Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

FEP 26: Ekonomický pilíř udržitelného rozvoje – makroekonomie II

Jeden z ústředních sociálních problémů současného kapitalismu je nezaměstnanost. Když je nezaměstnanost vysoká, dochází k nevyužívání zdrojů a důchody lidí jsou nízké. Projevem nevyužívání zdrojů je nezaměstnanost proto, že ekonomika nevyrábí tolik, kolik je schopna. Z hlediska zájmů životního prostředí však pokles exploatace přírodních zdrojů je jev pozitivní. Zabývejme se proto v této kapitole podrobněji analýzou nezbytnosti naplnění politicko-ekonomických cílů, které jsou společné všem hlavním politickým směrům, tj. maximalizací zaměstnanosti a maximalizací ekonomického růstu.

 Samuelson[i] definuje přirozenou míru nezaměstnanosti jako takovou míru nezaměstnanosti, při níž jsou síly, které působí směrem ke zvyšování a snižování cenové a mzdové inflace, vyrovnané – tj. inflace je stálá, resp. udržitelná.

Přirozená míra nezaměstnanosti vyjadřuje tedy nejvyšší udržitelnou úroveň zaměstnanosti a odpovídá potencionálnímu produktu země. Přirozená míra nezaměstnanosti je tvořena zejména frikční nezaměstnaností, dále nezaměstnaností, při níž se inflace ani nezvyšuje díky přebytečným poptávkám, ani neklesá díky přebytečným nabídkám. Přirozená míra nezaměstnanosti však není jev konstantní, nýbrž stále roste. Na počátku šedesátých let se zdálo, že trhy práce v Německu, Francii a Británii jsou v rovnováze při mírách nezaměstnanosti mezi 1% až 2%. Kolem poloviny osmdesátých let trh práce byl v rovnováze při míře nezaměstnanosti mezi 7% až 12%. Ekonomové poukazují na tři příčiny tohoto růstu:

a)     demografické změny – s rostoucí ekonomickou aktivitou dospívající mládeže, příslušníků menšin a žen klesá podíl dospělých mužů na ekonomicky aktivním obyvatelstvu, přičemž u dospělých mužů je přirozená míra nezaměstnanosti vždy nižší než např. u příslušníků menšin,

b)     státní podpora v nezaměstnanosti – lidé hledají nové zaměstnání poněkud liknavěji,

c)      růst strukturální nezaměstnanosti – zkoumání různých trhů ukazuje vzestupnou vývojovou tendenci strukturální nezaměstnanosti. 

Jaká opatření dle Samuelsona lze použít pro snížení přirozené míry nezaměstnanosti? Jde o zlepšení služeb spojených s trhem práce (lepší informace povedou ke snížení frikční nezaměstnanosti), o prosazování vládních programů zaměstnanosti (zejména rekvalifikační programy snižují nezaměstnanost v důsledku strukturálních změn), o snížení negativních dopadů programů blahobytu (jde ovšem o rozpor s potřebou snížit utrpení v nezaměstnanosti), o tvorbu veřejných pracovních příležitostí (vládní pracovní příležitosti však zpravidla vytlačují pracovní příležitosti pro soukromý sektor v důsledku růstu daní nebo snížení vládních nákupů soukromě vyráběných statků a služeb; navíc jsou méně efektivní).  

Většina uvedených opatření má však velmi omezený dopad na přirozenou míru nezaměstnanosti pohybující se ve snížení této míry o několik málo desetin procenta. Klíčové řešení nacházejí ekonomové v tzv. vytvoření přetlakové ekonomiky – udržovat HDP, co nejvýše. Vlády proto považují za hlavní ekonomický a politický cíl ekonomický růst. Podívejme se proto nyní na hlavní teorie ekonomického myšlení z hlediska nezaměstnanosti.

Liberalistická a neoklasická ekonomie je soustředěna kolem koncepce trhu a rovnováhy trhu zajišťované svobodnou soutěží – tržním mechanizmem. Pracovní síla je zbožím jako každé jiné zboží, a proto nezaměstnanost je výsledkem krátkodobé nerovnováhy mezi poptávkou a nabídkou práce. Snížení nákladů produkce a růst mezní užitečnosti kapitálu vede k dalším investicím a nové poptávce po práci. Nezaměstnanost je ekvivalentní s frikční nezaměstnaností, neboť kdo chce pracovat a akceptovat podmínky zaměstnavatelů, zejména mzdu, má vždy možnost práci získat. Příčinou nezaměstnanosti (jiné než frikční) jsou především nadměrné mzdové požadavky. Snížení reálných mezd je proto účinným nástrojem boje proti nezaměstnanosti. Dalším prostředkem je snížení dávek nebo zrušení podpor sociálního státu, neboť oslabují podněty k práci a ovlivňují výši minimálních mezd. V souvislosti s tím je dále žádoucí odstranění monopolu odborů, což by opět umožnilo zaměstnavatelům potřebné snížení mezd. Ekonomický růst je zajišťován především bojem proti inflaci, neboť kontrola inflace může obnovit podněty k investicím.[ii]  

Touto teorií jsou nejvíce ohroženy zájmy z hlediska člověka, neboť nebere v úvahu rozmanitost jeho potřeb a spíše jej pojímá jako neživý ekonomický faktor (zboží), který plně podléhá tržním principům. Odstrašující dopady aplikace této teorie se projevily v krizi 30. let, o čemž svědčí stovky lidských tragédií během krize a následné úniky k autoritám, jež v Německu vyústily v mocenský nástup Adolfa Hitlera. Lidská hodnota se ztrácí v okamžiku, kdy o člověka přestane mít trh zájem. Tuto teorii lze označit za nehumánní, i když je ve své podstatě antropocentrická.      

Pro Keynesovu teorii je výchozím bodem uznání existence nedobrovolné nezaměstnanosti, v níž nejde o vyhýbání se práci, ani o neochotu pracovat za nepříznivých podmínek. Její příčiny spatřuje v technologickém pokroku, jako v jednom ze základních nástrojů ekonomického růstu, který vytlačuje živou práci, a v nedostatku agregátní poptávky (nedostatečná kupní síla obyvatelstva a omezování sklonu k investicím), což vede následně k  malé nezaměstnanosti a opětovnému snížení poptávky. V depresi proto není řešením snižování mezd, ale naopak stimulování poptávky, při níž hraje významnou roli nejen úroveň mezd, ale i např. podpora v nezaměstnanosti. Nezaměstnanost spojená s technickým pokrokem, ani nezaměstnanost spojená s nedostatečnou spotřebou nejsou podle Keynese regulovatelné pouhým tržním mechanismem. Proto je vyžadována státní intervence do ekonomiky především formou veřejných výdajů jako nástrojů ozdravení ekonomiky. Cílem je též vyrovnávat nestejné dopady tržního mechanizmu na jednotlivce a celé domácnosti přerozdělováním části nadproduktu, jež je realizováno byrokratickým aparátem. I v podmínkách trhu tak má být zajištěna určitá minimální rovnost občanů před konzumem. Na udržení dosaženého životního standardu musí vyspělé země vydávat zhruba 50% (Německo, Británie) až 60% (Holandsko, Itálie Dánsko) svého produktu.[iii] 

Technologický pokrok a zvyšování tendence ke spotřebě jsou hlavními předpoklady ekonomického růstu. Uvedená teorie na rozdíl od předcházející je mnohem humánnější, což dokladuje i mnohem mírnější průběh krize 70. let z hlediska sociálních dopadů. Na druhé straně vede k masové spotřebě zboží, kde vedle jeho užitné hodnoty dominuje pro spotřebitele i otázka prestiže plynoucí z jeho vlastnictví. Vysoká zaměstnanost jako důsledek vzbuzování nových potřeb v podobě poptávky po nových výrobcích a službách, které mohou díky zlepšené distribuci a redistribuci příjmů zákazníci masověji uspokojovat, vede k mrhání surovinami a energiemi. Expanze konzumu pak představuje neúměrné zátěže do životního prostředí překračující limity růstu. Krom toho má umožnění této zejména demonstrativní spotřeby vlivem reklamy, vlivem ritualizace zábavy, kterou si může dovolit téměř každý, zkrátka vlivem stimulace ke „stejnosti“ potřeb, za následek umožnění úniku od svobody v podobě Frommova automatu konformity[iv]. Z pohledu budoucích generací a z hlediska zájmů životního prostředí se tato teorie (dnes i neoliberální teorie) jeví jako dlouhodobě neudržitelná a nemorální. Antropocentrismus a striktnost racionality bez morálního a duchovního aspektu tato teorie nepřekonává – není sociální ve smyslu lidská.   

