Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

FEP 27: Ekonomický pilíř udržitelného rozvoje – makroekonomie III

Z předešlých poznámek (FEP 26) vyplynulo, že jak pro marxismus, neoklasickou ekonomii i keynesiánskou ekonomii je předpokladem řešení problémů, především nezaměstnanosti maximalizace ekonomického růstu. Z hlediska liberálů jde o automatický proces, z hlediska keynesiánců jde o ovlivňování trhu státními intervencemi a z pohledu marxistů je možné ekonomického růstu dosáhnout odstraněním tržních mechanismů a jejich nahrazením centralizovanými plánovacími procesy. Proč všechny tyto teorie vedou ke kolapsu si ukážeme nyní.

 Na otázku, kdy vůbec k ekonomickému růstu dochází, najdeme v literatuře[i] jednoznačnou odpověď. Ekonomika roste, jestliže dochází k prohlubování kapitálu, tj. jestliže zásoba kapitálu roste rychleji než ekonomicky aktivní obyvatelstvo. Prohlubování kapitálu vede k růstu výstupu na jednoho pracovníka – k růstu mezního produktu práce. Bez technologických změn je však prohlubování kapitálu konečný proces, neboť vede k dlouhodobé rovnováze v okamžiku, kdy začíná stagnovat produktivita práce a reálné úrokové sazby přestávají klesat  v důsledku vysoké úrovně důchodu a produktu, jestliže bylo akumulováno značné množství kapitálu.  

Technologickými změnami pak rozumíme takové inovace, které umožňují za téže kombinace vstupů získat větší nebo dokonalejší výstup. Výsledkem technologického pokroku je růst kapitálu připadajícího na pracovníka, aniž by došlo k poklesu reálné úrokové sazby. Některé vynálezy šetří kapitálové vstupy, jiné práci. První jsou přijatelné z hlediska životního prostředí, neboť snižují energetickou a surovinovou náročnost výroby, čímž se zvyšují zisky. Jsou vhodné i z hlediska zájmů člověka, neboť zpravidla „nešetří“ práci. Některé nové stroje jsou z obou hledisek nepřijatelné, neboť snižují poptávku po práci a zároveň zvyšují poptávku po kapitálu. Naopak vynález, který snižuje požadavky na kapitál více než požadavky na práci, je nejvíce žádoucí. Zdá se však, že od průmyslové revoluce vynálezy šetřily spíše práci. Vlády by proto měly spíše podporovat nové technologie v řízení, než např. rozvoj robotizace apod. Klesající výnosy z kapitálu musí být nutně kompenzovány technologickými změnami, chceme-li udržet ekonomický růst.           

Nejpřímější cestou jak dosáhnout rychlého růstu je zvýšení míry národních úspor a míry investic. Toho lze dosáhnout takovou změnou  kombinace fiskální a monetární politiky, která by podporovala akumulaci kapitálu, například snížením reálných úrokových sazeb a připuštěním menšího rozpočtového deficitu. Dále zvýšením výdajů na civilní výzkum a vývoj, snížením přirozené míry nezaměstnanosti a snížením výdajů na strategické vojenské programy.              

Ekonomický růst je antropocentristicky uvažujícími ekonomy a politiky v kostce spojován s následujícími iluzemi:Je příslibem dalšího zvýšení životní úrovně všech členů společnosti.Je předpokladem vylepšení situace všech chudých i v celosvětovém měřítku.Je cestou k řešení tíživých ekologických problémů. 

Ve všech případech má ekonomický růst pomoci odstranit něco, co bylo z velké míry způsobeno právě minulým ekonomickým růstem!? Jak naložit s tímto dilematem si povíme v příštích poznámkách. 




[i] např. (Paul A. Samuelson, William D. Nordhaus, Ekonomie, nakl. Svoboda, Praha 1995, str. 854-859

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Petržílek | pondělí 18.8.2008 11:28 | karma článku: 6,05 | přečteno: 635x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Británie odškodní desetitisíce pacientů s kontaminovanou krví, zaplatí miliardy

21. května 2024  16:18

Britská vláda vyplatí další odškodné desítkám tisíc lidí, kteří se kvůli kontaminované krvi v...

Kvůli důchodové reformě bude mimořádná schůze, čekají se opět noční bitvy

21. května 2024  5:45,  aktualizováno  16:13

Přímý přenos Nejtřaskavější bod z programu květnové schůze budou poslanci projednávat až příští týden, po...

Policie našla v zemině z výkopu další kosti, patřily třem lidem. Pošle je na pitvu

21. května 2024  16:11

Lidské kosti, které v pondělí objevili pracovníci technických služeb během výkopových prací v...

Pavel si vyzkoušel letecký simulátor, hokejistům s posilami předpovídá úspěch

21. května 2024  7:30,  aktualizováno  15:52

Za přísnějších bezpečnostních opatření začal v úterý prezident Petr Pavel se svou chotí Evou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik