Kde hledat nejvíce epidemiologů? Mezi absolventy práv!

Zprávy z posledních několika měsíců dávají jasnou odpověď. Pokud budete chtít být dobrým epidemiologem, studujte právnickou fakultu a staňte se soudcem!

Každý den se dočteme, že nějaký soudce rozhodl, že vláda nejednala v nejlepším protiepidemickém zájmu, a zrušil její rozhodnutí, kterým nás chtěla chránit proti extrémně nakažlivé nemoci COVID-19.

Parlament a vládu si přeci volíme (ano, pomocí složitých a ne vždy zcela jasných pravidel) zejména proto, aby nás chránily před nebezpečím. Největší nebezpečí v Česku (v Evropě, možná na celém světě) za poslední rok a půl je nákaza virem COVID-19. Více než 40 tisíc mrtvých Čechů (to je tolik jako obyvatel Prostějova a skoro dvojnásobek počtu mrtvých československých vojáků na všech frontách druhé světové války) navíc v důsledku pandemie covidu za šest měsíců od října do března je strašná daň. Nebyli to lidé, kteří by stejně za měsíc dva zemřeli – to by se v této statistice vůbec neobjevili. Byli to lidé, kteří by žili dalších deset, dvacet i více let. Každý známe někoho, kdo zemřel.

Nechápu, jak toto může někdo zlehčovat. A jak se může soudce, který epidemiologii nikdy nestudoval, pasovat na odborníka přes šíření nesmírně virulentní nákazy a tvrdit, že nebezpečí nikde nečíhá či nečíhalo (v hospodě, v hledištích sportovních stadionů, v nákupním středisku, v bazénu, bez zakrytých dýchacích cest atd.). Já bych nemohl spát při představě, že jsem svým rozhodnutím způsobil smrt jediného člověka! A nejde jen o smrt – například utrpení všech těch, kteří kvůli přeplněným nemocnicím musí v bolestech čekat na výměnu kyčelního nebo kolenního kloubu o rok déle.

Nejde o hrdinství jedince (mimochodem – nikdo není tak otužilý, že by COVID-19 nemohl dostat a umřít na něj, případně ho přenést na své rodiče či děti a těm způsobit vážnou zdravotní újmu), ale o zajištění bezpečí společnosti. Tady očekávám od své vlády, že zařídí, aby život v Česku byl především bezpečný. Žijeme ve společenství, a tak se jedinci musí přizpůsobit zájmu celku!

Aby bylo jasné, mnohá minulá rozhodnutí vlády mi připadají zmatečná. Bohužel vidím spíš volební populismus u loňského i letošního rozvolňování než u zavádění protiepidemických opatření. Jako odborník na veřejné zdravotnictví si ale uvědomuji, že rozhodovací prostor vlády nebyl vždy komfortní.

  1. Zpočátku o nemoci pochopitelně nebyly žádné vědecké informace a vláda musela přijímat opatření ve značné informační nouzi.
  2. Za jeden a půl roku od příchodu covidu do Evropy již existuje mnoho vědeckých publikací. Při analýze zjistíte, že se vláda většinou drží vědeckých důkazů publikovaných v kvalitních medicínských časopisech. Je rozhodně nutné rozlišit kvalitní publikace od záplavy článků s malou či žádnou informační hodnotou.
  3. Vláda se chová v podstatě stejně jako vlády v ostatních evropských zemích. Při očištění o rozdíly při sběru statistik se ukazuje, že v evropských zemích prošly jednotlivé vlny covidu podobně (jen s drobným časovým posunutím) a s podobnými důsledky, co se týče počtu nemocných i počtu úmrtí.

Cílový stav si naše vláda stanovila na dostatečnou proočkovanost populace. Zde nelze vládě asi nic moc vytknout. Jen nereálný přehnaný optimismus říká, že bychom bez koordinace Evropskou unií získali více očkovacích látek. Potřebuje je celý svět a evropské země na tom z celosvětového pohledu nejsou vůbec špatně. Také v Česku je očkovaných zhruba stejně občanů jako v ostatních zemích EU. V současné době není na očkování nijak dlouhá fronta, spíš bojujeme s tím, že mladší ročníky o očkování nestojí. Proč, když je bezpečné a chrání okolí očkovaného? Každý by měl myslet nikoli na sebe, ale na své okolí (rodinu, kamarády, spolupracovníky, sousedy). Zkuste si na závěr zodpovědět následující otázky:

  1. Jste očkovaní? Pokud ne, jaký závažný důvod tomu brání? (Vaše jednodenní nepohodlí nebo chybějící sympatie k předsedovi vlády či ministru zdravotnictví rozhodně závažným důvodem nejsou!)
  2. Jsou očkované Vaše děti a vnuci (pokud jsou starší 12 let a jejich zdravotní stav to dovoluje)? Co jste udělali pro to, aby se nechali naočkovat?
  3. Nechali byste se očkovat neschválenou vakcínou? (Pozn. Slovensko pro nezájem vrací 80 % Sputniku zpět do Ruska.)
  4. Jak se zachováte, až covid dostane váš partner a bude potřebovat vaši pomoc?

Příjemnou dovolenou! (Nejlépe v Indii nebo na Zanzibaru.)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimir Rogalewicz | pátek 9.7.2021 1:40 | karma článku: 27,31 | přečteno: 701x