinaci s klasickou mediální manipulací tak vzniká prostředí, ve kterém se stírá rozdíl mezi vnitřní a vnější motivací.

3) Automatizace složitých činností - Stroje postupně nahrazují nejen dělnická povolání, ale začínají šlapat na paty i službám, účetním, novinářům, právníkům a dokonce lékařům. Vyplácí se všude tam, kde je nutná schopnost konzultovat v jeden okamžik z lidského hlediska nekonečné množství zdrojů a přesně ovládat každý jednotlivý úkon pracovní činnosti. Stroj vyniká tam, kde člověk doposud hrál roli "zlidšťující" (osobní kontakt s lidmi), nebo chyběly ekonomicky efektivní cesty jeho nahrazení (nedostatečná artikulace strojů, například u automatických vozidel). Uzavírá se tak proces průmyslové revoluce, aniž by s ním držela tempo rekvalifikační a sociální politika.

4) Strojová empatie - Oblastí, ve které se nám stroje přibližují nejvíce, je paradoxně oblast citů a emocí. Stačí, aby měl přístroj přístup k databázi různých interakcí člověk-stroj a trochu času na upřesnění pro konkrétní případy. S takovým základem pak dokáže například i dnešní chytřejší mobil reagovat na pohyb, dech, výraz tváře a celkovou aktivitu svého majitele, takže každé pípnutí a kousek informace přijde přesně v tu chvíli, kdy se nám to nejvíce hodí, tónem a intenzitou odpovídající naší náladě (a skrytým přáním). Jakmile se tato schopnost rozšíří mezi více strojů, stanou se pro nás nejen nástroji myšlení a ulehčení některých úkonů, ale i hluboce zakořeněnými součástmi našeho emocionálního vývoje.

5) Artilekty (artificial intellect) - Už jsme si zvykli, že stroje dokáží porazit člověka ve složitých hrách jako je čínská go (případně skládat hudbu nebo produkovat výtvarné umění), ale jen málo zatím doceňujeme, kam tento proces směřuje. Artilekt není umělá inteligence, ale je to stroj, který se výkonem svého intelektu blíží člověku. Pro většinu myšlenkových funkcí (řešení problémů, řídící pozice, analýzy a rozhodování) tak budeme najednou mít tolik neúnavných a supervýkonných specialistů, kolik si jich dokážeme postavit. Na úrovni artilektu už se dá mluvit i o pokročilých kybernetických zbraních a možnostech prolomení takzvaných "velkých problémů", na které lidstvo čeká už téměř sto let - planetární ekonomika, geopolitika, logistika a energetika (na které roztroušené skupiny odborníků současnosti nemají odpověď a jen pomalu se nám daří na ně nasazovat kvantové a další superpočítače).

6) Neurální propojení člověk-stroj - K prolnutí lidské a strojové mysli může dojít i bez chirurgických zákroků, pouze za použití současných technologií. Díky objevům epigenetiky a neuroplasticity se ukazuje, že pro člověka je přirozené využít ke svému vývoji každý nástroj vhodný pro takzvanou "exteligenci" (vnější inteligenci, tedy myšlení mimo vlastní mozek). I dnešní stroje nás v této oblasti ovlivňují tak moc, že někteří autoři mluví o kybernetizaci člověka jako o procesu, který už dávno proběhl. Jakmile se naučíme s nimi lépe a plynuleji komunikovat, možná bude na čase mluvit o novém druhu hominida.

7) Kombinace strojové inteligence s NBIC komplexem - Nezávisle na vývoji strojové inteligence žijeme v historicky jedinečném období šíření a prolínání nanotechnologie, biotechnologie, informační technologie a kognitivní vědy. Bez strojové inteligence to znamená přístup k metamateriálům, novým vědeckotechnickým oborům, syntetickou přírodu, roztroušení industriální a logistické infrastruktury a v neposlední řadě i zásadní proměnu toho, co znamená být člověkem. V kombinaci se strojovou inteligencí to znamená vznik nového druhu života a inteligence obdařeného možnostmi, které si za současných podmínek umíme jen těžko představit. Díky NBIC by i jednodušší strojová inteligence mohla získat možnost ovlivňovat své okolí i sebe sama zcela nezávisle na lidstvu.

