Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

UBYTOVNY PRO CHUDÉ – LOGICKÝ DŮSLEDEK NEČINNOSTI VLÁDY

           V Česku přibývá chudinských domů a čtvrtí, podle médií je jich dnes více než 400. Jde o ubytovny, do kterých se stěhují lidé na okraji společnosti, odkázaní na sociální dávky, lidé předlužení. Náklady za ubytování (není to nájemné ve smyslu práva) pak dosahují velice vysokých částek, mnohdy přes 20.000 Kč, ačkoliv nájemné v té které obci či městě je často až třikrát nižší. Přesto se hovoří o tom, že legislatvní návrhy lze čekat až koncem roku. Je situace opravdu taková, že si můžeme dovolit neustálé odklady? Přinejmenším je to "rozpočtově neodpovědné", milá vládo, protože je to zbytečně drahé.

          Ubytovny nejsou nic překvapivého a jejich vznik je pouze výsledkem situace na bytovém trhu. Své zkušenosti s nimi měla a má řada zemí. Vznikají všude prakticky ve stejné logice. Že se exekutiva tohoto problému dlouhodobě nevšímá, je jen katalyzátorem této situace. Proč?

          Po roce 1990 poměrně nesnadno vznikalo tržní prostředí i v bytové politice státu. Státní byty byly bezplatně, na územním principu, převedeny do majetku obcí, byly přijaty právní normy pro poskytování hypoték, stavební spoření, velice opožděně se zahájila deregulace nájemného, nuceně se transformovala bytová družstva, která dle zájmu svých členů byla povinna převádět byty do vlastnictví členů. Povětšinou se tak ale dělo nesystémově, na základě poslaneckých iniciativ. Tak vznikla většina právních norem, zákon o vlastnictví bytů a podobně. Bytová družstva přestala plnit roli neziskového bydlení, obce svůj bytový fond zprivatizovaly.

        Již tehdy nás zahraniční experti upozorňovali – tato cesta je v zásadě správná a možná, ale pamatujte, že tržní pravidla nesmíte vpustit tam, kde působit nemají, do oblasti sociálního bydlení. Zdůrazňuji slovo „nemají“ což neznamená, že tržní pravidla zde působit nemohou. Naopak. Existence ubytoven s vysokými náklady na ubytování je výsledek působení pravidel trhu. Proč?

        Potřeba ubytovat lidi na okraji společnosti objektivně existuje. Pokud stát nevytváří pro sociální bydlení rozumná pravidla, pak se realizují na tržním principu. Podnikatel poměrně levně zakoupí ubytovnu, bývalý hotel a podobně, byty (spíš místnosti) nabídne chudým, a výše poplatků za ubytování kopíruje ochotu státu poskytnout sociální dávku – pomoc v hmotné nouzi. Je-li dána částkou 3 tisíce na člena rodiny, pak je dobré ubytovat rodiny co nejpočetnější a nájem šestičlenné rodiny je nejméně 18 tisíc. Lukrativní pro podnikatele. Ne pro stát.

        Toto se projevilo například ve Velké Británii v polovině sedmdesátých let. Nájemné pro sociálně slabé nebylo určeno trhem, aly výší částky, kterou je veřejný sektor sociálně slabým ochoten poskytnout. A tak premiérka Thatcherová dala za vznik tzv. „bytovým asociacím“, speciálním právnickým osobám, které zakládají obce, které mají ale právní subjektivitu a berou si úvěr na výstavbu, za který odpovídají ony, nikoliv obce, ty na jejich činnost jako zakladatel jen dozírají. Tak bylo v Británii postaveno více než 1,7 mil. bytů, a v nich se platí nákladové nájemné.

