Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rytíř Karel Varhánek

Dospělí si obyčejně při narození dítěte obyčejně hrají na sudičky. Přisuzují mu bůhví jakou budoucnost. Když se Karel Varhánek narodil roku 1829 v Polné, málem rodičku připravil o život a z otcovy strany jeho narození také nebylo vítáno s jásotem. Voskařství přestalo být výnosným řemeslem a i s mydlářstvím se na malém městě dalo také těžko uživit. Ale porodní bába otce utěšovala:

„Nedělejte si starosti! Takové děcko jsem ještě v rukou neměla. Podívejte se, šermuje rukama jako nějaký rytíř. Je to učiněný rytíř! Z chlapce budete mít radost, uvidíte… Mně můžete věřit, já mám zkušenosti.“

 

Od té doby se v rodině, i když jen žertem, mluvilo o chlapci jako o rytíři. Ale nikdo tenkrát nemohl tušit, že tato slova nemají daleko k pravdě. V rodině by se po čase na předpověď porodní báby zapomnělo, ale chlapec měl nejraději pohádky o rytířích. Otec však neměl pro pohádky porozumění a velmi brzy svého syna připoutal ke svému málo výnosnému řemeslu voskařskému a mydlářskému. Karlovi se tato práce moc nelíbila, ale otcovi se protivit nechtěl. Stále více toužil po světě, chtěl poznat jiné, větší dílny, jinou výrobu. Otec ho odbýval. Ale hocha to neodradilo. A tak se dal otec nakonec oblomit.

„Když chceš do světa,“ řekl, tak jdi, já tě doma zdržovat nebudu. Tady v Polné by beztak pro dva nebylo dost práce.“

A tak se Karel po vyučení vydal na zkušenou do Vídně. Bylo mu šestnáct let. Nikoho tam neznal, žádné místo neměl zajištěno. Na cestu toho moc nedostal. Pár drobných do začátku a rady. Hlavně rady.

„Dala jsem ti do ranečku svazek svíček,“ řekla mu matka. „Navštiv všechny vídeňské chrámy a všude na dobrý úmysl zapal svíčku.“

Karel Varhánek měl štěstí a práci ve Vídni našel. Ale spokojen nebyl. Brzy vystihl, že voskařství nemá budoucnost ani ve Vídni a že mydlářství je před zánikem , protože ho začala nahrazovat tovární výroba. Začal se ohlížet po něčem jiném. Brzy se otáčel za pultem potravinářského obchodu. I když stále trochu zápasil s němčinou, zákazníci si tohoto usměvavého a hezkého mladíka oblíbili. Karel Varhánek se žádné práci nevyhýbal. Ale nejraději měl dovážení a roznášení zboží. Přišel totiž častěji ke spropitnému, které ukládal, i když malá mzda stačila sotva na živobytí. Zákazníky však dlouho neobsluhoval, protože šéf si všiml šikovného příručího a poslal ho na obchodní cesty. Tehdy začal vzestup Karla Varhánka, i když k vrcholu bylo ještě daleko.

Byl ve svém živlu. Začal se učit cizí jazyky a podrobně se seznamoval s výrobou a prodejem zboží, které zastupoval. Brzy se stal zástupcem několika lahůdkářských velkofirem, se kterými se na svých obchodních cestách seznámil. Byl ve styku s předními továrnami na konzervování ryb, s podniky na zpracování ovoce, se sýrárnami ve Francii, Švýcarsku, Itálii, Turecku, Rusku a ve Španělsku.

Když se ve svých osmadvaceti letech roku 1858 osamostatnil, plně využil zkušeností, které získal na svých obchodních cestách. A hned Vídeň šokoval. Zřídil si ve Vídni první lahůdkářský obchod se sardinkami,  marinovanými úhoři, sýry a jižním ovocem. To tu ještě nebylo! Zkušení vídeňští obchodníci se jen útrpně usmívali a říkali: „Je to mladý ztřeštěnec. Uvidíte, že brzy pohoří.“

Nejenže Karel Varhánek nezkrachoval, ale záhy na sebe strhl veškerý ochod s tímto zbožím a dokonce se stal dodavatelem těch vídeňských velkoobchodů, ve kterých byl ještě nedávno zaměstnán jako obchodní cestující. Vídeň mu byla brzy malá a tak pole své působnosti rozšířil. Zboží dodával do všech rakouských zemí, do Čech, na Moravu, ale i do Uher.

Když měl obchod pevně v rukou a nemusel mít strach z konkurence, založil roku 1864 sýrárnu v Napajdlích na Moravě, druhou téhož roku ve Strážnici a třetí roku 1870 v Suchdole. Vyráběl v nich francouzské a švýcarské sýry. Pak se začal pokoušet o výrobu olejových sardinek. Zanedlouho v Rakousku začala pracovat jeho první továrna na sardinky, ke které v krátkém čase přibylo ještě dalších devět továren.

Varhánkovy podniky prosperovaly a sardinky v plechových krabicích s vytlačeným jménem „Warhanek“ byly všude všude žádány. To, co se zdálo být do té doby absurditou, se stalo skutečností. Z Vídně bylo do světa rozesíláno zboží, které bylo do té doby výhradním zahraničním monopolem. Dobré jméno měly i Varhánkovy na Moravě vyráběné sýry. Vytlačily dokonce švýcarské a francouzské.

