Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

FEP 29: Ekonomický pilíř udržitelného rozvoje – makroekonomie V

V důsledku aplikace Politiky udržitelného rozvoje v plném rozsahu poroste ekonomický blahobyt, potažmo „kvalita života“  nad úroveň, kterou je možné očekávat při aplikaci tradičních ekonomických politik, aniž bychom nezbytně museli maximalizovat zaměstnanost a maximalizovat ekonomický růst.

            Státem blahobytu se podle Samuelsona[i] rozumí společnost, v níž vláda pozměňuje tržní síly tak, aby chránila jednotlivce před některými náhodnými vlivy a zaručila lidem minimální životní úroveň bez ohledu na jejich tržní důchody. V podstatě jde o to, aby vláda nesla odpovědnost za zmírnění chudoby, a to buď poskytováním důchodů chudým, nebo odstraňováním podmínek, které chudobu plodí. Tradiční politiky státu blahobytu, které se soustředí na první možnost řešení, jsou často kritizováni za to, že polštář sociálních programů vede lidi k větší závislosti na vládních programech než na vlastní vynalézavosti, v řeči Politiky udržitelného rozvoje se soustřeďují  na zajištění jen jednoho ze zájmů z hlediska člověka – uspokojení základních materiálních potřeb. Politika udržitelného rozvoje naopak klade důraz na odstraňování podmínek, které chudobu plodí tím, že se snaží směřovat aktivitu lidí i mimo tržní mechanizmy při programech zaměřujících se na komplexní uspokojení potřeb člověka (viz poznámky k sociálnímu pilíři udržitelného rozvoje).           

Ekonomové se pokusili přizpůsobit národní účty konstrukci, která se nazývá čistý ekonomický blahobyt NEW (net economic welfare). Čistý ekonomický blahobyt (dále též „ekonomický blahobyt“) je upravenou mírou celkového národního produktu, která obsahuje pouze spotřební a investiční položky, jež přímo přispívají k ekonomickému blahobytu. Připočítávají se položky jako je:

-          hodnota volného času, jež rovněž bere v úvahu práci typu „udělej si sám“, která se nekupuje a neprodává na trzích a statky a služby vzniklé v důsledku této práce netvoří HDP,

-          stínová ekonomika, která je rozdělována na nelegální a legální (nezaznamenávají se pro daňové účely – např. práce zedníka, který někomu pomáhá stavět garáž výměnou za právní poradenství; produkty nelegální aktivity jsou obecně považovány za „zla“ nikoliv „statky“, proto se do HDP ani do NEW nezapočítávají,

-          škody na životním prostředí – jde o odečet negativních externalit, odečtení vládních mezistatků a úpravy vzhledem ke stinným stránkám života ve městech apod.

V klasických tržních ekonomikách roste   ekonomický blahobyt mnohem pomaleji než HDP.[ii]            

 Pokusme si výpočet míry ekonomického blahobytu vyjádřit na základě následujícího postupu. Berme v úvahu, že poslední připočítávanou položku NEW – škody na životním prostředí v systému Politiky udržitelného rozvoje zahrnujeme do položky „nerealizované potřeby investic do životního prostředí“, která nám implikuje výpočet ukazatele „(hrubého domácího) environmentálního produktu“ (viz poznámky k ekologickému pilíři udržitelného rozvoje). Zbývá tedy nalézt metodu výpočtu hodnoty statků a služeb, jež jsou výsledkem tvůrčí práce ve volném čase a legální stínové ekonomiky.           

Fassman ve své studii[iii] přibližuje následující metody odhadu stínové ekonomiky:

1.      Metody odhadů: rozsáhlé sondáže a přímé průzkumy mezi obyvatelstvem.

2.      Metody rozporů: jsou založeny na hypotéze, že příjmy vzešlé z neformálních činností budou jednou vydány a zhodnoceny. Nejběžnější aplikace těchto metod zahrnují měření diferencí mezi příjmy a výdaji a to buď na národohospodářské úrovni v rámci analýzy národních účtů, nebo na základě průzkumů rodinných rozpočtů. Tímto postupem lze postihnout pouze jeden aspekt neformální ekonomiky a to příjem. K těmto metodám řadíme i metodu účtů, kterou postupuje při odhadech stínové ekonomiky, resp. zreálnění národních účtů, i Český statistický úřad (ČSÚ 2000).

3.      Monetární metody: vychází z předpokladu, že anomálie v chování monetárních proměnných jsou způsobeny stínovou ekonomikou – z důvodů „zahlazení stop“ se transakce v neformální ekonomice, obzvláště v „černém sektoru“, provádějí prostřednictvím hotových peněz. Jestliže tedy objem hotových peněz v určitém časovém úseku stoupne nad „normálně pozorovanou (relativní) hodnotu“, ukazuje to na existenci činností ve stínové ekonomice.  Feigliho model má tento tvar:  MV + M´V´=PT, kde M a M´jsou peníze, resp. úložky na vyžádání (peníze na viděnou), V a V´je rychlost operací (transakcí) s M a m´. PT je součin objemu transakcí T a celkové cenové úrovně P. Prakticky se postupuje tak, že se vydělí nominální objem transakcí PT zjištěný v jednotlivých letech zkoumaného období referenční hodnotou PT/HDP výchozího roku. Tím se dostane časová řada hodnot produktů, které podle předpokladu zahrnují všechny regulérní i neregulérní transakce příslušných let. Jestliže oficiálně naměřený produkt je nižší než tyto hodnoty, naznačuje to existenci činností stínové ekonomiky.

