Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ukrajina a Gruzie do EU - proč bychom neměli být také pragmatičtí?

V našem tisku jsem neviděl komentář, který by ukázal, že obě tyto země mají hrát svoji roli v mnohem rozsáhlejší teritoriální politice Washingtonu, týkající se všech zemí, které byly dříve součástí SSSR. USA a Rusko se tak střetávají v boji o strategické suroviny, jako jsou ropa a zemní plyn. EU jakoby zahraniční politiku neměla (a asi do ratifikace Lisabonské smlouvy mít nebude). Proč by se ale nemohla do tohoto mocenského boje zapojit. Pobaltí by mohlo sloužit jako model.  

Sledujme narůstající zájem o dovoz surovin včetně ropy pokud jde o např. Čínu, Indii apod. Ovšem zdaleka největším konzumentem surovin a energie jsou USA. Jednou z hlavních náplní zahraniční politiky Washingtonu je zajistit si jejich dovoz. K tomu slouží nástroje nejen hospodářské, ale také vojenské, špionážní atd. Navíc prognózy hovoří o tom, že do roku 2025 by měla spotřeba např. ropy stoupnout o 50%. Může to ovšem být mnohem méně, pokud se současná recese přemění v depresi.  ²Léčení² z ní, jak ukazují některé právě vyšlé studie, může trvat stejně dlouho jako po roce 1929, kdy skutečné oživení umožnila až 2. světová válka. Takže vlastně ještě déle, pokud nemá přijít na pomoc světové ekonomice nějaká skutečně velká válka - ta v Iráku je stále relativně malá. Toto je ovšem námět pro jinou prognózu. Řešení pomocí biopaliv už napadá kdekdo. Vlastní americké zdroje (obdobně jako ruské) jsou téměř vyčerpány, včetně oblasti na Aljašce North Slope a také v Severním moři, kde těží Evropané. Nutně musí narůstat zájem o Střední Asii a země kolem kaspického moře. Neznamená to, že se nevěnuje pozornost i jiným teritoriím, např. od roku 2003 se začala těžit ropa v Čadu, jež proudí do přístavu v Kamerunu, což je velmi vítáno, protože v nedaleké Nigerii zuří svérázná občanská válka, což nemálo snižuje těžbu. Není divu, když se odhaduje, že v této na ropu bohaté zemi žije 66% populace v bídě a roste počet milionářů. Zájem o proniknutí do Střední Asie a do okolí Kaspického moře projevila Amerika ihned po rozpadu Sovětského svazu. Ještě za jeho existence se Moskva pokusila dostat se k surovinovým zdrojům sousedního Afganistanu, což byl začátek jeho současné tragedie, která zřejmě dopadne špatně i pro NATO.

 

Zpět k Ukrajině a Gruzii. Po roce 1991 byla Ukrajina a Gruzie orientovány na Moskvu a spojily se do politickovojenské organizace s Azérbájdžánem, Moldavií  a Uzbekistanem. Ovšem toto zaměření se s výjimkou Uzbekistánu změnilo směrem k USA. Tam se zrodila strategie tzv. hedvábné stezky, tj. orientace tohoto regionu směrem na západ. Začalo to v Azérbájdžánu, kde bývalý člen politbyra a generál KGB Gejdar Alijev objevil v sobě velké proamerické sympatie a v roce 1993 podepsal kontrakt s firmou BP-AMOCO. Rodila se koncepce budovat ropovody, obcházející ruské teritorium. V roce 1999 byl uveden do provozu ropovod Baku-Supsa, jenž dopravuje ropu do přístavu v Gruzii  a odtud tankery do Ukrajinského přístavu Pivdenij. Tento terminál navazuje na jižní větev ropovodu Družba, jež prochází členskými zeměmi NATO (Maďarsko, ČR, SR, Německo). Za SSSR proudila ropa z Baku přes Groznyj do Tichorecka a končila v Novorosijsku. Na křižovatce této trasy se nachází Čečensko, což se někdy nevidí jako jeden z důvodů, proč Moskva za každou cenu usiluje jej udržet v rámci Ruska. Al Gore ještě jako vicepresident v roce 1997 uzavřel dohodu se státním azerbajdžánským podnikem, umožňujícím firmě Chevron (nyní Texaco), aby převzala kontrolu nad ropnými ložisky v jižních částech Kaspického moře, což se nelíbí také Teheránu. V severní části tohoto moře se angažuje bývalý Chevron prostřednictvím podniku Tengiz-Chevronoil. To už jsme ovšem u Kazachstánu, s jeho velkými ložisky ropy  a snahou se mezinárodně prezentovat přes předsednictví v Organizaci pro bezpečnost  a spolupráci v Evropě v roce 2009. Je třeba vidět též jeho strategickou polohu mezi Ruskem  a Čínou, která se na tamější ropu velmi orientuje. Kolísá mezi Moskvou a Washingtonem, kde např. udělal velkou objednávku zbraní, které dříve kupoval v Rusku. Amerika má nyní rozhodující slovo v Gruzii, Azerbájdžánu, má ho malý v Arménii a Uzbekistánu, ale určitý má v Turkmenistánu, Tádžikistánu, Kyrgystánu. Kreml to tak nemůže nechat a určitě se pokusí obnovit svůj velký vliv v tomto regionu. Putin ne náhodou považuje zánik SSSR za největší tragédii XX.století, se kterou se Kreml nesmířil.

           

O energetické zdroje Střední Asie a Kaspického moře soupeří ovšem i Rusko s Čínou. Oběma zemím je společná snaha omezit co možná nejvíce vliv USA. Současně za slovy  o strategické spolupráci a partnerství Moskvy s Pekingem se skrývá též ostrá rivalita. Nejde tedy o žádnou osu, je to jen společný taktický postup proti některým krokům Spojených států. Půjde stále více o konkurenční boj, protože Čína bude potřebovat stále více energie, pokud ovšem globální recese tento trend výrazně nezabrzdí. Čína dováží velkou část své energie, ale má stále větší zájem nakupovat přímo u dodavatelů ze Střední Asie. Jde především  o Kazachstán (ropa) a Turkmenistán (plyn). Na tuto zemi má spadeno Gasprom, jenž má problémy s dodávkami jak na domácí trh, tak do Evropy. Chce zabránit tomu, aby většina plynu z Turkmenistánu proudila přímo do Číny i do Evropy. Ten loni povolil firmě China National Petroleum Company, aby začala v zemi sama těžit plyn. Gasprom oznámil, že od roku 2009 hodlá Kazachstánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu za zemní plyn vyplácet tržní cenu. Jde o snahu Ruska udržet si kontrolu nad trhem i poté, co se tam dere Čína. V roce 2007 začaly stavební práce na plynovodu, který vede z Turkmenistánu do Číny. Rivalita mezi Čínou a Ruskem se promítá do plánů EU mít přístup k zemnímu plynu ve Střední Asii. Jedná se o projekt Nabucco, jenž by Evropě umožnil obejít Rusko pomocí trasy přes Turecko  a Balkán. Jeho osud je nejistý. Je to složitá hra. Pokud bude plyn proudit do Číny, nemůže s ním moc počítat ani Rusko, ani Evropa. Probíhá velký zápas o energetické zdroje ve Střední Asii, jejichž velikost není přesně známa. Konkurenční zápas probíhá i mezi Kazachstánem, Turkmenistánem a Uzbekistánem navzájem. Tyto země se naučily chytře kalkulovat ve svůj prospěch a je obtížné se v tom vyznat. Když jednají s Amerikou, Ruskem, Čínou a Evropou naučily se postupovat koordinovaně. Došlo jim, že mohou obchodovat se všemi. Celý proces komplikují vztahy uvnitř tzv. Šanghajské organizace, kde politicky spolupracují kromě Číny  a Ruska také Kazachstán, Uzbekistán i z hlediska energie méně zajímavý Kyrgyzstán  a Tádžikistán. Vedoucí roli v této organizaci hraje Čína, a to se Kremlu moc nelíbí a chce s tím něco dělat. Je to vše důležité i pro Česko, nejen pro jeho import ropy a plynu. Mnohé však bude záviset, jak se bude vyvíjet světová finanční krize a klima.

           

V této situaci NATO podlehlo tlaku Ruska a Ukrajinu s Gruzií nevyzvalo k jednáním o přístupových dohodách. EU ale není vojenský pakt a Rusko by těžko mohlo harašit zbraněmi, pokud by chtělo tyto státy integrovat. To by ale Evropa musela konečně začít hrát velmocenskou roli. Snad k tomu přispěje ratifikace Lisabonské smlouvy.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Petržílek | středa 30.4.2008 17:14 | karma článku: 7,42 | přečteno: 854x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fiala mluvil s Netanjahuem, členové vlády mluví o zatykači z Haagu opatrně

21. května 2024  18:53,  aktualizováno  19:17

Premiér Petr Fiala si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. O zatykač na něj,...

Černomořská flotila dále slábne. Zasáhli jsme korvetu Ciklon, hlásí Kyjev

21. května 2024  18:21

Ukrajinská armáda oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném...

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli dva lidé. Na místě...

Poslanci kývli na možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění

21. května 2024  5:45,  aktualizováno  17:55

Poslanci schválili možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění. Pomoci to má těm,...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik