Roman Potoczný VIP
Bloguji, tedy jsem!
- Počet článků 299
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3500x
Roman Potoczný
Fotoblog: Dny NATO v Ostravě 19.9.2015
Jubilejní patnáctý ročník tradičních Dnů NATO na letišti Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy ozdobil hned první den návštěvnický rekord. Cestu si našlo na letiště v optimálním počasí 155 tisíc návštěvníků.
Roman Potoczný
Krycí jméno U.N.C.L.E – akční S.T.R.E.J.D.A k pohledání
Letošní rok se roztrhl pytel se špionážními, akčními filmy. Dokonce i rebel Guy Ritchie se díky tomu vrátil ve velkém stylu k akčnímu řemeslu, po poněkud překombinovaných „Sherlocích“ a čtyřleté tvůrčí pauze.
Roman Potoczný
Amy: Film o talentované, nesmrtelné zpěvačce
Nemám ve zvyku chodit do kina na dokumentární filmy. Pro tentokrát jsem učinil výjimku a udělal jsem dobře. Nový film „Amy“ je totiž „tak trochu jiný“ dokumentární film.
Roman Potoczný
Colours of Ostrava 2015 Bílá mezi všemi barvami
Po koncertu Miky se mě zmocnil pocit, který prožívám již mnoho let. Pocit smutku z právě končícího, čtrnáctého ročníku a pocit radosti, že se stačí jen rok těšit a v jeden červencový čtvrtek začne další ročník.
Roman Potoczný
NE rasismu, NE xenofobii, NE migrantům
Situace je vážná, nikoli však zoufalá. Je čas ji řešit, ovšem je nevyšší čas a je taky nejvyšší čas na zásadní, jasná a srozumitelná stanoviska.
Roman Potoczný
Jaromír Nohavica čaroval v Gongu
Po koncertě s Janáčkovou filharmonií jsem si myslel, že už mě Jaromír Nohavica ničím nepřekvapí. Přesto jsem se na jeho další koncert tento týden nesmírně těšil, jelikož i pro ostravského barda platí, všude dobře, doma nejlíp.
Roman Potoczný
Šílený Max: Zběsilá cesta do mého srdce
Na v pořadí již čtvrtého „Šíleného Maxe“ jsem původně vůbec nechtěl jít. Zřejmě bych tak přišel o jeden z nejlepších filmů tohoto roku.
Roman Potoczný
Avengers: Age of Ultron aneb hrdinové non plus ultra
Kinematografie je úžasná. Zatímco jen málokdo může pít pravidelně nejdražší vína, dovolit si luxusní ubytování nebo jezdit v nejdražších autech, v podstatě každý může vidět stále dražší a dražší filmy. A nejen, že je to možné, je to žádoucí, aby se zaplatily a aby po nich přicházely do kin další a další ještě dražší filmy, na které je pak možné se těšit. Oboustranně výhodný obchod tímto úspěšně vzkvétá.
Roman Potoczný
O co jde v případu trenéra Růžičky?
„Neber úplatky, neber úplatky nebo se z toho zblázníš!“ zní věta klasika v pověstném filmu „Jáchyme, hoď ho do stroje“, který ve své době vtipně pranýřoval braní úplatků nejrůznější formou. Myslím, že tehdy ovšem ani ve snu nikoho nenapadlo, že by se úplatky mohly dostat až do českého hokeje, výstavní skříně českého sportu a že by z nich mohl bláznit i reprezentační trenér.
Roman Potoczný
Americký sniper – patetická agitka
Christopher Scott Kyle je historicky nejlepší odstřelovač americké armády. Za dobu své služby v Iráku zastřelil přes 250 nepřátel a z toho 160 zabitých Pentagon oficiálně potvrdil. Natočit dle jeho skutečného příběhu film se vyloženě nabízelo a Clint Eastwood se zdál díky svému stylu pro tuto roli ideálním režisérem. Kdyby ji zvládl, psal bych teď nadšenou ódu na výsledek jeho práce, jelikož mám žánr válečného filmu i Eastwoodův styl tuze rád. Dle mého názoru je ovšem tentokrát výsledek jeho snažení přinejmenším rozpačitý.
Roman Potoczný
Český lev potřebuje patologa
Byla to paráda, skončila estráda, cárárá ratata, jede se dál ... Ano dámy a pánové, skončil další naprosto zbytečný ročník naprosto zbytečného vyhlašování cen České filmové akademie. Sláva vítězům, čest poraženým ...
Roman Potoczný
Kód Enigmy
23. února 1918 si německý inženýr Arthur Scherbius patentoval šifrovací stroj, který používal rotory. Z něj se vyvinula v roce 1928 první verze šifrovacího stroje Enigma se třemi rotory. Šifru již začátkem 30. let prolomili polští kryptoanalytici. Po obsazení Polska Německem navázali na jejich práci britští kryptoanalytici, kteří pod vedením profesora Alana Turinga po celou dobu druhé světové války úspěšně luštili v Bletchley Parku německé tajné depeše.
Roman Potoczný
Birdman – óda na filmovou radost
Tu a tam, jen velmi výjimečně, se objeví film, který v nejlepším slova smyslu šokuje svým novátorstvím, příběhem, ztvárněním i hereckými výkony. Birdman je přesně takový film a tudíž není divu, že se stal „miláčkem“ letošních Oscarů, vysloužil si celkem devět nominací a to byl ještě v některých kategoriích neprávem opomenut.
Roman Potoczný
Deset nejlepších filmů roku 2014
V roce 2014 bylo v českých kinech uvedeno 264 premiér filmů. Z toho 53 českých filmů, včetně koprodukcí (nejčastěji se Slovenskem), dokumentárních a animovaných filmů. Konec roku miluje statistiky, proto nabízím sestupně setříděný žebříček deseti nejlepších filmů. Kritériem pro umístění bylo uvedení premiéry filmu v české distribuci v roce 2014 a můj osobní vkus.
