Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Koncepci sociálního bydlení bude zítra projednávat vláda.

Nesporně je úspěchem, že po 25 letech konečně vláda takový materiál projedná. Ale....při bližším studiu pochopíte, že zvolila neobvyklou formu, která se vymyká evropským standardům sociálního bydlení. Proč? Také nechápu.

Po delším váhání projedná vláda na své schůzi Koncepci sociálního bydlení do roku 2025. Již samotný tento fakt je hodný pozornosti.

Předně – je to od roku 1989 první koncepce se zaměřením na sociální bydlení. Přes určité náznaky tuto oblast předchozí vlády buď považovaly za nadbytečnou, nebo to nestihly, nebo se o sociálním bydlení zmínily jen jaksi na okraj.

Přes tuto skutečnost však jak forma, tak obsah materiálu budí nejen mezi odborníky rozpaky, možná říci až výhrady. Proč?

Předně jde o samu formu.  Ministerstvo práce a sociálních věcí má dle kompetenčního zákona na starost sice též sociální péči i péči o občany vyžadující zvláštní pomoc, o sociálním bydlení však ani zmínka.

Oproti tomu, Ministerstvo pro místní rozvoj má v kompetenci politiku bydlení, rozvoj domovního a bytového fondu, otázky nájmu bytů a nebytových prostor a též politiku bydlení včetně jejího financování. Zároveň je mu svěřena role koordinační vůči ostatním ministerstvům v oblasti politiky bydlení.

Logika věci tedy vede k závěru, že by materiál dotýkající se obou součástí – sociální i bydlení by měly vládě předkládat obě ministerstva jako společný materiál. A tak tomu není. Předkladatelem je MPSV. Proč? Nikdo neví.

A nejen to, sociální bydlení v praxi je nemyslitelné bez trvalé sociální práce mezi osobami ohroženými sociálním vyloučení, či v hmotné a bytové nouzi. Tedy oblast vládní agentury pro tyto otázky kterou má v gesci ministr Jiří Dienstbier, či Ministerstvo školství v otázkách výchovy a vzdělávání, dále otázky možné výstavby sociálních bytů, což je gesce nejspíš Ministerstva průmyslu a obchodu. Interkompetenční střet by tedy měl být řešen takovým usnesením, kdy vláda vytvoří buď post zmocněnce pro sociální bydlení či touto gescí pověří jednoho z ministrů uvedených rezortů, který by společnou práci koordinoval. Tak tomu ale není.

Je asi nadbytečné zaměřit se podrobně na obsah materiálu, neboť bychom popsali mnoho stran výhradami. Proto se pokusím nejen své, ale i výhrady různých spolků, které v oblasti působí a se kterými se shoduji, zobecnit, nejstručněji, jak je to možné.

Vláda by tento materiál neměla schválit. Pokud jej přímo neodmítne, měla by jej odložit a požadovat dopracování a společné předložení uvedenými ministerstvy. Můžeme jmenovat jen zásadní výhrady v obsahu:

  • Způsob realizace koncepce, jejíž funkčnost sama o sobě je pochybná, je příliš finančně nákladný. Ubytovny chce nahradit nájemními byty od soukromých pronajímatelů s tržním nájemným. To je Evropská rarita.
  • Koncepce neřeší tuto propast mezi osobami žijícími v ubytovnách a standardním pronájmem nájemních bytů. Mezipatrem je obvykle neziskový sektor bydlení. S tím koncepce nepočítá. Neobnovuje tzv. neziskový sektor bydlení. Tuto roli ve všech evropských zemí hrají buď bytová družstva, různé neziskové bytové společnosti, bytové asociace a podobně, vždy se společným znakem. Tím je důstojné bydlení za ekonomické, čili nákladové nájemné, které je podstatně nižší než tržní. I když by těmto osobám dávkami pomohl stát, stojí to méně peněz z veřejných zdrojů.
  • Zatěžuje obce nad hranice možného. Přezkum nároků na sociální pomoc je obvyklý i v zahraničí. Ovšem realizace certifikovaných osob ohledně jejich práva na sociální byt je v nepoměru s neexistujícími byty, kterými by byly naplněny obecní fondy sociálního bydlení. Obec si je vlastně objedná u soukromých subjektů a převezme vůči nim odpovědnost za vše, co s užíváním bytu souvisí. Takový vztah je nevyvážený. Pronajímatel opět jen inkasuje, obec odpovídá. Pochybuji, že obce získají dostatek takových bytů.
  • Obec má jen povinnosti ale žádná práva. Například v Británii může obec při povolování staveb žádat od investorů, aby až 30% bytů bylo malometrážních, určené pro neziskový sektor. U nás o takovém právu je jen malá, nesmělá zmínka, nic víc.
  • Tak zbytečně drahý a neúplný model musí přivést ministra financí k zoufalství. Jsem zvědav, zda Andrej Babiš bude souhlasit, ač tyto vady jsou evidentní včetně té, že zcela nečinné je v této oblasti ministerstvo, které má hnutí ANO v gesci – MMR.

