Seznam miliardářů vyvolává různé emoce

Po seznámení se s mnoha články které reagovaly na nové hodnocení pořadí, se kterým přišel jako obvykle americký časopis Forbes, včetně servilního ječení v některých českých mediích, předkládám hodnocení, se kterým přišel Financial Times 8.března. Je to totiž vážný problém, který je v centru pozornosti větší, než mnohé jiné události. Důvodů je několik.
  1. Lidi často nevzrušuje, zvláště v bohatších zemích, skutečná bída, nemoci, nezaměstnanost apod., tolik jako skutečnost, že se zvětšuje propast mezi horními řekněme 10% a ostatním obyvatelstvem. Pokud jde o miliardáře, jedná se méně než o 1 promile.
  2. Co je také šokující, že do čela seznamu miliardářů se dostávají občané zemí, které jsou proslulé obrovskou bídou stamilionů, jako je Indie a Čína, nebo které si daly poradit od západních ²expertů², jak likvidovat sovětský model, a výsledkem je vývoj počtu miliardářů např. v Rusku.
  3. Růst počtu miliardářů probíhá v době, kdy je Amerika v recesi, Evropu a Japonsko zřejmě čeká prozatím ²jen² stagflace, a celou světovou ekonomiku i tím i celkový způsob života bude mrzačit pádivá inflace, díky mj. růstu cen komodit, který je uměle stimulován finančními spekulacemi.
  4. Stále více lidí si uvědomuje, že lidstvo má ²nůž na krku² v podobě decimovaného životního prostředí, spojeného s vyčerpáváním přírodních zdrojů s populační explozí v rozvojových zemích. Tyto procesy vyvolávají nepředstavitelné migrace např. z Latinské Ameriky na sever, z Afriky taktéž tím směrem, a z Asie na západ /do Evropy/ i sever /do teplejšího Ruska/.
  5. Toto vše probíhá za situace, kdy se celá řada států prostě rozpadá (nejde jen o Keňu v Africe a Afganistan v Asii), kdy svět nemá centrální instituci, jež by narůstající chaos zvládla, poté když hegemonie Spojených států, s celou jejich obrovskou vojenskou silou a zpravodajskou kapacitou /nejde jen o CIA/, se ukazuje jako iluze, zvláště když nástroje této hegemonie, NATO, dolar, Wall Street aj., se hroutí.

            Po 13 letech nejbohatší osobou již není Bill Gates. Zpráva přichází díky pohotovosti Forbes magazine. Na vrcholu je nyní Warren Buffett. Jsou všechny důvody pociťovat odpor při pohledu na tento seznam:

  1. Pro někoho je to velké zklamání, že se neocitl na tomto seznamu.
  2. Seznam je zavádějící. Vychází z informací, které jsou k dispozici pro veřejnost a musí pracovat pouze s odhady, co se týče toho, co ty či ony osoby skrývají. Takže existují lidé, kteří z těch či oněch důvodů ukrývají stav svého bohatství a každý si může domyslet, proč asi. Ze seznamu není patrné, jaký vliv mají ty či ony osobnosti ve světě, o jakou sféru se jedná, zda hospodářství či politiku, média, vědu aj.
  3. Seznam se orientuje na rozdíly /málo významné/ mezi osobnostmi a ignoruje ty, které jsou důležité. Některé jsou pozoruhodnými postavami nejen pokud jde o filantropii či postoj k tomu, kdo a co má po nich dědit, ale svojí snahou ovlivnit chod světa. Jedny to činí ve prospěch autentického pokroku, jiné si počínají opačně. Stačí pohlédnout na to, jak kdo pochopil osudové varování, pokud jde o životní prostředí, ve kterém vynikli, podle studie v časopise Time, Al Gore a Michal Gorbačov. Ovšem tyto rozdíly mezi miliardáři jsou méně důležité než skutečnost, že se zvětšuje big gulf between them and the most of the world /obrovská propast mezi těmito miliardáři a zbytkem obyvatel na Zemi.
  4. Seznam ve Forbes může ohradit velké sponsorské dary přicházející od The plutocracy. V roce 1996 Ted Turner se proslavil stížností, že miliardář, který část svého majetku dá na bohulibé účely najednou vypadne z klubu nejbohatších lidí a začne požívat menší vážnosti. Soutěživá filantropie sice omezila tento efekt, ale zcela bohužel neodstranila.
  5. Forbes vyvolává všemožné emoce mezi lidmi, když se např. ukáže, že šlo o odporné charaktery. Vzpomínáte na boháče z kauzy Enron i jiné?
  6. Seznam požívá větší úcty než si zaslouží. Jeho vypovídající hodnota o tomto světě je malá. Vyvolává odporné a současně mocné opojení.

Přes 100 miliardářů v ČR mají své firmy registrovány v cizině. Takže tam platí daně. Kolik českých milionářů ulilo do Lichtenštejnu?

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Petržílek | úterý 25.3.2008 11:10 | karma článku: 10,97 | přečteno: 2002x