Roman Potoczný
Český slavík, "zábava" za všechny prachy
Po loňském průšvihu s Čtvrtníčkovou „zadelí“, zvukem a chabým scénářem jsem se podíval, jestli se televize Nova nějak poučila a dala finále Českého slavíka náležitý glanc. Bohužel musím konstatovat, že ani letos se to nepodařilo.
Roman Potoczný
Hunger Games: Síla vzdoru I. aneb pokračování příště
Hranice mezi filmy a seriály se stírají. Zatímco dříve byly „několikadílné“ filmové série výsadou HBO, nyní frčí v plném proudu v kinech. Pokud bylo možné vnímat rozdělení posledního dílu Harryho Pottera do dvou samostatných filmů jako roztomilou manýru a pionýrský počin, jeví se rozdělení posledního dílu série „Hunger Games“ jako čistokrevný kalkul.
Roman Potoczný
Interstellar – Nolanova devátá symfonie
Na kinematografii je krásné, že nás ještě stále dokáže překvapovat. I když podle upoutávek čekáte něco jako „Vesmírnou odyseu“ kříženou s „Gravigací“, "Vetřelcem" a většinou katastrofických filmů o záchraně světa, nejnovější film „Interstellar“ nakonec překvapí ve všech ohledech, přestože nijak neskrývá poctu dříve natočeným sci-fi filmům.
Roman Potoczný
Vážený pane prezidente, nejsem kavárenský povaleč!
Zřejmě nejsem jediný, koho v poslední době popudily eskapády naší hlavy státu. Nesouhlasím s výroky Miloše Zemana v Číně, s jeho dřívější bagatelizací situace na Ukrajině a už vůbec ne se slovníkem, jakým se pan prezident prezentoval v Hovorech z Lán. Co mě ovšem osobně uráží, jsou jeho snahy házet své odpůrce a kritiky do jednoho pytle jakýchsi „kavárenských povalečů“, či zástupců „pražské kavárny“, což činí za veselé podpory své, dříve vlastní, strany SPO(Z).
Roman Potoczný
Co jsme komu udělali? Komedie roku?
Už se mi dlouho nestalo, abych u filmu po pěti minutách brečel smíchem a po půl hodině se jím dusil. Naposledy snad u komedie „Lepší už to nebude“. Ovšem nová komedie „Co jsme komu udělali?“ dokázala s až zarážející lehkostí francouzskou dominanci na poli světové filmové komedie.
Roman Potoczný
Zmizelá – válka Roseových po italsku
Když muži zmizí po několikaletém manželství žena, jde do hospody a slaví. Pak je z obliga, jelikož to je přirozená reakce. Pokud ovšem projevuje účast a nadmíru ochotně spolupracuje na jejím nalezení s policií, má problém.
Roman Potoczný
Equalizer to rád horké
V prosinci bude Denzelu Washingtonovi šedesát. Dívám se na něj a najednou jako bych sám zestárl o dvacet let. Jako usměvavému právníkovi z filmu „Philadelphia“ mu bylo bezmála čtyřicet. Takového jsem si ho ve své paměti zafixoval a tak mladý mi připadal i v dalších filmech. Až, dokud jsem neshlédl film „Equalizer“. Čas zkrátka nepřelstíme.
Roman Potoczný
Fotoblog: Dny NATO v Ostravě 20.9.2014
Čtrnáctý ročník již tradičních Dnů NATO na letišti Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy se musel i letos obejít bez účasti amerických letounů a pozemní techniky. Na rozdíl od loňského ročníku se mohli organizátoři na absenci nejmodernější techniky předem připravit a naservírovali návštěvníkům kvalitní program, jehož pověstnou "třešničkou na dortu" byla účast konvertoplánu CV-22B Osprey.
Roman Potoczný
Tři bratři se žení, kvalitní to není
Pravděpodobnost, že tři „bratři“ režisér Jan Svěrák, scénárista Zdeněk Svěrák a skladatel Jaroslav Uhlíř natočí špatnou pohádku, je přibližně stejná, jako, že Baník Ostrava porazí v Praze Spartu. Nicméně, stalo se. Pohádka „Tři bratři“ je nedůstojná zmíněných veličin české scenáristiky, režie a hudby, kterých si jinak nesmírně vážím.
Roman Potoczný
Úsvit planety opic, úsvit filmů bez herců
Netvrdím, že je „Úsvit planety opic“ prvním filmem, kde se vyskytlo více „neživých“, tedy počítačově vytvořených herců, než živých. Nicméně dosud se podobné filmy omezovaly buď na rotoskopické, jako byl například „Alois Nebel“ nebo rodinné animované podívané, jako například Burtonova „Alenka“ nebo „Avatar“. „Úsvit planety opic“ přináší, řečeno fotbalovou hantýrkou, do filmu zcela novou kvalitu a to v nevídané míře.
Roman Potoczný
Zejtra napořád, film, který sice šlape, ale neseje
"Dobře víš, že je to kravina, ale nenapíšeš to, protože Rudu znáš", pronesla moje přítelkyně, když jsme se pustili do diskuse o právě viděném filmu a hned trojnásobně se zmýlila. Jednak film není na prvotinu „až tak špatný“, nemám ve zvyku jednat v rozporu se svými pocity a navíc si myslím, že kdybych Rudu za film „Zejtra napořád“ pouze neobjektivně poplácal po zádech, prokázal bych mu medvědí službu. A tohle já normálně nedělám.
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |