Z ideálů „sametové“ revoluce nezůstal kámen na kameni

Vzpomínáte, co nám v těch listopadových dnech roku 1989 politici slibovali? Určitě nezazněla hesla, že se budou rušit veřejné knihovny a naopak zřizovat veřejné domy, nikdo dokonce ani nevyhlašoval, že naroste úřednický aparát a že se bude trestat za vyjádření vlastního názoru.

Také je hodno za zaznamenání, že jedním z prvních kroků disidentů, když se náhle vynořili pár dnů po 17. listopadu 1989 v Praze (dohoda s tajnou bezpečností zněla, že si všichni užijí pěkný víkend a nebudou si vzájemně znepříjemňovat život), byla omluva za odsun sudetských Němců. Můžeme mít názor na odsun někdejších spoluobčanů jakýkoli, ale tehdy to zapůsobilo jako sprcha a pravdoláskařům dalo hodně práce, aby se celá záležitost zahrála do autu. Dobře, berme to coby faux-pas, ale jak si vysvětlit politické vězně v dnešní době?

Nechci se věnovat nyní medializovanému případu řidiče autobusu, který politikům přimalovával tykadla. Ve vězeních totiž dávno sedí ti, co jsou nazýváni nácky. Aby se ocitli v kriminálu, stačí, aby se sešli na soukromé párty, kde je za oknem nahrávají pochybní borci z Antify a následně ještě pochybnější soudní znalci zjistí, že fašouni pěli v angličtině (byť nahrávka byla velice špatná) cosi o nějaké bílé barvě, což je špatné a hodno mnoha let vězení.

Výraz „holé lebky“ je jednoznačný a vyholený mladý běloch je již předem viněn z rasismu. Ale mačetář romského původu, který se v těchto dnech po návratu z Anglie údajně dobrovolně přihlásil policii, má také vyholenou hlavu. Bude to také přitěžující okolnost? Může být vlastně Rom skinheadem?

Také nám byla v listopadu 1989 slibována minimální buzerace státu. Stal se pravý opak, úřednictvo narostlo geometrickou řadou. Proto je nutné si jednou za čas tu vyměňovat občanské průkazy, tu zase řidičáky. Masmédia vám pak ukazují vyčerpané úředníky (teď jsou to ti ze sociálky), kteří nevědí, kam dřív skočit. Jenže kam skákali před tím, když vše bylo v pohodě? Slyšeli jste třeba, že by po takové akci, jako byla třeba výměna občanských průkazů či řidičáků, se počet úředníků zmenšil? Naopak, narostl!

Běžný občan nemůže vědět, že jako vlci se kolem státních i obecních úřadů pohybují počítačové firmy, které rok co rok vyvinou za těžké peníze nový program. Položka 20023 je v tom aktualizovaném 50050. Třeba v Praze to funguje tak, že úředník městské části vyplňuje naprosto zbytečné údaje pro magistrát hlavního města, ten je pak přeposílá na nadřízené ministerstvo. Tam úřednice přijde na to, že ta a ta kolonka formuláře je vyplněna špatně, pošle to zpět na magistrát a ten zase na městskou část. Takhle se úředníci baví po většinu roku, proto jsou pro běžné občany určeny jen dva úřední dny v týdnu.

Inu, mávněme nad tím rukou, úřední šiml je nepěkný ve všech státech. Jen mě mrzí, že tenkrát z balkónu melantrišského na Václavském náměstí pravdoláskaři nevykřikovali, že v tomto státě bude taková korupce, o jaké se nám celá staletí ani nesnilo!

Autor: Aleš Presler | pátek 17.2.2012 17:35 | karma článku: 33,82 | přečteno: 2192x