8) Singularita - V určitém bodě bude mít i více či méně inteligentní stroj dostatečně spolehlivý přístup ke zdrojům a nástrojům k tomu, aby začal měnit a vylepšovat sebe sama. Dnešní mladé strojové inteligence už jsou schopny se učit a zdokonalovat vnitřně, je tedy jen otázka času, kdy začnou stavět další (pokročilejší nebo specializovanější) stroje. Pokud tedy nedokážeme vytvořit nadlidskou inteligenci my sami, dokáží ji možná vytvořit někteří z jejích předchůdců. Jaký bude mít taková událost vliv na lidstvo nemáme, jak předpovídat - mluví se o zrušení rozdílu mezi živou-neživou-uvědomělou hmotou nebo o praktickém využití takzvané fyzické informace (teoretického základu reality na nejdrobnější úrovni).

Autor: Sebastian Chum | čtvrtek 23.2.2017 14:24 | karma článku: 12,11 | přečteno: 778x
  • Další články autora

Sebastian Chum

Sovětolog Kotkin o světovém řádu: „Nebuďme jako oni“

Tento text je založen na přednášce amerického sovětologa Stephena Kotkina, historika s doktorátem z univerzity v Berkeley a autora mimo jiné Magnetic Mountain: Stalinism as a Civilization.

8.5.2024 v 12:41 | Karma: 6,87 | Přečteno: 374x | Diskuse | Společnost

Sebastian Chum

Radostná zpráva o konci křesťanství a dalších výjimečnostech naší doby

Tento text je: Konspirační hypotéza, teleologická poznámka, ontologická fikce a rituál magického naturalismu.

20.1.2023 v 20:23 | Karma: 6,38 | Přečteno: 361x | Diskuse | Společnost

Sebastian Chum

Jehovisté jsou zhoubná sekta

Jehovisté se považují za pozemskou část celkové organizace Nejvyššího. Něco jako boží frančíza pro smrtelníky. V Rusku je chtějí zakázat, v USA jsou považováni za šílené vrahy a násilníky. U nás se jim zatím daří lhát...

28.3.2017 v 12:35 | Karma: 26,38 | Přečteno: 2584x | Diskuse | Společnost

Sebastian Chum

Zásadní změny planety v roce 2016

Zatímco na ČR dopadá globální oteplování (a snaha přírody na něj reagovat) především v podobě posunů vysychavých oblastí a srážek, zbytek planety (globální Jih především) už zažívá to, před čím vědci varují už alespoň 50 let.

19.1.2017 v 13:35 | Karma: 12,59 | Přečteno: 1001x | Diskuse | Společnost

Sebastian Chum

NBIC komplex: Revoluce, o které se nepíše...

Ve 21. století můžeme očekávat, že součinnost čtyř hlavních vědeckotechnických oborů (nanotechnologie, biotechnologie, informační technologie a kognitivní věda) povede k nebývalému rozvoji a zrychlení všeho kolem nás...

17.1.2017 v 16:51 | Karma: 12,19 | Přečteno: 489x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Pražské letiště po výpadku systémů funguje naplno, vůbec neodletělo 25 letadel

20. července 2024  8:22,  aktualizováno  8:24

Na Letišti Praha už všichni letečtí dopravci, kterých se dotkl páteční celosvětový výpadek...

Významné vojenské objekty chce stát vlastnit. Majitelům hrozí i vyvlastnění

20. července 2024  7:25

Nejvýznamnější vojenské objekty by měly být v budoucnu pouze ve vlastnictví státu. Počítá s tím...

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3966x
_

Seznam rubrik