Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Okurková plíseň v okurkové sezóně

U nás v Čechách události letí jako splašené a politické kauzy jako by ani nevěděly, že je léto. Když však pracujete v Bruselu, vnímáte zákonitě naše domácí události poněkud z dálky a okurková sezóna na vás doléhá natolik, že napíšete o okurce. Ovšem ne jen tak ledajaké, ale vylepšené penicilínem.

Farmářské trhy sice "frčí", ale k potravinové soběstačnosti je to stále málo.www.praha3.cz

Jejím nalezištěm je podle webu České obchodní inspekce Kaufland a v ceně lahůdky máte započtenu i střevní chřipku, bonusem věrného zákazníka pak může být i otrava nebo žloutenka.

To, že se okurka s neušlechtilou plísní nakonec nedostala k zákazníkům, je zásluhou České obchodní inspekce. Její pracovníci ji vypátrali, s využitím ochranných pomůcek vyzvedli z naleziště, vyfotografovali a následně zlikvidovali přesně podle směrnic o zacházení s biologickým odpadem. Fotografie pak putovala na TYTO webové stránky a vypečený obchodník dostal pořádně mastnou pokutu. Zazvonil zvonec a pohádky je konec?

Doufejme, že ne. To bychom totiž ustrnuli v půli cesty. Ptáte se proč? Inu, protože se v posledních letech naprosto správně čím dál více zajímáme o to, co jíme, i o to, jaké důsledky to může mít pro naše zdraví. Chceme jíst nejen lépe, chutněji a zdravěji, ale lhostejné nám není ani to, odkud potravina pochází. To je jistě v pořádku, ale myslím, že stále převažuje určitý zdravý aktivismus nad systematickým přístupem.

Máme farmářské trhy i farmářské prodejny, fungují webové stránky zmíněné v předchozích odstavcích, televizní kuchaři (až na jednu výjimku) neúnavně šíří osvětu… To vše už dosáhlo k absolutním mezím své efektivity.

Proto, abychom jedli skutečně chutně, zdravě a vydali se cestou k potravinové soběstačnosti, chybí nám kvalitní legislativa. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že nám nějaký zákon umožňuje nakupovat shnilé okurky – psal jsem o tom ostatně ZDE. Zákony však například nezvýhodňují potravinovou soběstačnost, nebo neošetřují právo spotřebitele na informace.  Víte například, co to je riboflavin nebo niacin? Že ne? Ale výrobci přesto soudí, že vám coby zákazníkovi tyto informace stačí. Kdybyste je hledali, jsou někde dole na obalu napsány miniaturním písmem. Vezměte si proto brýle nebo lupu, protože bez nich to nejspíš nepřečtete.

Je nejvyšší čas zlepšit podmínky výroby a distribuce potravin na evropské i místní úrovni. Nový zákon (či spíše celá legislativa) by měl zahrnovat, jak zdravý aktivismus, tak kvalitní normy národních práv, tak právo spotřebitele na adekvátní informace.

Ti, kteří by se takovými zákony nechtěli řídit – například výše uvedený obchodní řetězec, který nepovažuje za závazné ani ty současné – pak musí být přísně sankcionováni. Jde totiž o zdraví, a to máme všichni jen jedno.

Autor: Robert Dušek | úterý 24.7.2012 12:55 | karma článku: 7,78 | přečteno: 825x
  • Další články autora

Robert Dušek

Potraviny na pranýři

Nekvalitní potraviny jsou jedním z nejžhavějších témat poslední doby a národ se nejen baví při sledování pořadů pánů Pohlereicha a Vaňka, ale čím dál více se zajímá o to, co je na talíři. I čím dál více obchodníků začíná chápat souvislost kvality a konkurenční výhody a farmářské prodejny tak vznikají jako houby po dešti. To všechno jsou bezesporu vynikající zprávy. Znamená to však, že můžeme poučovat Evropu?

24.4.2013 v 16:01 | Karma: 8,25 | Přečteno: 510x | Diskuse| Ostatní

Robert Dušek

ACTA ad acta – tři důvody

Evropský parlament dne 4. července 2012 definitivně odmítnul smlouvu ACTA. Proti ní hlasovalo 478 poslanců, 39 jich bylo pro a 165 se hlasování zdrželo. V Evropské unii tak smlouva nemůže vstoupit v platnost. Tolik překvapivě stručná zpráva z tisku. S pobaveným úsměvem pomiňme, jak „vznešeným“ mlčením se v tomto případě zahalili čeští euroskeptici, kteří jinak nenechají na Evropském parlamentu nit suchou, a zkusme se podívat na věc trochu detailněji.

13.7.2012 v 9:09 | Karma: 7,00 | Přečteno: 427x | Diskuse| Ostatní

Robert Dušek

Jak nám EU zdraží vepřové a „Slepičí Hitler“

Milovníci vepřového si v minulých dnech znepokojeně přečetli, že jejich oblíbená pochoutka od ledna příštího roku pořádně zdraží – minimálně o 10%, ale klidně i o polovinu. Může za to (jak jinak) zlá EU, která prý šikanuje chovatele prasat nesmyslnými směrnicemi o míčích v kotci, které (tedy ty kotce) musí být navíc větší. A chudáku chovateli nezbývá, než přenést náklady na zákazníky. Tolik zpráva z tisku doplněná o internetové komentáře. Ve skutečnosti je všechno jinak. Skoro stejně, jako „zaručená“ zpráva z letošního ledna, podle které budou napříště kvůli EU pod pokutou 300.000 korun zakázány v Čechách domácí zabíjačky. Co na tom, že EU nic takového nezakazuje, výše pokuty je nesmysl, a že údajně nová pravidla pro zabijačky platí v ČR už od roku 1961?!?

15.5.2012 v 10:51 | Karma: 12,32 | Přečteno: 957x | Diskuse| Ostatní

Robert Dušek

Problémem nejsou zákony

Když Evropská komise navrhla před lety normu č. 247/2006, která stanovuje podmínky pro pěstitele banánů, prodávaných v EU, reakce byla bouřlivá. „EU nám nařizuje, jak má být křivý banán“, ozývalo se tehdy unisono nejen v restauracích a kavárnách, ale i na politických mítincích a v parlamentních kuloárech. Dnes, když se naplno provalila (velmi jemně řečeno) závadnost polských potravin, je ohlas úplně stejně velký. „To nemůže EU stanovit jasné normy pro kvalitu potravin, když to nedokážou samotné státy?“, ptají se občané. Jak už to bývá, problém je to daleko hlubší.

4.5.2012 v 11:15 | Karma: 13,88 | Přečteno: 1128x | Diskuse| Ostatní

Robert Dušek

Budoucnost zemědělství - od globálního k lokálnímu

V říjnu loňského roku navrhla Evropská komise novou podobu společné zemědělské politiky. Ta – pokud s ní bude souhlasit Rada Evropy a Evropský parlament – přinese řadu revolučních změn. Našeho zemědělství se, alespoň podle tvrzení některých zemědělců, dotkne především zastropování přímých plateb do výše 300 tisíc EUR (cca 7,5 milionů Kč) na jednu farmu nebo zemědělský podnik.

18.4.2012 v 14:32 | Karma: 9,33 | Přečteno: 924x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 935x
europoslanec za ČSSD

Seznam rubrik