Nestandardní doba očekává nestandardní řešení
Jakým způsobem však tyto země své potíže řeší, je zcela nepochopitelné. Český ministerský předseda s celým týmem poradců pořádal přelety Evropou, dojednával dohody a po vyčerpávajícím víkendu 10. a 11. ledna se národu a Evropě pochlubil, že plyn zase brzy poteče, že vše dohodl. Jaké je však překvapení, když se velmi brzy ukáže, že Ukrajina si smlouvu upravila po svém, že plynovod neobsahuje žádné zásoby technického plynu a je potřeba, aby toto natlakování někdo zaplatil... Na tomto místě si dovolím malou připomínku: obchod není hotov v okamžiku, kdy se dohodneme, že se dohodneme, ale teprve tehdy, když „plyn už syčí z trouby ven" a druhá strana má tuto dodávku uhrazenou.
Od tohoto okamžiku se vedoucí úloha České republiky v rámci předsednictví EU začala jaksi vytrácet a Česká republika je již pouze ve vleku událostí. Nezbývá než ocenit naši solidaritu se Slováky, ale tady veškerá ocenění končí.
Od onoho úspěšného televizního vystoupení se ukázalo, že problém má podstatně hlubší kořeny, že si Rusko srovnává své účty s Ukrajinou a nehlodá již trpět neplacení účtů, nepodepisování smluv o dodávkách, nehodlá již trpět dodávky za hluboce podhodnocené ceny... Sekundárním efektem tohoto stavu jsou problémy v plynulém zásobování plynem v našem regionu a naše postupné si uvědomování naší závislosti na ruských surovinách a naprosté podcenění diverzifikace rizik... Můžeme se divit, že ruskému GAZPROMu došla trpělivost? Vždyť se jedná o manažerskou odpovědnost vůči vlastníkům společnosti (kdo z nás by dodával někomu, kdo dlouhodobě odmítá platit běžné ceny, zpožďuje své platby...)? Můžeme se divit ruské vládě, že nechala střední a východní Evropu na holičkách? Zajímá nás její názor na řešení bezpečnostní situace v regionu Evropy? Nikoliv. Nejsou v naší „partě" a proto nás jejich názor na americký radar absolutně nezajímá. Na tomto místě je podle mého názoru nutné si znovu položit otázku, zda je nutné Rusko zcela ignorovat v rámci bezpečnosti Evropy a zda by pro nás nemohlo být výhodné se jich, čas od času, zeptat na jejich názor.
Co mi však ještě zcela chybělo, je skutečnost, že se pravděpodobně nikdo nezabýval hlubokou analýzou současného stavu, návrhem variantních řešení a jejich cenovou náročností (jaké existují alternativy řešení, jaké jsou jejich náklady, jaká je časová náročnost jejich spuštění...). Vždyť i otázka technického plynu nutného ke zprovoznění celé soustavy byla prezentována velmi rozdílně - některé odhady hovořily o nutnosti cca 100 miliónů m3 a jiné hovořily až o 1,6 miliardách m3. Zabýval se vůbec někdo otázkou, kolik je ho vlastně potřeba, kolik by to stálo a jak dlouho by trvalo zprovoznění celého systému? Byli jsme připraveni se na těchto nákladech případně spolupodílet? Dovoluji si o tom pochybovat.
Závěrem nelze než vyjádřit přesvědčení, že dohoda uzavřená mezi premiéry Ruska a Ukrajiny opravdu změní hezká slova v činy a že tato krize bude zažehnána. Alespoň pro tuto zimu.
Robert Dušek
Potraviny na pranýři

Nekvalitní potraviny jsou jedním z nejžhavějších témat poslední doby a národ se nejen baví při sledování pořadů pánů Pohlereicha a Vaňka, ale čím dál více se zajímá o to, co je na talíři. I čím dál více obchodníků začíná chápat souvislost kvality a konkurenční výhody a farmářské prodejny tak vznikají jako houby po dešti. To všechno jsou bezesporu vynikající zprávy. Znamená to však, že můžeme poučovat Evropu?
Robert Dušek
Okurková plíseň v okurkové sezóně

U nás v Čechách události letí jako splašené a politické kauzy jako by ani nevěděly, že je léto. Když však pracujete v Bruselu, vnímáte zákonitě naše domácí události poněkud z dálky a okurková sezóna na vás doléhá natolik, že napíšete o okurce. Ovšem ne jen tak ledajaké, ale vylepšené penicilínem.
Robert Dušek
ACTA ad acta – tři důvody

Evropský parlament dne 4. července 2012 definitivně odmítnul smlouvu ACTA. Proti ní hlasovalo 478 poslanců, 39 jich bylo pro a 165 se hlasování zdrželo. V Evropské unii tak smlouva nemůže vstoupit v platnost. Tolik překvapivě stručná zpráva z tisku. S pobaveným úsměvem pomiňme, jak „vznešeným“ mlčením se v tomto případě zahalili čeští euroskeptici, kteří jinak nenechají na Evropském parlamentu nit suchou, a zkusme se podívat na věc trochu detailněji.
Robert Dušek
Jak nám EU zdraží vepřové a „Slepičí Hitler“

Milovníci vepřového si v minulých dnech znepokojeně přečetli, že jejich oblíbená pochoutka od ledna příštího roku pořádně zdraží – minimálně o 10%, ale klidně i o polovinu. Může za to (jak jinak) zlá EU, která prý šikanuje chovatele prasat nesmyslnými směrnicemi o míčích v kotci, které (tedy ty kotce) musí být navíc větší. A chudáku chovateli nezbývá, než přenést náklady na zákazníky. Tolik zpráva z tisku doplněná o internetové komentáře. Ve skutečnosti je všechno jinak. Skoro stejně, jako „zaručená“ zpráva z letošního ledna, podle které budou napříště kvůli EU pod pokutou 300.000 korun zakázány v Čechách domácí zabíjačky. Co na tom, že EU nic takového nezakazuje, výše pokuty je nesmysl, a že údajně nová pravidla pro zabijačky platí v ČR už od roku 1961?!?
Robert Dušek
Problémem nejsou zákony

Když Evropská komise navrhla před lety normu č. 247/2006, která stanovuje podmínky pro pěstitele banánů, prodávaných v EU, reakce byla bouřlivá. „EU nám nařizuje, jak má být křivý banán“, ozývalo se tehdy unisono nejen v restauracích a kavárnách, ale i na politických mítincích a v parlamentních kuloárech. Dnes, když se naplno provalila (velmi jemně řečeno) závadnost polských potravin, je ohlas úplně stejně velký. „To nemůže EU stanovit jasné normy pro kvalitu potravin, když to nedokážou samotné státy?“, ptají se občané. Jak už to bývá, problém je to daleko hlubší.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Pokud se do pár dní nepohneme, USA ukončí mírové snahy, varoval Rubio
Sledujeme online Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní...
Měsíc částečného klidu zbraní uplynul, hlásí Kreml. Putin další pokyn nevydal
Třicetidenní částečné příměří týkající se útoků na energetiku uplynulo a ruský prezident Vladimir...
Přívalová voda i lavina. Počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé
Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli...
Dvacet let gripenů na českém nebi. Jejich přílet znamenal konec sovětské éry
Je to přesně na den dvacet let. Tehdy 18. dubna 2005 čekaly na letišti v Čáslavi stovky lidí na...

Stavební pozemek
Osadní, Liberec
3 700 000 Kč