V této oblasti se vládě nedaří, ač jsme obklopeni státy s funkčními modely. Rakousko s obecně prospěšnými společnostmi bytovými, kdy jich 93% jsou bytová družstva. Francie s byty s regulovaným nájmem – zvanými systém HLM. Británie s 2,5 miliony bytů bytových asociací. S Německým či Skandinávským využitím družstev či různých neziskových korporací. Postup vlády je pro odborníky nepochopitelný. Nejsme za železnou oponou ale stále ji asi máme v hlavách.

Svědčí o tom i pokažená novela zákona o hmotné nouzi s podmínkou vyplácet podporu jen občanům, kterým obec vysloví souhlas. Pravda a poznatky praxe se nepřipouští. Bez trvalé dlouhodobé sociální práce je bydlení v sousedství mnohých ubytoven a vyloučených lokalit obtížné až nemožné. Většinová populace zjednodušeným pohledem jistě přivítá pokus zastupitelstev obcí „dostat ubytovny z obce“. Proto se obce staví k povolování odmítavě a řešení ponechávají na státu. Ten ale žádné nemá a tak hrozí, že tisíce lidí budou na ulici. Osobně se domnívám, že toto ustanovení je v rozporu s ústavním pořádkem, když Listina práv a svobod osvědčuje osobám v nouzi právo na pomoc od státu. Ten je připraven ji poskytnout, ale…obec mu k tomu nedá souhlas. Laboratorní příklad metody pokusu a omylu.

Nezbývá než doufat, že se vláda zachová odpovědně a s navrhovaným modelem se nespokojí. Raději dva tři měsíce zpoždění, než „Potěmkynova vesnice“. Podrobný rozbor máme k dispozici. Odborné spolky nabízejí vládě svoji pomoc. Ovšem politici si nepřipustí, že ji potřebují a že si se sociálním bydlením nevědí rady. A tak jsem na závěry projednání velice zvědav.

 

JUDr. Ivan Přikryl

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ivan Přikryl | úterý 23.6.2015 16:39 | karma článku: 10,00 | přečteno: 475x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma: 11,50 | Přečteno: 400x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Už jsem z toho NERVozní.

Do problémů s bydlením mluví kde kdo. Povolaní, ti, kteří by měli být kompetentní (jedni ex lege-vláda druzí ex privata industria, jaksi z vlastní vůle, cítivše se povolaní-ministři a jejich rádci). A také NERV.

25.1.2024 v 10:00 | Karma: 17,63 | Přečteno: 351x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Krátkodobé pronájmy? Rozhodně ne na turistický pobyt či Airbnb.

Sdílená ekonomika je fenomén současnosti. Uber jezdí na letiště a hádá se s taxikáři. Podnikatelé kupují byty a prostřednictvím aplikací je nabízejí ke krátkodobým pobytům. Ministerstvo pro místní rozvoj mlčky přihlíží, jako vždy.

12.10.2023 v 8:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 300x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v bytové politice. Epilog?

Mám obavy, že o epilog nejde. Nevšímavost politiků s rituálními tanci okolo "rozvratu" veřejných financí dává prý vládě titul neřešit nic jiného. Ne, nechci tu situaci zlehčovat. Ale pokračování tohoto příběhu je rizikem.

12.5.2023 v 9:00 | Karma: 6,25 | Přečteno: 149x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v oblasti bydlení- pokračování čtvrté.

Další pokus přimět vládu a politiky se odehrál v roce 2018. Kdybych měl publikovat všechny materiály té doby, tak už by to zoufalství bylo chronické. Kdo opravdu tu sérii článků čte chápe, že jasně říkají co je třeba. Dodnes marně

11.5.2023 v 10:00 | Karma: 4,20 | Přečteno: 162x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Prezident Pavel se zranil na motorce. Skončil na pozorování v nemocnici

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  20:27

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si krátké...

Auta kradená v Česku končí na Ukrajině. V poslední době odhalení přibývá

23. května 2024

Premium Na konci března ukrajinští pohraničníci na přechodu Tisa mezi Maďarskem a Ukrajinou narazili na...

OSN schválila den památky obětí genocidy v Srebrenici. Srbové protestovali

23. května 2024  17:58,  aktualizováno  19:37

Valné shromáždění OSN schválilo návrh, aby si svět každý rok připomínal genocidu v bosenské...

Na grilovačku Spolu v Brně dohlíželo víc ochránců. Pak se spěchalo na hokej

23. května 2024  19:36

Nejspíš poprvé napřímo mezi lidmi po atentátu na Slovensku se objevil premiér a ministři. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 194
  • Celková karma 11,50
  • Průměrná čtenost 906x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik