Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dvojí metr dnes, v Mladé frontě Dnes.

Kauza privatizace OKD je pro mnohá média lákavým tématem. Stačí jen tu a tam vědomá či nevědomá nepřesnost a máte kauzu s pikantním podtextem zdánlivě se dotýkající mnoha významných politiků...

A právě ty nepřesnosti, na rozdíl od JUDr. Hany Marvanové, kterou štve to, že „stát měří dvojím metrem“, což argumentuje rozdílným metrem (asi) naší justice – občana, který je žalován pro náhradu škody jakéhokoliv původu odsoudí s lehkým srdcem a škody ohromného rozsahu, které páchá stát či jeho činitelé se soudit zdráhá, štvou zase dlouhodobě mně.

Tím nordickým uzlem je, podle mého soudu, právě ta „vědomá či nevědomá“ nepřesnost mnohých komentátorů, v tomto případě paní advokátky, kterou v této kauze jaksi nepoznávám, ač odborně a zejména lidsky je pro mne dámou vhodnou respektu.

Paní advokátka byla nepřetržitě členkou zastupitelských sborů – Federálního shromáždění, České národní rady a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v letech 1990 až 1998. Tedy v době, kdy se změnou zákonů určovaly podmínky pro transformaci společnosti ze socialistického společenského řádu na moderní, svobodnou a tržně orientovanou společnost. Kdo nese odpovědnost za zpackanou transformaci družstev, megapodvod Viktora Koženého a dalších zlatokopů investičních fondů, kde a kdy vznikl pojem tunelování? Kde byla založena podstata privatizace OKD? Chce se mě říci, že v politické reprezentaci zvolené v devadesátých letech, ze které se, jak to v parlamentních demokraciích bývá, odvíjí vláda a její exekutivní moc. Chce se mě to říci a přesto to jako odsudek nevyslovím. Mám totiž paměť a žil jsem v té době a vím, jak je snadné dnes odsuzovat tehdejší kroky politiků a vlády.

Avšak vložení bytového fondu, nevratně a nezpochybnitelně do majetku OKD, vyplývalo s § 9a zákona 103/1990 Sb., který definuje, že majetkem organizace se rozumějí věci, ke kterým má podnik právo hospodaření. A to, cestou správy bytů firmou OKD před rokem 1989 státní podnik měl. A tím, že byl státní podnik OKD  rozhodnutím č. 208/1990 ministra hospodářství ČSFR Vladimíra Dlouhého, č. j. 1804/401 ze dne 29. 12. 1990 byl s odkazem na ust. § 22 písm. b) a ust. § 28 odst. 1 zákona č. 111/1990 Sb., o státním podniku, a ust. § 15 a násl. zákona č. 104/1990 Sb., o akciových společnostech, zrušen bez likvidace státní podnik OKD a k témuž datu (1. 1. 1991) byla zřízena akciová společnost Ostravsko-karvinské doly (OKD, a.s.). Do nově vzniklé akciové společnosti byl vložen veškerý majetek zrušovaného státního podniku, tedy včetně bytového fondu, tak tím se stát navždy zbavil práva o majetku společnosti rozhodovat jinak, než cestou výkonu akcionářských práv. To vše podle zákonů z roku 1990!

Byl-li někdo zlosynem v pravém slova smyslu, tak byl to Fond národního majetku, který v roce 1997, prý  s ohledem na nutnost zbavit se přebytečného majetku (útlum těžby) snížil vlastní jmění společnosti o 3,5 miliardy korun. Tím stát ztrácí stát majoritní kontrolu nad OKD.  Jedna věta, ale definitivní tečka za osudem OKD. Od tohoto okamžiku, i kdyby minoritní podíl státu nebyl nikdy privatizován, či byl převeden komukoliv a za jakékoliv peníze, minoritní akcionář neměl prakticky žádný vliv na hospodaření a nakládání s majetkem firmy. Náš právní řád mu žádná taková práva nedával.

Všechny tyto zákony byly schvalovány v Parlamentech. Máme akceptovat výmluvy „že nevěděli, co činí“ ti, kteří pro ně hlasovali? Znovu opakuji, byla to složitá doba ale korektní pohled bych čekal z obou stran, tedy i ze strany paní advokátky. Ostatně jejím prvním klientem Hany Marvanové v kauze OKD nebylo sdružení nájemníků OKD ale ČSSD, která si u ní objednala první analýzu této kauzy. Takže odkazy na černé svědomí této strany jsou absurdní a účelové.

Až soud vyřkne, zda  škoda v roce 2004 při privatizaci minoritního podílu vznikla či nikoliv. Není pravdou, že Evropská komise brala v potaz při rozhodování o nepovolené veřejné podpoře jen stanovisko státu. V odůvodnění svého výroku uvádí argumenty sdružení byty OKD včetně jimi podaných trestních oznámení, a též veškeré posudky, které žalobci uvádějí. Nešlo o ocenění majetku, k tomu měl stát již jen odvozená práva akcionáře, ale o ohodnocení ceny akcií a menšinového podílu. To je rozdíl! Zapomíná se též na skutečnost, že asi 4% akcií byly volně obchodovány na burze. Cena akcií obchodovaných na burze se v té době pohybovala od 288 do 410 Kč/akcii. Stát prodal akcii za 367,7 Kč, což  odpovídá ceně 4,1 mld. Kč za celý podíl. Tedy tržní cena akcií.  Právě proto Evropská komise dne 13. 7. 2011 konstatovala, že „prodej podílu ve společnosti OKD ve výši 45,88% společnosti Karbon Invest neobsahoval žádný prvek státní podpory ve smyslu článku 107 odst. 1 Smlouvy o fungování EU.“

Žádné médium asi nemůže otisknout mnohastránkovou analýzu, která je před dokončením. Ale jako její zpracovatel mohu odpovědně prohlásit: Vše zásadní v kauze OKD proběhlo v letech 1990 až 1998. Tehdy mohla paní Marvanová každý týden interpelovat vládu. Ovšem takový odsudek k ní je stejně laciný a nepodložený jako věčně jí naznačovaná odpovědnost tehdejšího ministra financí a dnešního premiéra Bohuslava Sobotky. Oboje není pravdou. Znalost poměrů dnes není stejná, jako situace včera. Jde-li o byty, pan Bakala je „tehdy“ chtěl prodat nájemníkům. Dnes to již zapomněl. Nízká cena bytů „tehdy“ nájemníkům vyhovovala. Dnes se dovolávají škod na majetku státu. Mám pokračovat?

Chápu, že skutečným cílem sdružení nájemníků OKD je prokázat nepovolenou veřejnou podporu. Ta je, dík prozřetelnosti vlády a ministerstva financí v roce 2004 jedinou rozvazovací podmínkou, ovšem pouze k privatizaci onoho menšinového podílu. Že si současný ministr financí pospíšil s přihlášením se ke škodě, se nedivím. Ale rekonstruovat dnes, po 11 letech posudky zasazené do právního a ekonomického rámce let 2003 až 2004 považuji prakticky za nemožné.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivan Přikryl | pondělí 19.10.2015 11:12 | karma článku: 14,75 | přečteno: 689x
  • Další články autora

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma: 11,50 | Přečteno: 400x | Diskuse| Politika

Ivan Přikryl

Už jsem z toho NERVozní.

Do problémů s bydlením mluví kde kdo. Povolaní, ti, kteří by měli být kompetentní (jedni ex lege-vláda druzí ex privata industria, jaksi z vlastní vůle, cítivše se povolaní-ministři a jejich rádci). A také NERV.

25.1.2024 v 10:00 | Karma: 17,63 | Přečteno: 351x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Krátkodobé pronájmy? Rozhodně ne na turistický pobyt či Airbnb.

Sdílená ekonomika je fenomén současnosti. Uber jezdí na letiště a hádá se s taxikáři. Podnikatelé kupují byty a prostřednictvím aplikací je nabízejí ke krátkodobým pobytům. Ministerstvo pro místní rozvoj mlčky přihlíží, jako vždy.

12.10.2023 v 8:00 | Karma: 10,27 | Přečteno: 297x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v bytové politice. Epilog?

Mám obavy, že o epilog nejde. Nevšímavost politiků s rituálními tanci okolo "rozvratu" veřejných financí dává prý vládě titul neřešit nic jiného. Ne, nechci tu situaci zlehčovat. Ale pokračování tohoto příběhu je rizikem.

12.5.2023 v 9:00 | Karma: 6,25 | Přečteno: 149x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivan Přikryl

Zoufalství českých politiků v oblasti bydlení- pokračování čtvrté.

Další pokus přimět vládu a politiky se odehrál v roce 2018. Kdybych měl publikovat všechny materiály té doby, tak už by to zoufalství bylo chronické. Kdo opravdu tu sérii článků čte chápe, že jasně říkají co je třeba. Dodnes marně

11.5.2023 v 10:00 | Karma: 4,20 | Přečteno: 162x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Rusové mají v bojích na sever od Charkova taktický úspěch, přiznal Kyjev

13. května 2024  9:13,  aktualizováno  11:37

Ruské jednotky mají v bojích o město Vovčansk na severu Charkovské oblasti taktické úspěchy,...

Češi mají sex méně často, říká průzkum. S intimním životem jsou spokojeni

13. května 2024  11:31

Češi mají sex méně často než v roce 2013, většina je se svým sexuálním životem spokojena. Vyplývá...

Válka bude vleklá, Putinův věrný bude jejím manažerem, naznačuje rošáda

13. května 2024  11:31

Výměna ruského ministra obrany Sergeje Šojgua za ekonoma a vicepremiéra Andreje Belousova podle...

Mladí se v noci koupali v chebské kašně, poškodili při tom sochu rytíře

13. května 2024  11:21

Uchycení sochy Rolanda k podstavci na kašně v horní části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 194
  • Celková karma 11,50
  • Průměrná čtenost 912x
Odborník na bytovou politiku, družstevnictví a státní správu, léta pracoval v Mezinárodním družstevním svazu, jako šéf svazu družstev, náměstek ministra MMR pro bydlení a vedoucí úřadu vlády, šéf kabinetu předsedy Poslanecké sněmovny. Jako člen exekutivy MDS navštívil za 27 let více než stovku zemí celého světa. Zahraniční modely i nadále trvale sleduje a analyzuje. "Bytové politice se poctivě dosud žádná vláda po roce 1989 nevěnovala. Jen pokus a omyl, vesměs z iniciativy poslanců. Proto je v takovém stavu v jakém je. Do této oblasti politické hašteření nepatří. Proto vytrvale opakuji, že je třeba toto změnit. Mnohdy by se stačilo rozhlédnout v okolních zemích, protože my jsme smutná rarita."

Seznam rubrik