Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čas na velký úklid

Volby prezidenta jsou již několik dní za námi, ale emoce voličů doznívají velmi pomalu. Týká se to zejména mnoha z těch, kteří jsou stále zklamáni z porážky Karla Schwarzenberga. Nemohu si pomoci, ale připomínají mi zhrzené milence, nebo děti, které přišly o oblíbenou hračku. Mám silný pocit, že si do této volby (a do osoby předsedy TOP 09) projektovali nejrůznější, často zcela mylné představy o jeho schopnostech a snili krásný sen o tom, jak jím bude započata nová, čistá etapa politického života u nás. Zamilovali se do této své představy tak, že sami sebe přesvědčili, že prostě musí vyhrát a jejich sen se už pro ně stal realitou. O to horší bylo jejich probuzení do faktu volební prohry.

Ve svých předchozích článcích jsem jasně vyjádřil své rozpaky nad oběma soupeři ve druhém kole, oba pro mne byli nevolitelní. O to více jsem překvapen, že mezi nejvíce rozjitřelou a zklamanou skupinu příznivců Karla Schwarzenberga patří jeho voliči, kteří se hlásí ke křesťanství – a to bez ohledu na církvevní příslušnost. Skoro se zdá, jako by naši křesťané byli spíše schopni se shodnout v politických názorech na vhodnost kandidatury Karla Schwarzenberga na prezidenta, než na čemkoli jiném. A přiznám se, že mne to dost zaráží a nalezl bych mnoho vážných argumentů, proč jím (nejen) pro křesťany rozhodně nemůže být.

Rozhodně nestraním ani Miloši Zemanovi, ale je to náš příští prezident, a proto bych si velmi rozmyslel vynášet o něm již nyní nějaké zásadní výhrady či předem jej odsuzovat. Minulých 10 let byl prakticky mimo politiku, takže téměř nebyl na očích veřejnosti. (Mimochodem, je ještě takový milovník alkoholu, jak se o něm tvrdilo dříve? Jeho přátelé tvrdí, že prý už ne). Z tohoto hlediska se napříště chci shodnout s postojem svého bývalého pastora Dana Drápala, který se rozhodl, že nebude o nikom, ani o Miloši Zemanovi, šířit negativní informace či pomluvy a proto ve svém článku Sčítání ztrát, publikovaném na stranách „Křesťana dnes“ uveřejnil tento citát Benjamina Franklina:

Rozhoduji se, že nebudu o nikom mluvit špatně, a to ani tehdy, byla-li by to pravda. Budu se pokoušet omluvit chyby, z nichž jsou druzí obviňováni, a při vhodné příležitosti říkat o všech jen dobré.“

Ani já nechci u M. Zemana začít tím, že bych chtěl hledat a nacházet kdejaké jeho špatnosti (a násobit jeho negativní obraz jako „populisty, opilce a lháře“), proto například chápu jeho výrok o volebním prezidentském duelu jako souboji Sparty a Slávie tak, jak byl zřejmě míněn – totiž že jde o souboj dvou „nesmiřitelných“ klubů, jež chtějí zvítězit ve velmi vyhecovaném derby a využijí k tomu všech možností, které tato hra umožňuje. Ve chvíli, kdy se stal prezidentem, se ale definitivně zříká původních klubových barev. Podobně jako hráči těchto klubů společně v reprezentaci zapomenou na všechny anatogizmy a kopou za mnohem vyšší zájmy, protože hrát s „lvíčkem na prsou“ je vrcholem jejich snažení. I on si je velmi dobře vědom, že coby prezident reprezentuje celý národ a je nejvyšším zástupcem našeho státu. Proto jsem naopak zklamán např. postojem jiného kazatele, publikovaném na témž serveru, který, jak se mi to jeví, není schopen se zbavit své zahořklosti z jeho volby a vykládá si – podle mého názoru mylně - jeho slova jako výzvu, abychom se zřekli svých názorů. Obávám se ale, že si tyto významy vložil do Zemanových výroků pouze on sám.

Opravdu se domnívám, že místo „okopávání prezidentových kotníků“ nastal čas na velký úklid veškeré špíny, která se nahromadila mezi různými skupinami v naší zemi. Je mi totiž velmi líto, že se naše společnost během voleb tak nesmírně polarizovala, přičemž se ale nevymezovala na základě věčných hodnot, skutečného dobra a zla, světla a temnoty, pravdy a lži, lásky a nenávisti. Polarizovala se do značné míry na základě neskutečné mediální masáže, která ve své naprosté většině tyto hodnoty ztotožnila s jedním z lidských kandidátů, přestože tyto hodnoty mohou být přiznány pouze Bohu.

Z tohoto hlediska také souhlasím s Milošem Zemanem a pokládám za správné, že příští prezident volá po společenském smíru. Volby společnost opravdu rozdělily a je potřeba snažit se toto rozdělení překonat. Miloš Zeman jistě není tak pošetilý, aby se domníval, že on sám může „stvořit“ jednotu. Může ale napomoci k tomu, aby pro ni vznikl prostor, nebo naopak, mohl by vytváření tohoto prostor znemožňovat. Především ale v tomto směru můžeme a máme působit k smíření my křesťané, jako ti, kdo věří, že o zdroji a působiteli skutečné jednoty ví...

Autor: Martin Pinc | úterý 29.1.2013 23:44 | karma článku: 13,49 | přečteno: 533x
  • Další články autora

Martin Pinc

Na hrabalovské téma

Níže uvedený text, který zde zřejmě poprvé a velmi opožděně publikuji u příležitosti stého výročí narození Bohumila Hrabala, je dílem mého slovutného tchána, středoškolského profesora českého jazyka a literatury, pana Miloše Hoznauera. Ve zkratce ukazuje klikatou cestu, po které putovala naše literatura v poválečné době.

27.3.2014 v 22:10 | Karma: 11,39 | Přečteno: 726x | Diskuse| Kultura

Martin Pinc

Česká vláda a juvenilní justice

Naše masmédia se tak jako vždy i v nedávných dnech široce zajímala o mnohotvárný život v naší zemi - všechna významná média (televize, noviny, internetové portály) například výborně zpravodajsky pokryla masovou demonstraci (3 osob) proti presidentu Zemanovi v Ostrově v Karlovarském kraji. Proto není divu, že jim občas unikají tak nepodstatné otázky, jako je reálná hrozba likvidace rodin prostřednictvím všemocné "juvenilní justice". Naproti tomu na nedávném zasedání naší vlády byl s velkou pozorností projednáván dopis, zaslaný sdružením "Slovanská kulturní tradice" (podpořený dalšími organizacemi a jednotlivci) a z reakce vlády je zřejmé, že jí tato otázka a její dopady na naši společnost není lhostejná - viz přiložená odpověď.

16.1.2014 v 15:00 | Karma: 22,99 | Přečteno: 2123x | Diskuse| Ostatní

Martin Pinc

Otcové na odstřel?

Chování dětí a mladých lidí se v dnešní době vymyká tomu, co se dříve pokládalo za normální. Berou drogy, mají sklony k násilí, nedokážou navázat trvalé vztahy a v životě jim chybí perpektiva. Mezi odborníky se stále více prosazuje názor, že příčinou tohoto problému je do značné míry nepřítomnost otce v rodinách – ať už fyzická, nebo emocionální. Výchova dětí není jen úloha ženy, jak se to dnes často předkládá, a otec má v rodině mnohem vyšší poslání, než jen zabezpečovat příjmy a řešit technické problémy v domácnosti. Tak dlouho byla moderními „vychovateli“ propagována „bezkonfliktní výchova“, tak dlouho vykřikovali, že máme děti nechat, ať si dělají, co chtějí, že jejich neposlušnost je „žádoucí způsob, jak mohou nalézt sebe sama“, až jsou dnešní rodiče, a zvláště otcové bezmocní: Autorita se stala něčím zakázaným – otec má být kamarádem svých dětí, tím, který jim se podbízí, stal se „měkkým“ a beztvárným.

16.8.2013 v 14:30 | Karma: 36,78 | Přečteno: 5087x | Diskuse| Kultura

Martin Pinc

Stereotypy, které se nezakládají na pravdě?

Podle sociologa Zdeňka Slobody ze společnosti Proud biologické rozdíly mezi mužem a ženou jsou irelevantní. Mužství a ženství jsou jen společenské konstrukty. Jinak si jeho výrok neumím vysvětlit. Muž a žena ovšem nejsou nějaké role, které dotyční „hrají“, jak se nám snaží vnutit lidé typu pana Slobody. Mají prý vědecký podklad: Ohánějí se totiž výzkumy sociologů, které prý ukázaly, že děti dvou matek či otců nemají s určením role svých rodičů problém. Otázka stejného pohlaví prý neexistuje, vše je jen věc dohody kdo nakoupí, vypere, uvaří, vyzvedne dítě ze školy či ho dovede do kroužku.

20.6.2013 v 20:20 | Karma: 36,55 | Přečteno: 3678x | Diskuse| Společnost

Martin Pinc

Demonstrace v Paříži proti homo-sňatkům

Za okázalého nezájmu našich mainstreamových médií probíhají už několik měsíců ve Francii protestní demonstrace proti homo-sňatkům a adopci dětí homosexuály. Pokud se nějaká informace vypíchne, pak je to sdělení, že prý „tvrdé jádro demonstrantů“ tvoří ultrakonzervativní „homofóbové“, kteří prý měli hodinu po skončení demonstrace zaútočit na sídlo socialistické strany a skandovali výzvy za odstoupení prezidenta Hollanda.

28.5.2013 v 13:00 | Karma: 41,16 | Přečteno: 4247x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 257
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2304x
Moje krédo je podle NZ, listu Filipským 3,14: "Běžím k cíli, abych získal nebeskou cenu, jíž je Boží povolání v Kristu Ježíši."