       Doporučil bych tedy neotálet a poučit se v zahraničí. Jistě, existují alternativy řešení, je třeba dát konkrétní obsah pojmu „sociální bydlení“. Podle zahraničních zkušeností bych jej definoval takto:

  • Jde o zajištění bydlení těm, kteří dočasně či trvale nejsou schopni opatřit si trvalé bydlení na bytovém trhu formou vlastnictví či pronájmu bytu,
  • Spektrum, na které má dopad je ale širší – jde o tzv. neziskové formy bydlení, ubytování sociálně potřebných a pravidla sociální pomoci občanům v bytové nouzi.
  • Pro neziskové bydlení je vhodné využít již existující právní úpravy tzv. „sociálního družstva“, které za určitých podmínek může být adresátem rozumné finanční pomoci z veřejných zdrojů či fondů EU.
  • Pro ubytování sociálně potřebných je třeba definovat pojem „bytová nouze“, určit úlohu obcí v tomto segmentu a vytvořit podmínky pro vznik subjektů poskytující bydlení za nájemné, které je určeno výší nezbytně nutných nákladů na provoz domu. Takové nájemné dosahuje méně než třetinu částky, kterou dnes platí chudí ve zmíněných ubytovnách. Bytové asociace či obecně prospěšné společnosti bytové jsou možností řešení.
  • Pomoc občanům v bytové nouzi je v podstatě určení pravidel pro poskytnutí pomoci těm, kteří se dostali do bytové nouze. Má být účinným nástrojem, ale též musí bránit zneužívání dávek určením pravidel například pro dodržování dobromravného chování, posílání nezletilých do škol, ochotu pomáhat na veřejně prospěšných pracích v obci a podobně. Musí pokrýt pomoc seniorům, kteří nemohou platit zvyšující se nájemné, ale též lidem na pomyslném dně sociálního žebříčku.

Všechny tři součásti rozumného řešení mají dnes konkrétní podobu návrhů, které byly doručeny všem parlamentním politickým stranám, ovšem bez jakékoliv reakce. Čas ale není přítelem řešení, je třeba jednat rychle. Některá opatření se projeví až po několika letech, některá ihned. Nejhorší je ale nečinnost. A té jsme, bohužel, svědky dnes. Tak se nepozastavujme nad ubytovnami.

 

Autor: Ivan Přikryl | úterý 9.4.2013 9:45 | karma článku: 17,27 | přečteno: 788x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma: 11,50 | Přečteno: 400x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Už jsem z toho NERVozní.

Do problémů s bydlením mluví kde kdo. Povolaní, ti, kteří by měli být kompetentní (jedni ex lege-vláda druzí ex privata industria, jaksi z vlastní vůle, cítivše se povolaní-ministři a jejich rádci). A také NERV.

25.1.2024 v 10:00 | Karma: 17,63 | Přečteno: 351x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Krátkodobé pronájmy? Rozhodně ne na turistický pobyt či Airbnb.

Sdílená ekonomika je fenomén současnosti. Uber jezdí na letiště a hádá se s taxikáři. Podnikatelé kupují byty a prostřednictvím aplikací je nabízejí ke krátkodobým pobytům. Ministerstvo pro místní rozvoj mlčky přihlíží, jako vždy.

12.10.2023 v 8:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 302x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v bytové politice. Epilog?

Mám obavy, že o epilog nejde. Nevšímavost politiků s rituálními tanci okolo "rozvratu" veřejných financí dává prý vládě titul neřešit nic jiného. Ne, nechci tu situaci zlehčovat. Ale pokračování tohoto příběhu je rizikem.

12.5.2023 v 9:00 | Karma: 6,25 | Přečteno: 149x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v oblasti bydlení- pokračování čtvrté.

Další pokus přimět vládu a politiky se odehrál v roce 2018. Kdybych měl publikovat všechny materiály té doby, tak už by to zoufalství bylo chronické. Kdo opravdu tu sérii článků čte chápe, že jasně říkají co je třeba. Dodnes marně

11.5.2023 v 10:00 | Karma: 4,20 | Přečteno: 162x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

  • Počet článků 194
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 906x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik