O čem se nemluví: Sebevražda Václava Havla

V souvislosti s přejmenováním pražského letiště Ruzyně na Letiště Václava Havla bylo napsáno již mnoho textů. Někdo souhlasí, většina protestuje. Ať chceme, anebo ne, Václav Havel byl zajímavou osobností, která se shodou okolností po listopadových událostech v roce 1989 vyšvihla na nejvýznamnější místo v tomto středoevropském regionu.

Foto Blesk

Kdyby nepřišel v tehdejším SSSR k moci Gorbačov, asi by se nám Václav Havel propadl do historie jako bezvýznamný dramatik a ještě bezvýznamnější filmový režisér. Jeho hry nikde nedávají, film taktéž. Václav Havel pro mě coby osobnost skončil v okamžiku, kdy zádušní mše za jeho ženu Olgu byla spojena se mší za jeho nového chána, pana Veškrnu. Od té doby ho „pomlouvači“ začali nazývat Václavem Veškrnou.

Co říci o V. H. jako prezidentovi? Jeho prvotní amnestie vyvolala v národě šok a vlnu neuvěřitelné zločinnosti, jeho milosti (mladý Čáslavský-Odložil, Chadimová, co chtěla Strahovský klášter) přinejmenším rozpaky. Paktoval se s komunisty, obklopil se zajímavými poradci, co po Hradě jezdili na koloběžkách, pak tamtéž vyvěsil neonové srdce, což spíše navozovalo dojem veřejného domu…

Když v roce 1989 řekl, že bude pouze „pracovním prezidentem“ do prvních svobodných voleb a zůstal u korýtka řadu dalších let, tehdy ztratil již tu špetku věrohodnosti, kterou se snad mohl pyšnit. Když si to po letech uvědomil a nebyl již prvním mužem ve státě, začal chátrat nejen fyzicky, ale i duševně. Snímky a videa z exprezidentových oslav pětasedmdesátin, které organizoval za své prachy jistý miliardář (V. H. či paní D. Veškrnová na to asi neměli)  jsou velice nelichotivé. To už nebyl Václav Havel, to byla karikatura jeho samého…

Pojďme do finále. Jediným svědkem smrti V. H. byla sestra boromejka, která se na rozdíl od manželky o Václava Havla v jeho posledních dnech starala, když na to Dagmar čas neměla. Snad nikdy v historii samostatného státu (ČSR, ČSSR, ČR) se nestalo, že o smrti prezidenta nebyla vydána pitevní zpráva, osvětlující důvody jeho úmrtí.

Další záhadou je, proč nebyly tělesné ostatky Václava Havla pohřbeny v rakvi do rodinné hrobky, nýbrž ho rychle spálili a rozdělili do tří uren. Všechny výše uvedené skutečnosti naznačují, že Václav Havel si byl vědom úbytku svých fyzických a hlavně duševních sil, navíc manželka Dagmar by podle svého tvrzení s ním možná prožila vánoční svátky, ale možná ne. A Václav Havel, muž, kdysi omámený svojí nečekanou mocí, je najednou v čase svátečním místo přáteli obklopen jedinou sestrou boromejkou…

Vzhledem k rychlé kremaci a neexistenci pitevní zprávy se nedozvíme, jaký způsob sebevraždy Václav Havel zvolil. Jedno je však jisté – za daných okolností se mu žít dál už nechtělo…

 

Autor: Aleš Presler | neděle 7.10.2012 9:05 | karma článku: 28,37 | přečteno: 2384x