Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Že by znovu zvítězili supové z Wall streetu?

Bílý dům nakonec schválil balík čítající $700 mld., který se nakonec rozrostl na více než $800 mld., z původních 3 stránek na více jak 400. Nepřímé kritice ho podrobila následná záchranná operace britské vlády, když Brown prohlásil: "Jde o něco jiného než o to, co udělali Američané". V Americe už vznikly úvahy, zda nebude třeba při dalším postupu využit i koncepce Britů - jde zřejmě o částečné znárodnění největších britských bank jako je např. HSBC.

Kabinet USA si ke schválení balíku gratuluje, ale veřejnost je velmi zneklidněna i celkovou nejistotou a chováním politiků. Jednou částí této koncepce je odkoupení „toxických“ obligací. To však jejich problém neřeší, ale pouze ho oddaluje, jak ostatně víme ze zkušeností naší konsolidační banky. Řada expertů se domnívá, že hrozba katastrofy trvá dál a není to jen záležitost psychologická. Zmíněné odkoupení jedovatých dluhopisů v USA problém skutečně jen odsouvá. Proč? Hodnoty rezidenčních nemovitostí totiž dál klesají a tím ohrožují i finanční instrumenty vázané na ceny nemovitostí a též finanční deriváty, obzvláště tzv. CDS (credit default swaps), což je produkt zajišťující splácení úvěru.

Aby se podařilo stabilizovat finanční trhy, je třeba najít přístup či metodu k zastavení příčiny poklesu cen rezidenčních nemovitostí. S jejich klesajícími cenami totiž klesá hodnota kapitálu jak domácností, tak finančních institucí, a tím hodnota cenných papírů podložených hypotékami. V roce 2008 zatím přišlo o přístřeší téměř 1 milion domácností. Ceny těchto nemovitostí klesly o 20% od svého vrcholu v roce 2006. 10 milionů nemovitostí má nyní nižší cenu než kolik je výše hypotéky. Mnozí experti tvrdí, že ke stabilizaci cenové hladiny musejí ceny klesnout o dalších 15%. Kladu si otázku: „Není náhodou příčinou hypoteční krize, že 43% amerických rodin ročně utratí více, než vydělá, 42% má finanční rezervy sotva na 3 měsíce a 52% Američanů žije od výplaty k výplatě?“ Místo existujícího záchranného balíku je proto možná k dispozici řada jiných koncepcí, které možná lépe řeší problém klesající ceny nemovitostí. To se však nezdá mnoha bankéřům. Nabízí se mj. možnost rekapitalizace bank. V roce 1992 byla tato metoda uplatněna ve Švédsku. Řešením jiným by mohly být vládní půjčky maximálně do $100.000 s pevnou a velmi nízkou úrokovou mírou např. 2% na 30 let.           

Jsou hlasy, které volají po zavedení okamžitého moratoria na reality, ve kterých majitelé bydlí. Po jeho zavedení by bylo možné donutit banky k restrukturalizaci hypoték tak, aby byly dostupné majitelům určitých realit. Mnoha lidem vrtá v hlavě, proč selhání hypoték již nyní přivedlo k bankrotu instituce jako je Lehman Brothers, AIG apod. Na znárodnění F + F a na záchranu AIG vynaložila vláda $285 mld. Tato suma nemá nic společného s výše zmíněným balíkem $700, později $800 mld. Riziko podobných výdajů hrozí dál. O pravém důvodu jejich krachu se spekuluje. Na první pohled se může zdát, že tyto instituce byly pojištěny proti úpadku právě díky CDS. To je omyl. Tradiční pojištění je v USA předmětem přísného dozoru kontrolních orgánů, statutárních rezerv dostatečných ke krytí např. pojistných událostí. CDS nepodléhají žádným kontrolním orgánům. Regulovaly se sami prostřednictvím International Swap and Derivative Association, jejímiž členy jsou banky a finanční instituce. Od zavedení CDS se vedl marný boj o zavedení kontroly nad tímto finančním instrumentem. Wall Street tento zápas zatím vyhrával. CDS nemají nic společného s pojištěním. Uvolněná lavina bankrotujících hypoték a na ně navazujících „toxických“ cenných papírů pojištěných "pomocí" CDS se řítí do propasti. Např. AIG nebyla schopna poskytnout náhradu klientům, jištěným svými CDS. Nad síly AIG byl ovšem i pokles hodnoty vlastních investic a dalších závazků, včetně splácení krátkodobých úvěrů. Vláda musela AIG zachránit půjčkou $85 mld. 

Dostupnost úvěrů a likvidita finančního systému se znovu neobnoví, jestliže se neobnoví důvěra v solventnost finančních institucí. Vzájemná nedůvěra krátkodobé půjčky např. mezi bankami výrazně podražila, nebo se vůbec neposkytují. Zmrazení úvěrů tak posílí lavinu bankrotů a hrozí katastrofou celé globální ekonomiky. Připomíná to scénář kolapsu finanční pyramidy. Toto se odehrává pár týdnů před americkými volbami, což zvyšuje pocit nejistoty, včetně pochybností o úspěšnosti právě schváleného záchranného balíku. Mnoho dalších domácností ztratí střechu nad hlavou. Již nyní mnozí experti v USA proto pracují na revizi záchranného balíku, mj. na zkrocení a regulaci CDS. Důraz je kladen na podstatu, tj. řešit trvající pokles nemovitostí, jehož konec může být v nedohlednu, a tím i na osud jiných propadů.     

Autor: Petr Petržílek | úterý 14.10.2008 11:11 | karma článku: 9,73 | přečteno: 1006x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data

14. října 2024

Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

Začíná soud s bývalým hradním kancléřem Mynářem, viní jej z dotačního podvodu

15. října 2024

Zlínský krajský soud začne projednávat případ někdejšího kancléře prezidenta republiky Vratislava...

Jak Chuanyta uklízí ghetto. Loni se do Mojžíře báli i řidiči MHD, teď je tam lépe

15. října 2024

Premium Zdemolované koše a lavičky, nepořádek, záškoláctví i drogy. Do ústecké čtvrti Mojžíř před rokem...

Zrevidujte Green Deal, volá hospodářská komora. Některé plány jsou nesplnitelné

15. října 2024

Výrazných ústupků v evropských plánech na snižování emisí chce dosáhnout Hospodářská komora ČR v...

V Íránu sílí volání po jaderné zbrani. Názor mění i lidé, kteří režim „nemusí“

15. října 2024

Premium Zatímco svět se chystá na další kolo eskalace mezi Izraelem a Íránem, mnozí obyčejní Íránci, kteří...

Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky

Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1248x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik