Covidová nedočkavost

Po celou dobu pandemie vláda nečeká na výsledky přijatých opatření a překotně přijímá další, takže často nejde zjistit, která z nich pomohla. Počkejme teď s uvolňováním až po Velikonocích!

Všichni víme, že nákaza jakoukoli infekční nemocí má svůj časový průběh. Od chvíle, kdy se člověk nakazí, trvá obvykle několik dní, než se u něj projeví klinické příznaky. Současná coronavirová infekce je zákeřná tím, že nakažená osoba může už v inkubační době vylučovat virus do prostředí a je tedy pro své okolí nebezpečná.  Na těchto poznatcích jsou ostatně založena karanténní opatření, která používá (spíš snaží se používat) česká hygiena.

Jestliže zavedeme jakékoli protiepidemiologické opatření, trvá určitou dobu, než začne působit. Při inkubační době COVIDU-19 je toto zpoždění poměrně dlouhé; je navíc zpomaleno i virovou náloží, která mezi obyvatelstvem existuje už v době vyhlášení takového opatření.

Česká vláda vykazuje od počátku současné epidemie velikou netrpělivost. Za celý rok se nepoučila. Po vyhlášení protiepidemiologického opatření ještě nikdy nepočkala na jeho výsledky, ale netrpělivě opatření mění, doplňuje, nebo ruší. I když všichni ministři zdravotnictví vyzývali k tomu, aby se na výsledky počkalo. I v současné době se projevuje velká netrpělivost, která je umocněna možností jednotlivých stran (ať už vládních nebo opozičních) získat populistické body mezi svými voliči tím, že se zasadí o uvolnění opatření omezujících pohyb osob ještě před Velikonocemi.

Matematické modely přitom ukazují, jak dlouho trvá, než se nějaké opatření projeví na počtu nově prokázaných případů. Není třeba žádných náročných výpočtů – stačí sledovat data každodenně zveřejňovaná Ministerstvem zdravotnictví (https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19). Tam se ukazuje, že počty nových případů i počty hospitalizovaných mají velké časové zpoždění. Vyhlášené opatření se začne projevovat na počtu pozitivních testů po dvou až třech týdnech, na počtu hospitalizovaných po čtyřech, ale spíše pěti týdnech. Do plné účinnosti to trvá ještě déle.

V současné době se konečně ukazuje přínos uzavření okresů Trutnov a Cheb (o něco méně okresu Sokolov), kde se incidence snížila natolik, že Cheb má dnes nejlepší data ze všech okresů v ČR, Trutnov je na tom velice dobře a i Sokolov patří k okresům s podprůměrnou incidencí onemocnění. Současný (částečný) lockdown se tedy teprve projeví. Zdá se, že tento týden se křivky začaly otáčet, ale k plnému efektu je potřeba ještě několik dalších týdnů.

Příští týden předstoupí vláda před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o prodloužení nouzového stavu. Pro opoziční strany bude velmi přitažlivé této žádosti nevyhovět a uvolnit život občanů na Velikonoce. Zdůvodňují to tím, že lidé už jsou unavení. Ano, jsou. Ale epidemiologická opatření by měla být založena na vědeckých výsledcích, a nikoli na pocitech lidí. Navíc předčasné uvolnění by dalo vniveč naši dosavadní oběť. Chceme zjistit, že jsme se snažili zbytečně (jakože se většina z obyvatel opravdu snaží!)?

Celý rok jsme byli svědky toho, že všechna opatření byla pouze polovičatá a byla odvolaná okamžitě, když se začala ukazovat jejich účinnost, ale mnohem dříve, než skutečně zlepšily situaci. Velikonoce nám i vzhledem ke dvěma volným dnům dávají možnost poměrně pohodlně současná opatření prodloužit a ponechat je působit (nemocnice potřebují alespoň těch pět až šest týdnů!).

Prosím všechny politiky, vládní i opoziční, nepodlehněte populismu. Poslouchejte ministra zdravotnictví, který je vědec a snaží se ministerstvo řídit podle vědeckých zásad (tzv. medicína založená na důkazech). Někdy je těžké mu porozumět – je to ale náš ministr, má nejlepší úmysly a nejlepší dostupné (i když velice omezené) informace, tak mu věřme. Neměňte současná opatření (prosím povolení volnočasových aktivit na území celého okresu je logické a jeho zákaz byl úletem), nechte je působit potřebnou dobu. Zatím nelze tvrdit ani to, že působí, ani to, že jsou k ničemu. Po Velikonocích bude snad správná chvíle, aby se náš život začal pomalu uvolňovat. A dopřejme to skutečně nejdříve žákům prvních stupňů základních škol.

A hlavně, nebuďme netrpěliví, pokud se ukáže, že ke zlepšení situace bude potřeba ještě několik dní nebo týden navíc. Vláda nemá data, na jejichž základě by mohla stanovit přesné datum uvolnění, návratu dětí do škol, otevření divadel a stadionů. Světlo na konci tunelu se zvětšuje a zdá se, že to není ten protijedoucí vlak, jak jste napsali do komentáře pod jeden z mých blogů. Podle harmonogramu nás bude do konce června velké množství naočkovaných (nesmějte se, vláda bude mít spíš problémy aplikovat všechny dostupné vakcíny, než vysvětlovat jejich nedostatek). Spolu s počtem těch, kteří COVID-19 už prodělali, vědomě nebo nevědomě, bude naše společnost mít už poměrně vysokou kolektivní imunitu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimir Rogalewicz | sobota 20.3.2021 0:51 | karma článku: 12,14 | přečteno: 413x