Nutno ještě dodat, že Varhánek měl na věch světových výstavách vlastní pavilóny s ochutnávárnami. Jeho výrobky si odnášely první ceny. Svou světovou pověstí Varhánkova vídeňská firma vyhrála Rakousku velkou hospodářskou bitvu. Jeho zásluhy o rozkvět rakouského průmyslu byly také náležitě oceněny. Císař František Josef I. Povýšil Karla Varhánka do rytířského stavu.

Předpověď porodní báby se splnila. Z Karla Varhánka se stal rytíř.

Povýšením do rytířského stavu Karel Varhánek nezpychl. Ani na to neměl čas. Přemýšlel, jak by svoje podniky rozšířil a ještě více zvelebil. Varhánek své podniky organizoval do posledního detailu a vše si vyráběl sám. Můžeme ho tedy bez zaváhání označit za jakéhosi Baťova předchůdce. Tak třeba v Bukovině vystavěl továrnu na výrobu dřevěných soudků na úhoře, ke které v Hercegovině přibyla továrna na marinování úhořů. V Suchdole na Moravě měl továrnu na zpracování ryb ze Severního moře, dále měl továrny v Žalhosticích u Litoměřic, Haliči, ve Vídni a v Budapešti. Jak jsme si již řekli, rakouskému státu zachraňoval milióny zlatých ročně, které dříve putovaly za toto lahůdkářské zboží do ciziny.  ( Když jsem dopsal  předchozí větu, napadlo mne: Kolik takových Varhánků by v současné době potřeboval náš  stát? )

Ústředí všech podniků bylo ve Vídni. Odtud Karel  Varhánek  řídil všech svých sedmnáct potravinářských továren. Odtud měl také spojení s celým světem. Vlastní sklady měl v Africe i Orientu.

Do českého menšinového života ve Vídni nezapadl. Není divu. Neměl čas. Byl sice členem Slovanské besedy a  přicházel na menšinové reprezentační podniky a sem tam přispěl nějakou tou částkou. Zato byl velkým dobrodincem  svého rodného města Polné, kam často zajížděl. Štědře podporoval své příbuzné a různé dobročinné místní spolky. Za jeho vydatné pomoci byl v Polné postaven vzorný sirotčinec a vystavěna pěkná radnice.

Karel Varhánek zemřel roku 1900. Bylo mu jednasedmdesát let. Podle své poslední vůle byl převezen do Polné, kde byl uložen do rodné země. ( Na závěr mě napadla trochu „kacířská“ myšlenka. Baťa přede musel Varhánka znát, musel o něm slyšet. A tak je docela možné, že v některých věcech byl Varhánkem inspirován.)

Karel Kýr

 

 

Autor: Jan Novák | úterý 3.2.2009 21:38 | karma článku: 16,16 | přečteno: 887x
  • Další články autora

Jan Novák

Ve vlaku

Šedivé mraky se líně povalují na horizontu a vítr si zlehka hraje s popadaným listím. František cestuje lokálkou z práce domů. Dívá se zamyšleně z okna a najednou zaslechne rozhovor dvou cestujících:

29.11.2023 v 10:31 | Karma: 10,35 | Přečteno: 324x | Diskuse| Poezie a próza

Jan Novák

Sexuální násilí v církvi

Díky semináři na ETF UK jsem se dozvěděla, v jak veliké míře existuje sexuální násilí uvnitř církví. Věděla jsem sice, že se to děje, ale ne v takovém rozsahu.

9.1.2023 v 7:59 | Karma: 10,94 | Přečteno: 400x | Diskuse| Společnost

Jan Novák

Moje pandemické koleno… aneb Korofejeton neboli Skoro fejeton č. 2

Safra, už podruhé za sebou mě probudila bolest kolene... Jsem nepoučitelná, už zase jsem to přehnala.

9.4.2021 v 8:17 | Karma: 16,53 | Přečteno: 509x | Diskuse| Osobní

Jan Novák

Covidová generace - jaká asi bude? (Aneb generace hozená přes palubu)

Současná doba není pro nikoho jednoduchá. Neznám odvětví, do kterého by pandemie, resp. s ní související restrikce, nezasáhla. Děti jsou ale bezpochyby tou nejvíce zasaženou skupinou, ač si toho zatím většinou nejsou vědomy.

6.2.2021 v 9:08 | Karma: 22,96 | Přečteno: 776x | Diskuse| Společnost

Jan Novák

Kterak děkan fildy knihou šermoval

Tím děkanem je doc. PhDr. Michal Pullmann Ph.D. a onou „fildou“, jak asi většina čtenářů ví, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

20.8.2020 v 13:14 | Karma: 19,78 | Přečteno: 712x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Nejlepší místa na koupání. I v Česku lze najít komfort u vody, něco však stojí

4. července 2024

Premium O víkendu se do Česka vrátí horké léto. Už v pátek se oteplí a na sobotu hlásí meteorologové opět...

Sesaďte Bidena ihned, už není schopný prezidentování, žádají republikáni

4. července 2024

Premium Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim, ale demokraté si zřejmě nepamatovali všechno, co řekl...

Rozluštila tisíce zpráv. Kryptoložka Elizebeth odvrátila nacistickou hrozbu

4. července 2024

Premium Zachránila tisíce lidských životů, pomohla dostat do vězení mafiány v čele s Al Caponem a odhalila...

Totální destrukce. Hurikán Beryl smetl ostrov, pak udeřil na Jamajce

3. července 2024  20:02,  aktualizováno  22:52

Kvůli příchodu silného hurikánu Beryl jamajská vláda vyhlásila dvanáctihodinový zákaz vycházení....

  • Počet článků 779
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1847x
První pokus

Seznam rubrik