Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Číst nebo žít Orwella?

Je Orwell fikce nebo realita? Má nám co říct dnes, kdy vychází znovu? Nevědomost je síla. Newspeak, doublespeak, ideozločiny a narativy roků 1984 a 2022.

Polovina současné české populace měla George Orwella v povinné nebo doporučené školní literatuře. Není žádný důvod si myslet, že současní studenti přistupují ke školní četbě jinak, než jsme to dělali my. Výcuc z výcucu, jedna myšlenka, dva citáty. S internetem to jde rychleji než opisovat od premiantů. Někdy je to škoda. Jsou knihy, které dozrávají s dobou.

Orwell se v druhé polovině 40. let 20. století inspiroval totalitními režimy své doby, a proto totalitní režimy Orwellovy knihy zakazují. Pozitivní zpráva je, že u nás vyšly nedávno v nakladatelství LEDA v krátkém sledu po sobě jak Zvířecí farma, v novém překladu pod názvem Zvířecí statek, tak nejznámější Orwellova utopie, román 1984, oba v překladu Jana Kalandry do moderní češtiny. Příběhy jsou obecně známé, ale některá podobenství jsou až příliš skutečná, současná, realistická, a vyvolávají otázky, proč "jsou si někteří rovnější", a zda nepřecházíme z fikce do reality.

"Doublespeak" znala starší generace žijící v minulém režimu a věděla, co se může říkat ve škole a v práci, a co se říká jen doma nebo mezi dobrým přáteli. Doublespeak se nám postupně vrací s politickou korektností "cancel culture". Zrušíme naši kulturu? Z médií zmizel vox populi a diskuse ovládl jediný správný názor. Příkladem moderního doublespeaku je i premiérova věta na předvolebním plakátu: "Budeme bránit omezování svobody projevu ve veřejném i digitálním prostoru.", protože neříká, jestli bránit "komu, čemu" (tedy: zabráníme tomu, aby někdo omezoval svobodu), nebo bránit "koho, co" (budeme bránit omezování jako správnou věc)?

"Newspeak". Současným newspeakem je "narativ", slovo, které se objevilo v médiích až letos. "Když odstraníme staré myšlení oldthink spojované s objektivitou a racionalismem, dobereme se žádoucího goodthing správného myšlení", vysvětluje Orwell principy newspeaku. A "Ministerstvo Pravdy" a "Ministerstvo Lásky" na nás nemůžou, protože nespácháme žádný "thoughtcrime", myšlenkový zločin narativů nepřátelské propagandy. Pravda a láska zvítězí, zakážeme hate speech a dáme si "dvě minuty nenávisti" proti všem dezinformacím a fake news.

Nikdo nám nevysvětlil, proč odlišné názory na léčbu a epidemiologická opatření v době covidu byly "crimethink" a vedly k "vaporizaci" řady špičkových odborníků ze zavedených médií. Už máme své nové "ideozločiny".

Nejen křížovky, ale i Rejmanův [1966] a Pechův [1948] Slovník cizích slov stejně jako Trávníčkův Slovník jazyka českého [1952] a Akademický slovník cizích slov [1998] uvádějí, že "unie" rovná se "svaz". Ale jakákoli kritika Evropského svazu je minimálně "oldthink", ne-li "crimethink". Ano, dnešní ideozločiny jsou kritika Evropské komise a jejích direktiv, nebo poukazování na potenciální hospodářskou sebevraždu prostřednictvím green dealu. "Oldthink" je i upozornění na potenciální zneužitelnost korespondenčních voleb. A vůbec, jsou volby svobodné, když všechna mainstreamová média podávají stejný názor? "Velkého Bratra musíš milovat. Nestačí ho poslouchat." Je každá kritika politiky narativem nepřátelské propagandy? Trolling je vysvětlení hodné "ideopolicie".

Vraťme se však do fiktivního roku 1984. S kým válčí Oceánie? S Eastasií nebo s Euroasií? A jak to bylo včera? Přece vždycky to bylo tak, jak to je teď. Přepisovat historii a sledovat každý krok lidí nikdy nebylo snazší než dnes.

Orwell řekl, že "vrcholem kacířství je zdravý rozum". Úřadu pro boj s dezinformacemi se kdysi říkalo Svatá inkvizice, pak Hlavní správa tiskového dohledu, Úřad pro tisk a informace či Úřad pro tiskový dozor. "Ministerstvo pravdy", to zní hrdě. Cíl je stejný: brainwashing, vymývání mozků. "Nevědomost je síla." Když "pravda je hate speech" [D. Murray] a propaganda kouká i z letáku na potraviny, woke newspeak se stává normou, protože "Velký Bratr tě sleduje". Inkvizitor v románu nabízí "obrázek budoucnosti jako botu, která šlape po lidském obličeji. Navždy." Ale my nechceme ztratit tvář, ani se nechat zadupat do země.

George Orwell napsal, že "svoboda projevu znamená právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet". A taky, že "každá revoluce končí tehdy, když se ke korytům dostanou nová prasata". Elon Musk řekne, že je "free speech absolutist" a mocná prasata začnou kejhat, jak potrefené husy. Žijeme ve světě, kde včera znamená zítra?

Pesimistická, nebo spíš realistická, otázka (a kniha) spisovatele a politického glosátora Benjamina Kurase "Sekl se Orwell o 20 let?" nebyla až tak od věci. Jen nám to až skoro po dalších dvaceti letech dochází. Kupředu k zářné minulosti. Jenže, Kurasovými slovy: "Orwell to psal jako varování, ne jako manuál."

Nadčasový Orwell stojí znovu za přečtení a zamyšlení. Zvítězíme sami nad sebou? Budeme milovat Velkého Bratra?

Zdroj: 
ORWELL, George. 1984. (Nineteen Eighty-Four) Přeložil Jan KALANDRA, ilustroval Jindřich JANÍČEK. Voznice: LEDA, 2021. Slavné utopie. ISBN 978-80-7335-647-7.
ORWELL, George. Zvířecí statek. (Animal Farm) Přeložil Jan KALANDRA, ilustroval Boris JIRKŮ. Voznice: LEDA, 2021. ISBN 978-80-7335-753-5.
Soubor obou knih v dárkovém boxu, LEDA, 2022 ISBN: 978-80-7335-774-0

 

Autor: Radka Johnová | neděle 19.6.2022 21:58 | karma článku: 28,18 | přečteno: 746x
  • Další články autora

Radka Johnová

Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky

"Žádný život není bez hrubky" uvádí nakladatelská anotace román Češtinářky Veroniky Valíkové nejen o současném školství. Psávala jsem tady recenze na nové knihy, o kterých jsem si myslela, že by neměly zapadnout.

4.4.2024 v 0:02 | Karma: 22,74 | Přečteno: 546x | Diskuse | Kultura

Radka Johnová

Megahrozby

"Tíhneme k opakování stejných chyb." "Nikdo by neměl předstírat, že zná odpověď na tak složitý problém, jako je řízení hospodářské politiky", říká Nouriel Roubini, autor, jehož kritici posměšně nazývali "pan Katastrofa".

8.10.2023 v 18:48 | Karma: 8,28 | Přečteno: 174x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Poručíme větru a dešti? Cílkova pravda o klimatu

Pravda o počasí, klimatu a jeho společenských dopadech, nejen na území Česka. Odborná kapacita a mediální hvězda dr. Václav Cílek v hlavní roli na křtu této knihy. Jak souvisejí nepokoje a revoluce s klimatem? Kde jsme my?

10.7.2023 v 13:19 | Karma: 24,68 | Přečteno: 744x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Jak ztratit svobodu

Letos to bude tři čtvrtě století, kdy naši předci ztratili svobodu v "demokratickém" únorovém puči. Poučíme se z historie?

26.1.2023 v 12:42 | Karma: 25,89 | Přečteno: 815x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Quo vadis vysoké školství

Kam to spěje? Glosa o úrovni akademického vzdělávání. Vysoká škola nebo vyšší učňák? Kritické myšlení, informační gramotnost a dezinformace.

9.1.2023 v 0:01 | Karma: 26,02 | Přečteno: 657x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

22. července 2024  5:25

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty...

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

22. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od...

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

22. července 2024

Premium Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela...

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1222x
Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, pracovala v umělecké a reklamní agentuře, učila na ČVUT, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Nyní v důchodu.
Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu. Krátké glosy na síti X (dříve Twitter): @radkajo.
Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz, některé úvahy na blogosvet.cz.
Kontakt: rsj@seznam.cz

Seznam rubrik