Stanislav Salvet
- Počet článků 154
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 896x
Seznam rubrik
- Studnice moudrosti
- Literární orgie
- O duši z duše
- Kosmologie s bohem
- Křesťanský koutek
- Technologie a její oběti
- Bibliofilium
- Podzemnice olejná
- Suprfotky
- Hlava v koši
- Láska z Assisi
- Osobní
Co právě poslouchám
Oblíbené blogy
Stanislav Salvet
Dozvuk gravitační vlny
Na přelomu třetího a čtvrtého století př. n. l. se čínskému filozofovi Čuang-c zdál podivný sen. Byl motýl, létal z květu na květ a pak přemožen únavou usnul. Ovšem i motýlovi se zdál sen.
Stanislav Salvet
Memy v pátém rozměru
,,Redukovat lidskou bytost na informaci obsaženou v lineárních molekulách DNA je urážkou toho, jak vnímám lidskou podstatu,“ uvedl rakouský biolog Gottfried Schatz v rozhovoru pro Respekt. ,,Tím, čím jsme, ...
Stanislav Salvet
Co to svítí na Cerese?
Není to tak dávno, co britský astronom John Zarnecki předpověděl, že doba, kdy se potvrdí předpoklad existence mimozemského života není daleko. „Astronomové stále objevují planety, kde by možná mohl existovat život, a již současná generace by mohla zažít objev mimozemského života.“ K tomuto závěru ho zřejmě dovedl narůstající seznam objevených obyvatelných exoplanet, tedy planet vyskytujících se mimo naší sluneční soustavu. NASA v lednu tohoto roku hrdě představila ,,Síň slávy“, výkladní skříň osmi nejnadějnějších kousků, hlavních podezřelých v případů hledání kosmických přátel. Některé z nich vypadají opravdu dobře. Objevil je kosmický dalekohled Kepler. Nejbližší z nich se nachází ve vzdálenosti 470 světelných let. Vzhledem k běžným kosmickým vzdálenostem by se dalo říct, až je to doslova za humny.
Stanislav Salvet
Dopis reverenda Bentleye
Věříte v gravitaci? A věříte, že v gravitaci lidé dříve nevěřili? Věříte v Boha? Věříte, že lidé v Boha dříve věřili? A jak můžete věřit v gravitaci, když nevěříte v Boha? A věříte-li v Boha, jak můžete nevěřit v gravitaci? .
Stanislav Salvet
Návrat ke kořenům
Miluju konspirační teorie. Rád se jimi nechávám fascinovat. Baví mi si s nimi pohrávat, převalovat v hlavě složité myšlenky, ze kterých jsou sestaveny, kutálet je tam a zase zpátky, zažít s nimi trochu příjemného mrazení v zádech a když se omrzí, navždy na ně zapomenout....
Stanislav Salvet
Fantom skryté reality
Polemika s Brianem Greenem a jeho knihou ,,Skrytá realita, paralelní vesmír, hluboké zákony kosmu", nekonečno a tak vůbec....
Stanislav Salvet
Světlo na konci tunelu
aneb zase jeden argument dokazující posmrtný život a převtělování tkzv. reinkarnaci. Tentokráte již opravdu nepopiratelný, nevyvratitelný.....
Stanislav Salvet
Mystika vyšších dimenzí
Celá staletí pátrání po jevišti mystických fenoménů končí. Už nikdo nemůže říct: ,, Podívejte se nahoru, nad námi nebe není!" A že, ani ve vesmíru nikdy nikdo nic takového nepozoroval. Stejné je to s lidskou duší. V našich tělech nikdy nebylo objeveno nic, co by připomínalo bájnou astrální součást našich osobností. Dokonce nebylo nalezeno nic - ani v mozku, ani v srdci, co by takové fyziologické úložiště posmrtného zbytku našich bytostí alespoň vzdáleně připomínalo. Přece nám může neustále na blízku, koexistovat vedle nás – totiž v dodatečných, vyšších rozměrech fyzikální teorie hyperprostoru.
Stanislav Salvet
Anatomie tmy
Člověk je tvor denní. Ze všech smyslů nejvíce preferuje zrak. Zatímco o světle víme téměř vše, máme na něj dokonce dvě teorie, vlnovou a částicovou, o podstatě tmy nevíme takřka vůbec nic. Přesněji řečeno nic určitého. Přitom tma si naši pozornost zasluhuje minimálně stejně naléhavě jako světlo. Tma totiž není jenom nedostatkem světla. Podobně jako sladké není nedostatkem kyselého, nebo pevnina není pouhým nedostatkem moře.
Stanislav Salvet
Vítězství ducha nad hmotou
Jak se vám líbí tvrzení, že LSD je nástroj, který může pro psychologii znamenat to samé jako mikroskop pro biologii nebo teleskop pro astronomii? Jeho autorem je Stanislav Grof, M.D. Ph.D. (doktor medicíny a filozofie) a shrnuje v něm poznatky svého celoživotního výzkumu. Během něho došel k závěru, že ona syntetická droga sama o sobě psychotické stavy nenavozuje, jak se mnoho jeho kolegů psychiatrů domnívalo a stále ještě domnívá, ale že funguje jako katalyzátor. Zážitky a vize spojené s mimořádnými stavy vědomí neprodukuje, nýbrž otevírá brány do hlubokého podvědomí.
Stanislav Salvet
Dopad splašeného neutrina
Na konci 19. století se zdálo, že všechny fyzikální jevy jsou prakticky objasněné. Newtonova teorie gravitace spolu s Keplerovými zákony dobře ozřejmovaly pochody pozemské a nebeské mechaniky a Maxwellova teorie elektrodynamiky zase vnášela světlo do tajů jevů elektromagnetických. Byl objeven elektron a sestaven první model atomu.
Stanislav Salvet
Duše včelího roje
Všichni jste už určitě někdy slyšeli o memech. Memy jsou jednotky kulturního dědictví, kousky lidských myšlenek, na které britský biolog Richard Dawkins uměle narouboval poznatky z genetiky, přičemž konkrétní forma memů může být nekonečně široká, od složitých pracovních postupů, až po obyčejné dětské říkanky.
Stanislav Salvet
Introvertovo kosmologické dilema
Byl C.G. Jung extrovert, nebo introvert? Přesto, že i sám tvůrce teorie dvou základních typů osobnosti připustil, že lidská osobnost je příliš svérázná na to, aby mohla být zařazována do nějakých kategorií, každý z nás má představu o tom, do jaké kategorie by zařadil sám sebe. Obecně se má za to, že extrovertovo chování bude spíše společenské, kdežto introvert bude více uzavřený do sebe.
Stanislav Salvet
Křemíková evoluce
Když zrovna neřešíte, jak a kde sehnat večeři, může se vám zdát otázka původu života na Zeměkouli celkem zásadní. Kdo a nebo co začalo ten dlouhý závod, jehož předmětem je boj o místo na jejím povrchu? Boj za přežití nejen jedinců, ale i celých druhů. Boj, který můžeme spolu s Richardem Dawkinsem zjednodušit na boj o zachování genetické informace.
Stanislav Salvet
Cesta do hlubin sebe
Nemám na sebe vůbec čas. Můj mozek neustále zpracovává nadměrnou porci informací. Celé roky je přetěžován nepřirozeným množstvím podnětů.
Stanislav Salvet
Kvantum mysli
S malou dávkou nadsázky jsem se pokusil vytvořit kvantovou teorii lidské mysli. Hypotéza zprvu vznikala jako recese, ale nakonec mě překvapila svojí schopností elegantně vysvětlit mnohé aspekty naší reality.
Stanislav Salvet
Bůh pro 21.století
Samozřejmě, že i my věřící chodíme do školy a zde se setkáváme se současnými poznatky přírodních věd. Stejně jako ostatní jsem měl zpočátku s fyzikou problém. Hlubším studiem jsem pak přišel na to, že experimentálně získaná data jsou sice správná, ale materialisté z nich vyvozují špatné filozofické závěry.
Stanislav Salvet
Teorie všeho
Civilizace doposud vyplodila dvě hlavní teze vysvětlení našeho světa. Vědecký materialismus versus víra v boha. Evoluce versus kreacionismus. Hmota versus duše.
Stanislav Salvet
Mám přece duši
Podle současných lékařských poznatků je osobnost a vědomí člověka pouze změť elektrochemických reakcí mezi zakončeními nervových buňek. Lidský mozek je něco na způsob procesoru, který řídí celé vaše tělo, vaše myšlení, vaše pocity a touhy, prostě všechno. I když nejen procesor, také paměťové jednotky, videokarta a dokonce i operační systém. Udávaných 14 až 20 miliard nervových buněk sice obstojí ve srovnání s necelými 820 miliony tranzistorů u nejnovějších 64-bitových procesorů Intel TM, ale nervový vzruch šířící signál od neuronu k neuronu silně zaostává v rychlosti. Maximálně 30m/s. Signál se v procesorech obecně řítí rychlostí blízkou rychlosti světla, ostatně jako každé jiné elektromagnetické vlnění. To je přes 300 tisíc km/s. Výhodou neuronu oproti procesoru je, že může mít až stovky nervových zakončení, zatímco tranzistor má vždy jen 3 póly.
Stanislav Salvet
Existuje život?
O odpovědi na tuto otázku patrně nikdo nepochybuje. Za to však nemáme ani nejmenší tušení, co bylo příčinou jeho vzniku. I když tušení... Hypotéz by existovala celá řada, některé z nich se nám počátku jednadvacátého století zdají pravděpodobnější, jiné už méně. Tyto teorie můžeme pro zjednodušení shrnout do dvou základních kategorií. Zažehla jiskru života náhoda nebo šlo o proces řízený rukou stvořitele? I v našem technologickém světě je kupodivu pravděpodobnější druhá varianta.