Ultra Violet
Kniha začíná i končí zádušní bohoslužbou za Andyho Warhola v katedrále sv. Patricka v New Yorku. Přesto tu samou událost událost, o které čteme na začátku i na konci knihy, vnímáme diametrálně odlišně – mezi začátkem a koncem jsou vloženy zvraty životního příběhu ženy, známé, jako Ultra Violet a Andy Warhola, které na ně vrhnou docela jiné světlo, než jak se jeví na začátku.
Ultra Violet, vlastním jménem Isabelle Collin Dufresne měla všechny předpoklady žít spokojený, i když možná trochu nudný život vyšších buržoazních vrstev v rodné Francii. Narodila se ale s nepokojnou duší, která se vzpírala citovému chladu formálně katolického prostředí svého domova. Prožila citové odmítnutí ze strany rodičů (marně toužila po projevech otcovské lásky), které jí zatvrdilo srdce a způsobilo její touhu po nezávislosti. Ventilovalo se divokým sexuálním životem, podníceným pobytem v školním ústavu, který vedly zhýralé a kruté jeptišky. Postupně překračovala všechna společenská tabu měšťáckého světa, utekla před jeho příkazy a zákazy za starší sestrou do Ameriky a rychle vklouzla do mondénní umělecké společnosti New Yorku. Sbližuje se s Salvátorem Dalím a přejímá jeho touhu po slávě (a spolu s ním opakuje bonmot o tom, že člověk žije, jen pokud se o něm píše v novinách). O životě s Dalím píše:
„Sdílíme umění, slávu, ideje, názory na politiku, literaturu, lidi. naše milování je ve stylu Dali – teatrální, vynalézavé, ale neuskutečněné nikdy normálním způsobem. Nakonec docházím k názoru, že má hrůzu před oplodněním, hraničící s paranoiou“.
Po několika letech, strávených s Dalím se stává postupně milenkou různých umělců (s jedním z nich, sochařem Chamberlainem čeká dítě, ale poté co zjistí jeho nezájem o tuto skutečnost, jde na potrat) a paralelně metressou jistého milionáře (pana XYZ). Získává si jméno i jako umělkyně, její kreaitivita z ní dělá módní ikonu a záhy proniká do umělecké komunity v ateliéru Andy Warhola, známé jako Factory. Její první setkání s Warholem ale proběhlo dříve, než věděla, o koho se jedná (a v jejím líčení získává ráz cimrmanovské anekdoty): Ptá se jakéhosi mladíka, který je vedle ní u pultu ve snack baru na 88. ulici, co dělá: "Jsem malíř" ,odpovídá.. "Já taky maluju. Co malujete?". "Moc toho není. Hledám nápady".. „Ukážu na plechovky Campbellovy polévky, seřazené úhledně na polici – proč nenamalujete plechovky od polévky? - zeptám se jen tak. Ta slova mi prostě ujedou“...
Andy Warhol, v příkrém protikladu k vynikajícímu postavení rodiny Ultra Violet, se narodil v dělnické kolonii chudých přistěhovalců v PiIttsburgu, původem z východního Slovenska. Byl velmi neduživý, ale jeho zjevná bezmocnost způsobila, že jeho matka se o to víc k tomuto slabému dítěti upnula a rozhodla se, že pro ně jeho právo na život vybojuje. Andymu nikdy nechyběla mateřská láska a zdá se, zkušenost toho, že celé jeho okolí bylo vždy připraveno být mu nablízku, ochraňovat ho zbožňovat, ho zcela samozřejmě a přirozeně naučila přijímat jako holou skutečnost fakt, že je středem světa... Záhy se projevil jeho mimořádný výtvarný talent, který uměl velmi dobře zhodnotit jako reklamní výtvarník a návrhář dámské obuvi („Leonardo dámského střevíčku“). Andy se ale chtěl proslavit jako tvůrčí umělec ve volném umění, a to se mu nějakou dobu nedařilo – což bral jako vrcholnou nespravedlnost.
Za krátkou dobu se někde setkávají znovu a Andy ji pomocí lichotky pozve, aby hrála v jeho filmu. Brzy ho navštěvuje v jeho tvůrčí dílně „Factory“ a je jím okamžitě uchvácena, Jde hned „tvrdě na věc“, ale přestože neměla problém získat jakéhokoli muže, jenž ji zaujal, Warhola sváděla marně – byl to homosexuál. Ultra Violet se nicméně během krátké doby stává jednou z nejjbližších spolupracovnic Andyho a pomáhá mu (také svými dobrými styky) budovat pověst jeho tvůrčí dílny a tím i uměleckou kariéru. Společně s ostatními se bez rozpaků vrhá do sexuálních orgií, pouze se straní bezuzdného užívání narkotik (dělá se jí po nich špatně), ale nevynechá žádné další zvrhlé věci, do nichž se umělecká komunita ve Factory v rámci „experimentů se svými těly“ pouštěla, aby tak manifestovala svou tvůrčí svobodu. Poté co, „heroické období“ Factory v roce 1968 skončilo těžkým postřelením Andy Warhola při pokusu o vraždu, spachaného šílenou feministkou, a po dalších odstrašujících zkušenostech (smrti mladé dívky na předávkování drogami) se rozhodla, že bude lépe mít od Warholovy Factory větší odstup. Svůj životní styl ale neměnila - zapletla se do mnoha dalších milostných románků (mimo jiné s Milošem Formanem), poté se opravdu vášnivě zamilovala do talentovaného malíře Edwarda Ruschy (a přitom rozbila jeho manželství). Nakonec ji dostihly důsledky jejího nevázaného života: Těžce, jak se jevilo, zřejmě nevyléčitelně, onemocněla – postihl ji trvalý krvetok, na který neexistoval žádný lék - zoufale hledela jakýkoli prostředek ke svému uzdravení, ale nic nepomáhalo. Začala se smiřovat s tím, že umírá.
„Když jsem vzůru, probírám svůj život a promítám si ho jako film. V duchu vidím domovy, které jsem rozbila, své lži, loupeže, potraty, cizoložství, krutosti, bezohlednosti, své hříchy. Čtu Bibli. S hrůzou si uvědomuji, že jsem porušila každé z deseti přikázání. Přemýšlím o psychických a společenských škodách, které ti, kdo sami sebe hrdě označili jako avantgarda, napáchali. Zmocňuje se mne pocit viny, výčitky svědomí... trápím se obzvlášť pro Edie. Jsem posedlá vzpomínkou na ni, na zářící jitřenku, a já jsem připustila, aby mi zhasla před očima. Mohla jsem zabránit její smrti?“
„Po roce bojů s ďábly, kteří mne nechtějí pustit ze svých spárů, dospěji k rozhodnutí, že si musím vybrat: Smrt, nebo změnu. Změnit se, nebo zemřít. Lékař mi sdělí, že mám vředy na trakčníku. Doporučuje mi, abych si trakčník nechala odstranit. Znamená to mít na celý život vývod bokem. Útroby mi propaluje nesnesitelná bolest, ale tu operaci odmítnu. Bolest se dále zhoršuje... Jednoho dne, sama v bytě, v mukách a slzách pochopím, že nemůžu dál. Za oknem jsem viděla projít čtyři roční období. Možná přišel čas odejít. Uvítám smrt. Smrt ukončí mé neodbytné vzpomínky na Edwarda. Pokouším se vylézt z postele. Kolena mě neunesou. Spadnu na zem... Nemám sílu vstát.
Mocným výkřikem se dovolávám Boha. Prosím o milosrdenství. Vzkřiknu hlasitě: ´modlím se k tobě, Bože Abrahamův, Izákův a Jákobův. Modlím se, aby mě tvůj syn Ježíš Kristus zachránil. Přijímám jej jako svého Spasitele.´
Tohle jsou ta kouzelná slova. Dlouho pláču. Potom do mne vstoupí klid. Vzdychám a vzdychám a vzdychám a vzdychám úlevou. Zaplavuje mne mír. Jsem osvobozena ode všech démonů, kteří ve mně sídlili. Nakonec vlezu do postele a klidně usnu...Předpokládám, že někteří řeknou, že jsem se nervově zhroutila. Psychicky jsem se určitě zhroutlia, což způsobil bolestný rozchod s Ruschou. Možná, že se mé tělo vzbouřilo proti životu, jaký jsem vedla; možná, že jsem se sama trestala za své hříchy. Jakmile jsem byla schopna přijmout Boha, nabíral můj imunitní systém síly a začala jsem se uzdravovat.“
Poté, co se jakžtakž postavila na nohy po své dlouhotrvající nemoci a duchovně znovuzrodila přijetím Ježíše Krista, je připravena se opět po velmi dlouhé době vrátit ke své rodině: „Když jsem byla teenager, odešla jsem z domova ve Francii jako černá ovce. V roce 1975 se vracím jako ovce churavá. Zpola očekávám, že zemřu, a ráda bych zacelila obrovskou trhlinu ve svém životě dřív, než bude pozdě.“ Setkává se a smiřuje s rodiči - podá ruku s otcem (“Nemá se mi dostat polibku, objetí v jeho náručí a nemám být vroucně přitisknuta na jeho prsa. To není jeho způsob a já na to musím přistoupit“)... Vítá se s matkou („Nastaví mi tvář. Políbím ji. Kéž bych mohla zabořit celé své tělo do jejího klína. Kéž bych mohla vklouznout zpátky do jejího lůna, setrvat tam dalších devět měsíců a začít všechno úplně znovu“). Konečně zakouší přijetí a sama se smiřuje a přijímá svou rodinu. Je trochu v šoku, když zjistí, že její příjezd je příbuznými vykládán jako přihlášení se k dědickému právu. V tom se však hluboce mýlí. Přijela opravdu proto, aby se rozloučila, než zemře. Situace se ale mění – „stačí měsíc jejich hojivé přítomnosti, jejich lásky (i když s odstupem) měsíc jejich dobrého jídla, slunce, matčina úsměvu a neměnnosti mého otce, jsem znovu zdráva.“
Andy Warhol, který přežil smrtelná zranění, způsobená vražedným pokusem šílené ženy, zemřel o mnoho let později v důsledku špatné pooperační péče po banální operaci. Získal vše, po čem toužil – slávu i bohatství. Žil až do konce života podivně schizofrenním způsobem, kdy formálně (o nedělích) dával najevo svou příslušnost ke katolické víře, ale nikdy nenalezl sílu opustit neblahé sklony, jimž propadl. Na konci knihy, během zádušní mše Ultra účtuje s Andyho životem:
„Bible, kterou držím v ruce, vypovídá o vzkříšení. Andy si vytvořil vlastní bibli, jak se ubíral kupředu; jeho bible není jako ta moje. Nic, co se týká Andyho, není jako u kohokoli jiného, protože Andy byl a vždy bude prvním skutečným člověkem z umělé hmoty. Umělá hmota, když byla prvně k mání, se vždycky vydávala za jiný materiál. V šedesátých letech se stala nestoudně umělohmotnou: stala se skutečnou. Když je umělá hmota skutečná, vyplývá z toho, že lidé z umělé hmoty mohou být také skuteční. To není podfuk – je to opravdové, nefalšované. Je to pravda o Warholovi.“
Přemýšlí také o běhu svého života:
„Vidím, jak chór jeptišek monotónně pěje – je posedlá, je posedlá, musí se podrobit vymítání. Ale jejich vymítání nemělo účinnek. Mé hříchy se násobily a mohutněly s vlivem Warhola. Teprve po Edieině smrti, teprve, když jsem se sama zhroutila, a po četbě Písma jsem zachráněna, ano, zachráněna milostí Boha samého... Prošla jsem mnoha nebezpečími, abych mohla vyprávět tento příběh: Abych vyprávěla o psychické i sociální devastaci, zbloudilých záměrech, skupinovém sexu, hedónizmu in excelsis, o filmech, jejichž účinkující byli sjetí drogami a byli v tomto stavu ochotni udělat cokoli. Potom, aby to bylo ještě horší, jsme vystavovali své ´hrdinské činy´před mládeží a povzbuzovali ji ke stejným věcem.“
„I když pro mne sexuální nevázanost znamenala pouze zoufalou snahu hledat citové jistoty, měla jsem si uvědomit, že se spolupodílím na počínání, které pomáhalo položit základ k rozmachu tvrdé pornografie, drogové morové rány a epidemie AIDS. Mnozí z nás zaplatili krutou daň, někteří životy, druzí zdravím, jiní promarněnými léty života. Uvědomuji si, že jsem měla větší štěstí, než většina z nás, neboť v sedmdesátých letech, když se mne dotkla smrt, jsem učinila pokání a našla jsem cestu k vnitřnímu míru“.
Poznámka MP
Pro mne osobně představuje tato kniha naprosto unikátní svědectví o Boží milosti. A je to výzva a ujištění pro každého: I když jsi zapletený v sebehroznějších věcech, i když jsi už ztratil jakoukoli naději ve svém životě, Bůh tě nezavrhnul.
Přes všechno zlé, co autorka knihy v životě způsobila sobě i druhým, mi bylo této ztřeštěné Ultra Violet nesmírně líto (a zároveň jsem si uvědomil svou nesmírnou otcovskou odpovědnost k vlastním dětem), když píše, jak toužila po tom, aby mohla vrátit čas, opět vstoupit do matčina lůna... Narodit se znovu, prožít dětství, ve kterém by se jí dostalo rodičovského přijetí, po kterém toužila, aby se tak mohla vyhnout všem excesům a neblahým zážitkům, které vyhledávala proto, že jimi chtěla vyplnit deficit lásky ve svém životě.
Martin Pinc
Na hrabalovské téma
Níže uvedený text, který zde zřejmě poprvé a velmi opožděně publikuji u příležitosti stého výročí narození Bohumila Hrabala, je dílem mého slovutného tchána, středoškolského profesora českého jazyka a literatury, pana Miloše Hoznauera. Ve zkratce ukazuje klikatou cestu, po které putovala naše literatura v poválečné době.
Martin Pinc
Česká vláda a juvenilní justice
Naše masmédia se tak jako vždy i v nedávných dnech široce zajímala o mnohotvárný život v naší zemi - všechna významná média (televize, noviny, internetové portály) například výborně zpravodajsky pokryla masovou demonstraci (3 osob) proti presidentu Zemanovi v Ostrově v Karlovarském kraji. Proto není divu, že jim občas unikají tak nepodstatné otázky, jako je reálná hrozba likvidace rodin prostřednictvím všemocné "juvenilní justice". Naproti tomu na nedávném zasedání naší vlády byl s velkou pozorností projednáván dopis, zaslaný sdružením "Slovanská kulturní tradice" (podpořený dalšími organizacemi a jednotlivci) a z reakce vlády je zřejmé, že jí tato otázka a její dopady na naši společnost není lhostejná - viz přiložená odpověď.
Martin Pinc
Otcové na odstřel?
Chování dětí a mladých lidí se v dnešní době vymyká tomu, co se dříve pokládalo za normální. Berou drogy, mají sklony k násilí, nedokážou navázat trvalé vztahy a v životě jim chybí perpektiva. Mezi odborníky se stále více prosazuje názor, že příčinou tohoto problému je do značné míry nepřítomnost otce v rodinách – ať už fyzická, nebo emocionální. Výchova dětí není jen úloha ženy, jak se to dnes často předkládá, a otec má v rodině mnohem vyšší poslání, než jen zabezpečovat příjmy a řešit technické problémy v domácnosti. Tak dlouho byla moderními „vychovateli“ propagována „bezkonfliktní výchova“, tak dlouho vykřikovali, že máme děti nechat, ať si dělají, co chtějí, že jejich neposlušnost je „žádoucí způsob, jak mohou nalézt sebe sama“, až jsou dnešní rodiče, a zvláště otcové bezmocní: Autorita se stala něčím zakázaným – otec má být kamarádem svých dětí, tím, který jim se podbízí, stal se „měkkým“ a beztvárným.
Martin Pinc
Stereotypy, které se nezakládají na pravdě?
Podle sociologa Zdeňka Slobody ze společnosti Proud biologické rozdíly mezi mužem a ženou jsou irelevantní. Mužství a ženství jsou jen společenské konstrukty. Jinak si jeho výrok neumím vysvětlit. Muž a žena ovšem nejsou nějaké role, které dotyční „hrají“, jak se nám snaží vnutit lidé typu pana Slobody. Mají prý vědecký podklad: Ohánějí se totiž výzkumy sociologů, které prý ukázaly, že děti dvou matek či otců nemají s určením role svých rodičů problém. Otázka stejného pohlaví prý neexistuje, vše je jen věc dohody kdo nakoupí, vypere, uvaří, vyzvedne dítě ze školy či ho dovede do kroužku.
Martin Pinc
Demonstrace v Paříži proti homo-sňatkům
Za okázalého nezájmu našich mainstreamových médií probíhají už několik měsíců ve Francii protestní demonstrace proti homo-sňatkům a adopci dětí homosexuály. Pokud se nějaká informace vypíchne, pak je to sdělení, že prý „tvrdé jádro demonstrantů“ tvoří ultrakonzervativní „homofóbové“, kteří prý měli hodinu po skončení demonstrace zaútočit na sídlo socialistické strany a skandovali výzvy za odstoupení prezidenta Hollanda.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Silné senátní kluby čeká krvácení. ANO si asi polepší, vítězem ale budou všichni
Letošní obměna třetiny Senátu nemůže s poměrem sil v horní komoře nic velikého udělat. Převaha...
Na Lužnici a Nežárce stále platí nejvyšší povodňový stupeň, hladina se už nezvedá
Sledujeme online Na jihu Čech stále platí nejvyšší povodňový stupeň na řekách Lužnice a Nežárka. Voda tam většinou...
Centrum bude klidnější, vysvětlují Teplice omezení v dopravě. Řidiči nadávají
Vedení Teplic rozhodlo, že střed města už nebude tranzitní zónou pro průjezd, ale místem pro klidný...
Požár v Houstonu po explozi plynového potrubí uhasl po čtyřech dnech
Požár, který v pondělí vypukl po explozi plynového potrubí nedaleko Houstonu v americkém státě...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 257
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2304x
Seznam rubrik
- politika
- křesťanská apologetika
- historie - fakta a mýty
- rodina a výchova
- kultura a společnost
- Osobní
- Nezařazené