Je interrupce vražda?
Hned na začátku bych chtěl zdůraznit, že mým záměrem není odsouzení žen, které tento zákrok podstoupily. Jít na interrupci je rozhodnutí, které udělá každá žena v situaci, kdy je pod velkým tlakem. Určitě je to pro ni velmi těžké – zvláště, když ji její partner nepodpoří, nebo když si je vědomá, jak by těhotenství zkomplikovalo její život a nevidí jiné východisko. Uvědomuji si také, že v naší společnosti po dlouhá desetiletí představovala interrupce „nejlevnější“ formu antikoncepce.
Pokusím se naše postoje ilustrovat na nás samotných. Hned na začátku musím otevřeně přiznat, že naše manželství bylo uspíšeno faktem, že jsme se brát, jak se říkalo „museli“- čekali jsme dítě ještě v době, kdy jsem studoval vysokou školu a žena byla ve 4. ročníku gymnázia. Nebyli jsme tehdy ještě křesťané, ale rozhodli jsme se spontánně, že tento „problém“ nebudeme řešit interrupcí, třebaže to náš život „zkomplikovalo“. Pak se nám narodil Vojtíšek, a dnes jsme na něj velice hrdí, protože to je nesmírně talentovaný výtvarník, jehož talent vysoce oceňují na všech školách, které studuje. Především to je dobrý a slušný člověk. Neumíme si dnes představit, jak by se náš život odvíjel, kdybychom se rozhodli jinak – v každém případě by byl o mnoho ochuzený.
Podruhé jsme se ocitli v situaci, kdy nám byla doporučena interrupce, když žena čekala třetí dítě. Při vyšetření v počátku těhotenství se ukázalo, že je plod v děloze utlačovaný rostoucím nádorem – myomem, který byl navíc v takové poloze, že by mohl velmi zkomplikovat porod. Jako samozřejmé řešení navrhl gynekolog interrupci. Ocitli jsme se ve velmi svízelné situaci – interrupce pro nás znamenala zabití již počatého života, ale z lékařského hlediska se zdálo, že nemáme jinou volbu. Naštěstí jsme mohli naši situaci sdílet s našimi přáteli v křesťanském sboru, kam jsme docházeli. Hodně lidí se za nás modlilo, přišlo i nějaké prorocké slovo k naší situaci. Rozhodli jsme se, že interrupci neakceptujeme. Lékaři nás varovali, jaké to může mít následky. Při příštích vyšetřeních se ale situace dramaticky změnila: Myom se začal vstřebávat a za nějakou dobu prakticky zmizel a přestal být pro růst plodu nebezpečím. Narodilo se nám krásné zdravé děvčátko, které jsme pojmenovali Alžběta. Vyrostla z ní mnohostranně talentovaná studentka (byla např. oceněna jako největší osobnost ze všech absolvujících studentů jejího gymnázia v jejím školním roce) – dnes patří k nejlepším studentům na 2. lékařské fakultě v Praze. Pro nás ale není hlavní prioritou nějak měřitelný úspěch. Co je pro nás skutečně důležité, to je fakt, že je opravdu povahově krásný člověk. Její život je velkým obohacením pro všechny, s nimiž přichází do styku. Ani v jejím případě si neumíme představit, jaký by byl náš život bez ní.
Snad je na těchto případech z našeho života patrné jedno poučení (jakkoli si uvědomuji, že zkušenost jednoho člověka se nedá mechanicky aplikovat na život někoho jiného): totiž že to, co může vypadat jako situace, která má jen obtížné řešení, nebo přímo „malér“, se může proměnit ve veliký přínos v našem životě. Mně osobně je líto, pokud se k interrupci sahá jako k nejsnadnějšímu řešení a k nechtěnému těhotenství mají ženy postoj jako ke komplikaci. Co když se ukáže, že následkem interrupce se tato žena stane neplodnou? Nehledě na výčitky svědomí, které nepochybně mnohou ženu po interrupci pronásledují. V naší zemi se navíc žádná žena vlivem nechtěného těhotenství nemůže ocitnout v ekonomicky bezvýchodné situaci, protože naše sociální síť na takové situace myslí a poskytuje svobodným matkám finanční pomoc. Pokud se opravdu nedokáže o dítě postarat, může je svěřit k adopci, nebo do pěstounské péče – a je-li opravdu zoufalá, přinejhorším do baby boxu. V této souvislosti je mi jen líto, že v naší zemi není možné svěřit dítě do adopce okamžitě po narození a bezbranné děťátko musí trávit dlouhé týdny a měsíce v tom nejcitlivějším období v neosobních kojeneckých ústavech.
V každém případě jsem přesvědčen, že k interrupci by měla žena sáhnout ne jako k prvnímu řešení své situace, ale spíše jako k tomu poslednímu, když je opravdu ohrožen její život. Jak ukázal náš příklad, narodily se nám buď zcela neplánovaně (Vojta), nebo navzdory doporučení lékařů (Bětka) nádherné děti, z nichž máme velikou radost a které budou, jak doufáme, také přínosem pro společnost.
Martin Pinc
Na hrabalovské téma

Níže uvedený text, který zde zřejmě poprvé a velmi opožděně publikuji u příležitosti stého výročí narození Bohumila Hrabala, je dílem mého slovutného tchána, středoškolského profesora českého jazyka a literatury, pana Miloše Hoznauera. Ve zkratce ukazuje klikatou cestu, po které putovala naše literatura v poválečné době.
Martin Pinc
Česká vláda a juvenilní justice

Naše masmédia se tak jako vždy i v nedávných dnech široce zajímala o mnohotvárný život v naší zemi - všechna významná média (televize, noviny, internetové portály) například výborně zpravodajsky pokryla masovou demonstraci (3 osob) proti presidentu Zemanovi v Ostrově v Karlovarském kraji. Proto není divu, že jim občas unikají tak nepodstatné otázky, jako je reálná hrozba likvidace rodin prostřednictvím všemocné "juvenilní justice". Naproti tomu na nedávném zasedání naší vlády byl s velkou pozorností projednáván dopis, zaslaný sdružením "Slovanská kulturní tradice" (podpořený dalšími organizacemi a jednotlivci) a z reakce vlády je zřejmé, že jí tato otázka a její dopady na naši společnost není lhostejná - viz přiložená odpověď.
Martin Pinc
Otcové na odstřel?

Chování dětí a mladých lidí se v dnešní době vymyká tomu, co se dříve pokládalo za normální. Berou drogy, mají sklony k násilí, nedokážou navázat trvalé vztahy a v životě jim chybí perpektiva. Mezi odborníky se stále více prosazuje názor, že příčinou tohoto problému je do značné míry nepřítomnost otce v rodinách – ať už fyzická, nebo emocionální. Výchova dětí není jen úloha ženy, jak se to dnes často předkládá, a otec má v rodině mnohem vyšší poslání, než jen zabezpečovat příjmy a řešit technické problémy v domácnosti. Tak dlouho byla moderními „vychovateli“ propagována „bezkonfliktní výchova“, tak dlouho vykřikovali, že máme děti nechat, ať si dělají, co chtějí, že jejich neposlušnost je „žádoucí způsob, jak mohou nalézt sebe sama“, až jsou dnešní rodiče, a zvláště otcové bezmocní: Autorita se stala něčím zakázaným – otec má být kamarádem svých dětí, tím, který jim se podbízí, stal se „měkkým“ a beztvárným.
Martin Pinc
Stereotypy, které se nezakládají na pravdě?

Podle sociologa Zdeňka Slobody ze společnosti Proud biologické rozdíly mezi mužem a ženou jsou irelevantní. Mužství a ženství jsou jen společenské konstrukty. Jinak si jeho výrok neumím vysvětlit. Muž a žena ovšem nejsou nějaké role, které dotyční „hrají“, jak se nám snaží vnutit lidé typu pana Slobody. Mají prý vědecký podklad: Ohánějí se totiž výzkumy sociologů, které prý ukázaly, že děti dvou matek či otců nemají s určením role svých rodičů problém. Otázka stejného pohlaví prý neexistuje, vše je jen věc dohody kdo nakoupí, vypere, uvaří, vyzvedne dítě ze školy či ho dovede do kroužku.
Martin Pinc
Demonstrace v Paříži proti homo-sňatkům

Za okázalého nezájmu našich mainstreamových médií probíhají už několik měsíců ve Francii protestní demonstrace proti homo-sňatkům a adopci dětí homosexuály. Pokud se nějaká informace vypíchne, pak je to sdělení, že prý „tvrdé jádro demonstrantů“ tvoří ultrakonzervativní „homofóbové“, kteří prý měli hodinu po skončení demonstrace zaútočit na sídlo socialistické strany a skandovali výzvy za odstoupení prezidenta Hollanda.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Vždy je lepší být žalovaný než sám žalovat, ušetří vám to čas i peníze, tvrdí advokát
Premium Jak nebezpečné může být nechat se zastupovat právníkem místo advokáta a jaký je vlastně mezi nimi...
Kdy stříhat ovocné stromy? Některé právě teď. Jak na to?
Kdy a jak stříhat jabloně, švestku nebo meruňku? Čas na řez ovocných stromů právě nastal. Věnujte...
Další test na zkoušku prověří slovotvorbu. Připravte se s námi na přijímačky
Premium Díky tomu, že známe významy jednotlivých slov, můžeme se dorozumět. Dnešní test mimo jiné prověří,...
Apokalypsa v romské osadě. Našli jsme řádovou sestru ze slavné fotografie
Seriál Od našich zpravodajů na Slovensku Ten pohled upřený do objektivu vás ihned zarazí. David Neff za snímek z tragických záplav v romské...

Biomedicínský technik
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha
- Počet článků 257
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2306x
Seznam rubrik
- politika
- křesťanská apologetika
- historie - fakta a mýty
- rodina a výchova
- kultura a společnost
- Osobní
- Nezařazené