Neuvěřitelné: Kilometr cyklostezky za 14 milionů korun!

Tragédií České republiky je, že nám její představitelé vysvětlují, proč na to či ono nejsou peníze a že je třeba šetřit. Ovšem v nejvyšších patrech státní hierarchie se zbytečně rozhazují miliardy, na komunální úrovni jde o „pouhé“ miliony korun.

Soucasny starosta Tynce Martin Kadrnozka, jinak podnikatel v nemovitostech a ucetnictvi

Kolem komunální politiky se pohybuji víc než dvacet let a mohlo by se tedy zdát, že už mě nic nedokáže překvapit. Krade se na všech úrovních, i ten nejnižší úředník si může „přilepšit“, byť jen o drobné, třeba jen tím, že pokud má školou povinné dítě, na začátku školního roku fasuje z úředního skladu pastelky, fixy, sešity a propisovačky. Tady jde skutečně o drobné, ti na vyšším stupni zadávají lukrativní zakázky svým kamarádům, případně si odkupují za zlomek ceny obecní nemovitosti. Fór je však v tom, že se o tom nemluví a zůstává to jen mezi spřízněnými dušemi. Zkrátka na veřejnosti se o tom mlčí.

Jinou cestou se však vydalo vedení města Týnec nad Sázavou. Pochlubilo se zdejším občanům tím, že jim zbuduje cyklostezku, na kterou získalo státní dotaci ve výši 9 832 409 Kč, město přispěje 3 950 000 Kč, celkem se tedy jedná o sumu 13 782 409 korun. Za to získají cyklisté úžasnou možnost projet se po stezce dlouhé jeden kilometr (abych nelhal, přesně se jedná o 1,01 km).  Ovšem radost týneckých občanů by nebyla úplná, kdyby jim radnice nepřichystala další stezku s geocaschingem, na které mohou hledat i tzv. kešky, to přišlo stát a město na pouhých 1,5 milionu korun.

Snad jen shodou náhod toto město nemá prostředky, aby zabezpečilo železniční přejezd na frekventované silnici mezi ním a nedalekým Chrástem, který nezabezpečují závory ani signalizační zařízení, jen značka stop. Stalo se zde již několik smrtelných nehod, ale starosta již jedná s kompetentními orgány, aby se situace vylepšila.  Pozůstalí po mrtvých jistě jeho snahu ocení a rádi se projedou po nové cyklostezce, případně najdou na geocaschingové stezce kešku.

Co říci závěrem? Chtělo by to něco nadějného v tom smyslu, ať si občané zvolí jiné představitele, je to jen a jen na nich. Tak jo, uvěřme tomu, že nějaký politik jde do voleb s tím, že bude čestný, bude myslet jen na blaho obce (kraje, státu) a vůbec mu nepůjde o peníze. Jak jsem řekl v úvodu, okolo komunální politiky se pohybuji dvacet let, ale žádného takového člověka jsem ještě nepoznal…

 P.S.: O současném Týnci ještě zde: http://presler.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=416133

Autor: Aleš Presler | pátek 18.7.2014 9:42 | karma článku: 40,33 | přečteno: 9372x