Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Věda a víra nejsou v rozporu? Leda ve snu

Mezi intelektuály, filosofy i vědci z řad věřících i nevěřících lze běžně zaslechnout názor, že náboženství a věda nejsou spolu vzájemně v rozporu. Říkají nám, že se jedná o dva různé obory, které spolu nemají nic společného a které se navzájem doplňují, nikoliv vyvracejí. Jsem přesvědčený, že tento názor je mylný, věda je ve skutečnosti velký nepřítel náboženství, či obecně víry v Boha, chcete-li. A nejsem ve svém přesvědčení zdaleka osamocen. Včera na serveru USA Today vyšel článek evolučního biologa Jerryho Coyna, který považuju za natolik trefný, že si dovolím z něj ocitovat:

"Jako věděc a bývalý věřící, to vidím jako nesmysl. Věda a víra jsou fundamentálně neslučitelné, přesně ze stejného důvodu, proč je racionalita a iracionalita neslučitelná. Jedná se o úplně rozdílné formy zkoumání, z nichž pouze jedna - věda, je vybavena k hledání skutečné pravdy. A přestože spolu mohou mít dialog, není to konstruktivní dialog. Věda pomáhá náboženstvím pouze ve vyvracení jejich tvrzení, zatímco náboženství nemá vědě čím přispět. "

Coyne má na mysli, že víra málokdy přichází sama o sobě, ale v podobě náboženství je většinou zabalena do mnoha výroků a tvrzení o světě, vesmíru, o životě, jak to vše vzniklo, snaží se vysvětlovat jevy okolo nás - bohužel pro něj většinu těchto tvrzení věda již vyvrátila. Aby náboženství nebylo v rozporu s realitou, nesmělo by pronášet žádné výroky o světě, protože ten a všechno v něm (včetně lidí) je již doménou vědeckého zkoumání. Tedy například výrok, že Bůh odpovídá na modlitby a uzdravuje, je již výrok o světě a jako takový jej věda může potvrdit či vyvrátit.

Možná vás napadne namítka: Ale spousta vědců jsou přece věřící lidé. Ano, říká, Coyne. To ale neznamená, že by tyto oblasti byly slučitelné, ale pouze to, že někteří lidé jsou schopni zastávat vzájemně protichudné myšlenkové postupy. Vědec příjde ráno do práce a zapne vědecké myšlení. Jakmile z práce odpoledne odejde, vědecké myšlení opět vypne a je z něj řadový věřící. Faktem ale zůstává, že minimálně v USA je podle průzkumů mezi vědci mnohem větší procento ateistů, než u většinové populace (viz můj článek "Vzdělání, největší nepřítel víry").

Coyne Dále píše:

"Věda pracuje s použitím důkazů a rozumu. Pochyby se cení, autority jsou odmítány. Žádné zjištění není považované za pravdivé - pojem, který je vždy pouze provizorní - dokud není zopakováno a ověřeno druhými. My vědci se vždycky ptáme sami sebe: "Jak můžu zjistit, jestli se mýlím?" Napadají mě například desítky potencionálních pozorování - například miliardu let stará fosilie opice - které by mě přesvědčily, že evoluce se neděje. Fyzik Richard Feynman si povšimnul, že vědecká metoda nám pomáhá rozlišit skutečnou pravdu od toho, co pouze chceme, aby byla pravda: První zásadou je že se nesmíte nechat oklamat a sám sebe člověk oklame nejsnáze."

Jistě, říká Coyne, věda už se taky mýlila, ale na druhou stranu má mechanismy, které zajistí, že omyly budou nakonec odstraněny. Jaké mechanismy ale mají věřící, aby odlišili pravdu od fantazie?

"Nikdy jsem například nepotkal křesťana, který by byl schopný mi říct, jaké pozorování by ho přimělo opustit svou víru v Boha nebo v Ježíše (Myslel jsem si, že takovým pozorováním by mohl být holocaust, ale očividně jsem se spletl.) Neexistuje hrůza, či množství utrpení ve světě, které by si opravdový věřící neuměl racionalizovat jako konzistentní s milujícím Bohem. Je to ultimativní způsob klamání sebe samého...Přístup věřících k poznávaní vede nevyhnutelně k různým vzájemně nekompatibilním vírám o světě. Mnoho křesťanů věří, že pokud  nepříjmete Ježíše jako svého spasitele, budete se navěky smažit v pekle. Muslimové věří pravému opaku. Ti, kteří věří, že Ježíš byl boží syn, se podle nich budou smažit. Židé vidí Ježíše jako proroka, nikoliv jako Mesiáše. Která víra, pokud vůbec nějaká, je pravdivá? Protože neexistuje způsob jak to zjistit, náboženství spolu soupeří stovky let, jejich plodem jsou dějiny plné náboženských válek a perzekucí. Oproti tomu vědci se nezabíjí kvůli věcem jako je kontinentální drift. Máme lepší způsoby jak rozřešit naše neshody. Neexistuje žádná katolická věda, ani hinduistická věda, ani muslimská věda - jenom věda, multikulturní hledání pravdy."

Přesně tak, stačí se podívat na urychlovač LHC, v současnosti největší vědecký experiment na světě. Pracují v něm vědci z desítek zemí, přičemž se často jedná o země, které se politicky či nábožensky nemají příliš v lásce, všichni se ale podílejí společně na tomto experimentu ve snaze o hlubší porozumění vesmíru a jeho zákonů. Vědecký způsob zkoumání nevzešel z nějaké politické dohody, ale prosadil se na celém světě z jednoduchého důvodu: že věda prostě funguje!

"Ve svém důsledku věda není o nic více kompatibilní s náboženstvím než s jinými pověrami, jako jsou skřítci. A přesto se nikde nehovoří o sjednocení vědy se skřítky. Staráme se o náboženství čistě z toho důvodu, že je to nejváženější pověra - a taky politicky i finančně nejsilnější.
Proč o tom vlastně mluvím? Protože předstírání, že víra a věda jsou stejně platné způsoby hledání pravdy nejenže oslabuje náš koncept pravdy, ale taky dává náboženství nezasloužené autoritu, což světu nijak neprospívá. Je to právě přesvědčení náboženství, že má patent na pravdu, kombinovaná s neschopností pravdu skutečně najít, která produkuje věci jako utlačování žen a homosexuálů, opozice proti výzkumu kmenových buněk, eutanázii, útoky na vědu, odmítání antikoncepce a prevence AIDS, sexuální represe a samozřejmě všechny ty války, sebevrážedné atentáty a náboženské perzekuce.
Pokrok - a nejenom ten vědecký - je jednodušší když nejsme svázaní náboženskými dogmaty. Samozřejmě používání důkazů a rozumu nevyřeší naše neshody jako mávnutím kouzelného proutku, ale o co jasnější by byl náš výhled bez mlhy pověrčivosti!"

Přesně!

Pozn:

Jerry Coyne je profesorem na univerzitě v Chicagu a autor výborné knihy "Why evolution is true". Jeho článek "Science and religion aren't friends" z USA Today, který jsem citoval, najdete zde.

Autor: Roman Polach | středa 13.10.2010 9:40 | karma článku: 26,19 | přečteno: 3880x
  • Další články autora

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma: 44,79 | Přečteno: 3986x | Diskuse| Politika

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma: 31,42 | Přečteno: 1735x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Cestování

Roman Polach

Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

19.4.2020 v 19:52 | Karma: 31,88 | Přečteno: 2518x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rusové při smrtícím útoku na Oděsu zničili i „zámek Harryho Pottera“

30. dubna 2024  10:15

Sledujeme online Na pět vzrostl počet obětí pondělního ruského útoku na jihoukrajinskou Oděsu, jeden ze 32 zraněných...

Předsednictvo TOP 09 podpořilo Tuleju. Pozice ve vládě ho zajímá

30. dubna 2024  6:02,  aktualizováno  10:15

Novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace se má stát prorektor Slezské univerzity v Opavě pro...

ANALÝZA: Cesta na Západ. Jak se Česko proměnilo za dvacet let v Evropské unii

30. dubna 2024

Premium Česká republika ve středu oslaví 20 let členství v Evropské unii. Na začátku při vstupu panovala...

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

30. dubna 2024

Vysíláme Poslankyně a nová místopředsedkyně ODS Eva Decroix chce zjednodušit rozvody. Spolu s ministerstvem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4459x
Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..