4.      Metody trhu práce: jsou založeny na předpokladu, že v situaci, kdy je účast na formálním trhu práce omezena, přesouvá se práce do neformální ekonomiky. Jde tedy odhadnout potenciál stínového trhu práce a poté takto odhadnutému počtu lidí ve stínovém sektoru přiřadit určitou úroveň dosahované produktivity práce. Problém spočívá v tom, že není zcela jasné, zda je produktivita stínové ekonomiky vyšší či nižší nežli v oficiálním sektoru. Existují však dobré důvody k domněnce, že produktivita práce v některých sektorech neformální ekonomiky je reálně vyšší nežli v oficiálním sektoru (např. pokud stínoví pracovníci pracují pro sebe). Na druhé straně však není ani neopodstatněný předpoklad, že je produktivita práce u stínových zaměstnání, které tvoří doplněk zaměstnání oficiálního, nižší. Předpoklad, že se oba tyto vlivy vyruší a ve výsledném efektu je produktivita stejná jako v oficiálním sektoru je diskutabilní.             

Vycházíme-li z předpokladu, že připočítávaná položka hodnoty služeb a statků vyplývajících z práce ve volném čase a z legální stínové ekonomiky (PP) netvoří peněžní příjem, tj. že hodnota produkce stínové ekonomiky vypočítaná podle metody rozporů je v drtivé většině případů odrazem nelegální stínové ekonomiky (NSE), pak předmětná připočítávaná položka je rozdílem hodnot produkce vypočítaných podle metody rozporů a metody trhu práce, která nejšířeji pojímá hodnotu produkce stínové ekonomiky jako celku (SE): 

PP = SE – NSE 

Výpočet připočítávané položky hodnoty služeb a statků vyplývajících z práce ve volném čase a z legální stínové ekonomiky (PP) a ekonomického blahobytu (NEWtur) z hlediska Politiky trvale udržitelného rozvoje 

Předpoklady:

-          do neformální ekonomiky se přesouvá hodnota práce vyprodukovaná skupinou obyvatelstva v ekonomicky aktivním věku, kteří nejsou zaměstnaní nebo nepodnikají a žijí aktivním způsobem života(tj. autonomní), v plném rozsahu (ΣOA),

 -          do neformální ekonomiky se přesouvá hodnota práce vyprodukovaná skupinou obyvatelstva v ekonomicky aktivním věku, kteří jsou zaměstnáni, nebo podnikají pouze „na půl úvazku“, v polovičním rozsahu (1/2 ΣO),

-          známe hodnotu průměrné produktivity práce (L´),

-          produktivita práce v oficiálním sektoru je shodná s produktivitou práce ve stínové ekonomice,

-          produkt nevytvořený obyvateli v neformální  ekonomice v důsledku pasivně stráveného volného času je přibližně vyrovnáván produktem práce (v neformální ekonomice) obyvatel v ekonomicky neaktivním věku (děti, důchodci),

-          metodou národních účtů dospějeme k hodnotě diference mezi příjmy a výdaji na národohospodářské úrovni, která odpovídá hodnotě produktu nelegální stínové ekonomiky(NSE)

-          škody na životním prostředí jsou obsaženy v ukazateli environmentálního produktu (yžp). 

Výpočet:

SE = L´(ΣOA + 1/2 ΣO)

PP = L´(ΣOA + 1/2 ΣO) - NSE

NEWtur = PP + yžp             

Jak jsme si ukázali v poznámkách k sociálnímu pilíři udržitelného rozvoje, v důsledku aplikace Politiky udržitelného rozvoje se předpokládá úbytek počtu zaměstnaných/podnikajících na plný úvazek, nezaměstnaných a zaměstnaných/podnikajících na půl úvazku, kteří tráví svůj volný čas pasivně, a naopak nárůst skupiny autonomních a zaměstnaných/podnikajících na půl úvazku, kteří tráví svůj volný čas aktivně, poroste PP rychleji než yžp

NEWtur od okamžiku zavedení Politiky trvale udržitelného rozvoje (tp) roste rychleji než yžp o tempo růstu hodnoty PP.  




[i] Samuelsona (str. 813)
[ii] (Samuelson, str 117-119)
[iii] (Fassman Martin, Stínová ekonomika I., Studie 3/2000, Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, Praha 2000, 38-46)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Petržílek | středa 10.9.2008 9:11 | karma článku: 6,65 | přečteno: 906x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Poslanci budou řešit ostrý výrok člena Rady ČT Veselého vůči Vašáryové

21. května 2024  13:39

Slovy člena Rady České televize Lubomíra Xavera Veselého vůči bývalé velvyslankyni v Rakousku,...

Soudu v Haagu se zatykači pomohla Clooneyová. Životy mají stejnou cenu, míní

21. května 2024  13:22

Při vyšetřování Mezinárodního trestního soudu (ICC), který v pondělí požádal o vydání zatykačů na...

Opatření jsou přísnější, ale do věže se nezavřu, řekl Pavel v Pardubicích

21. května 2024  7:30,  aktualizováno  13:17

V továrně výrobce výbušnin a střeliva Explosii začala dnes dvoudenní návštěva Petra Pavla a jeho...

Zraněný řidič po nehodě zůstal v autě a popíjel alkohol, pak upadl do bezvědomí

21. května 2024  13:03

Nezvyklou nehodu vyšetřují policisté z Jesenicka, kde řidič havaroval nedaleko obce Seč. Nezvládl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik