Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Megahrozby

"Tíhneme k opakování stejných chyb." "Nikdo by neměl předstírat, že zná odpověď na tak složitý problém, jako je řízení hospodářské politiky", říká Nouriel Roubini, autor, jehož kritici posměšně nazývali "pan Katastrofa".

Koncem září vyšla v nakladatelství Leda Roubiniho nejnovější kniha Megahrozby - Deset nebezpečí, kterým čelí lidstvo v 21. století, a jak je překonat. Aktuální dílo, v originále publikované koncem roku 2022, reflektuje světovou situaci včetně covidu a války na Ukrajině očima ekonoma.

Autor si všímá hrozeb, které vyplývají ze zadluženosti západních zemí a jejich finanční nestability, selhání soukromého i veřejného sektoru, sporné demografické politiky ovlivněné migrací. Rozebírá potenciální geopolitické, technologické a environmentální katastrofy. Klade si otázku, jak vše ovlivní umělá inteligence, a zda je hrozbou nebo příležitostí. Máme se připravit na neobyvatelnou planetu nebo přijde nová studená válka? A čeká nás pochmurný osud nebo lze tyto katastrofy odvrátit?

Nouriel Roubini (1958) je americký ekonom íránského původu narozený v Turecku. Vyrostl v Miláně, kde vystudoval ekonomii. Ve studiích pokračoval na Harvardu, učil na univerzitě v Yale, pracoval pro Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, FED a izraelskou centrální banku. Stal se mediálně známým, když předpověděl americkou hypoteční krizi z roku 2007 a následnou globální ekonomickou krizi. V roce 2009 ho časopis Foreign Policy označil za čtvrtého nejvlivnějšího intelektuála světa.

Politika versus ekonomika

Kniha vychází v edici Agora, která se zaměřuje na polemická díla. Autorova síla je v teoretických znalostech ekonomie a v tvrdých datech z historie i současnosti americké, evropské i ostatních světových ekonomik. Tam, kde přidává svůj ideologický pohled, sám bývá řazen k neokeynesiánské škole, by s ním bylo možné někdy polemizovat.

Roubini v této práci vhodně kombinuje ekonomickou teorii s historickou analýzou notoricky známých i (českému čtenáři) téměř neznámých příkladů, ze kterých bychom si měli vzít ponaučení. Předností knihy je vysoká odbornost, která ale vůbec nevylučuje srozumitelnost i pro čtenáře, který není ekonomem. K dobré čtivosti knihy výraznou měrou přispěl i skvělý, vytříbený překlad Aleše Valenty.

Knihu vysoce ocenil Nicholas Taleb, autor Černé labutě: "Roubini lehce proniká do nejzávažnějších problémů... Tak výstižný a přiléhavý popis světové politicko-ekonomické situace jsem jinde nenašel." Posuďte sami:

"Vlády, které se nedokáží postarat o své obyvatelstvo, dlouho nepřežijí. Chaos vytváří prostor pro prázdné sliby autoritativních politiků, vyzbrojených populistickými slogany a dobrovolnickými bojůvkami."

"Dospěli jsme na pokraj dluhového supercyklu. Uvolněná monetární a fiskální politika nyní přivolává katastrofu." "Připravte se na stagflaci." "Říkejme nadcházející krizi velká stagflační dluhová krize." "Očekávejme chaos a finanční nestabilitu v době, kdy probíhá znehodnocování měn..., kdy se Evropská měnová unie nakonec zhroutí,... a dolar se ocitá pod stále větším tlakem."

"Nazývejte mě svéhlavým opozičníkem, ale jakmile slyším prohlašovat prominentní odborníky 'poslyšte, tak to není', moje obavy se jen prohloubí."

Agora je místo k diskusi. Stanou se Megahrozby stejným megahitem edice Agora, jako byly v minulých letech nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost autorů, namátkou vybírám, Douglas Murray, Yoram Hazony, Robert Kotzian, Aleš Valenta, Christopher Caldwell?

Nouriel Roubini v knize Megahrozby popisuje celkem 10 nebezpečí, kterým jako lidstvo čelíme ve 21. století, a přináší 2 různé scénáře jejich řešení. Nemusíme s autorem vždy souhlasit, ale zamysleme se, jaké řešení zvolit.

Citace jsou z knihy:
ROUBINI, Nouriel. Megahrozby - Deset nebezpečí, kterým čelí lidstvo v 21. století, a jak je překonat. (Megathreads - Ten Dangerous Trends that Imperil our Future, and how to Survive them). Překlad Aleš Valenta. Voznice: LEDA, spol. s r. o., 2023. Edice Agora. ISBN:978-80-7335-881-5.

 

Autor: Radka Johnová | neděle 8.10.2023 18:48 | karma článku: 8,28 | přečteno: 174x
  • Další články autora

Radka Johnová

Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky

"Žádný život není bez hrubky" uvádí nakladatelská anotace román Češtinářky Veroniky Valíkové nejen o současném školství. Psávala jsem tady recenze na nové knihy, o kterých jsem si myslela, že by neměly zapadnout.

4.4.2024 v 0:02 | Karma: 22,74 | Přečteno: 546x | Diskuse | Kultura

Radka Johnová

Poručíme větru a dešti? Cílkova pravda o klimatu

Pravda o počasí, klimatu a jeho společenských dopadech, nejen na území Česka. Odborná kapacita a mediální hvězda dr. Václav Cílek v hlavní roli na křtu této knihy. Jak souvisejí nepokoje a revoluce s klimatem? Kde jsme my?

10.7.2023 v 13:19 | Karma: 24,68 | Přečteno: 744x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Jak ztratit svobodu

Letos to bude tři čtvrtě století, kdy naši předci ztratili svobodu v "demokratickém" únorovém puči. Poučíme se z historie?

26.1.2023 v 12:42 | Karma: 25,89 | Přečteno: 815x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Quo vadis vysoké školství

Kam to spěje? Glosa o úrovni akademického vzdělávání. Vysoká škola nebo vyšší učňák? Kritické myšlení, informační gramotnost a dezinformace.

9.1.2023 v 0:01 | Karma: 26,02 | Přečteno: 657x | Diskuse | Společnost

Radka Johnová

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad.

2.1.2023 v 21:42 | Karma: 18,02 | Přečteno: 352x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Po bouřkách přijde mírné ochlazení. O víkendu budou znovu tropy

22. července 2024  6:56

S počátkem týdne přejde přes Česko studená fronta a ukončí vlnu veder z týdne předchozího. Vlna s...

Krajské volby se odehrají ve stínu korupce, ta rezonuje i v kampaních

22. července 2024  6:45

Trend spojování politiků se do zářijových krajských voleb podle odborníků ještě posílil. Z větších...

Bidenův konec přinesl rekordní peníze. Demokratům se hlásí noví sponzoři

22. července 2024  6:26

Nejúspěšnější den v tomto volebním cyklu co se týká shánění peněz na prezidentskou kampaň....

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

22. července 2024  6:15

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1222x
Radka Johnová (1958) absolvovala VŠE v Praze (Ing., PhD.) Profesně se věnuje art marketingu, pracovala v umělecké a reklamní agentuře, učila na ČVUT, přednášela na VŠE, FF UK a na řadě zahraničních univerzit. Nyní v důchodu.
Sleduje politiku a (právě proto) nikdy nebyla členkou žádné politické strany. Zastánkyně absolutní svobody projevu. Krátké glosy na síti X (dříve Twitter): @radkajo.
Je patriot Prahy 6. Mezi její koníčky patří kultura, poznávací cestování, četba, plavání, tenis a lyže. Píše, když ji něco naštve (to většinou) nebo nadchne (knihy). Recenze publikuje na Kultura21.cz, některé úvahy na blogosvet.cz.
Kontakt: rsj@seznam.cz

Seznam rubrik