Pro marxistickou ekonomii není v rámci kapitalismu problém nezaměstnanosti řešitelný například proto, že pro vykořisťovatelské zájmy je nutné, aby tempo akumulace kapitálu bylo nezávislé na přirozeném přírůstku obyvatelstva, což umožňuje existence stálé rezervy pracovních sil. Existence této rezervy udržuje cenu pracovní síly v hranicích rentability kapitálových vkladů. Ze zaměstnání jsou vytlačovány osoby v důsledku nové technologie. Takto vytlačení pracovníci jsou sice k dispozici novým kapitálům, tržní mechanismus však vede k tomu, že takové zvýšení poptávky po práci neodpovídá absolutnímu zvýšení kapitálu. Zvyšuje-li tak akumulace kapitálu poptávku po práci, zvyšuje zároveň nabídku práce (více než poptávku) jejím uvolňováním, neboť efektivita práce jednoho pracovníka díky novým technologiím se zvyšuje. Proto roste rezervní armáda nezaměstnaných s růstem bohatství. Nezaměstnanost je tak důsledkem nerovnováhy mezi reprodukcí pracovních sil a akumulací kapitálu. Nezaměstnanost marxisté dále spojují s krizemi z nadvýroby (nedostatečná agregovaná poptávka), což spěje ke snížení výroby a následně  k propouštění pracovníků. Odstranit nezaměstnanost lze dle Marxe jen zrušením soukromého vlastnictví výrobních prostředků.[v]  

Z historických zkušeností i z hlediska Marxovy doktríny je zřejmé, že centrálně řízené ekonomiky je možné realizovat pouze v totalitních systémech, resp. systémech s omezenou demokracií, čímž dochází k ohrožení základního atributu vnější svobody. Samotnou nezaměstnanost dokázaly socialistické země vyloučit z hospodářského života pouze za cenu přezaměstnanosti. Tento ekonomický směr, bez ohledu na jeho nerealizovatelnost (je neefektivní), je třeba odmítnout pro jeho nedemokratičnost; stejně jako ostatní zůstává antropocentrický.  




[i] Paul A. Samuelson, William D. Nordhaus, Ekonomie, nakl. Svoboda, Praha 1995, str. 296-301
[ii] Petr Mareš, Nezaměstnanost jako sociální problém, SLON, 1998, str. 28-29 a Pavel Nováček, Peter Mederly a kol., Strategie udržitelného rozvoje, G plus G, 1996, str. 73-74
[iii] Petr Mareš, Nezaměstnanost jako sociální problém, SLON, 1998, str. 30-31, Pavel Nováček, Peter Mederly a kol., Strategie udržitelného rozvoje, G plus G, 1996, str. 75 a Jan Keller, Až na dno blahobytu, Hnutí DUHA, Brno 1995, str. 94
[iv] Erich Fromm, Strach ze svobody, Naše vojsko, 1993, str. 131-134
[v] Petr Mareš, Nezaměstnanost jako sociální problém, SLON, 1998, str. 32-33 a Jiří Stehlík, Hmotné perspektivy lidstva, Agentura Koniklec, 1995, str. 69

Autor: Petr Petržílek | pondělí 11.8.2008 12:35 | karma článku: 9,29 | přečteno: 839x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse | Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Přidejte se k nám, přesvědčoval Hamás před masakrem Íránce i Hizballáh

13. října 2024  9:14

Palestinské teroristické hnutí Hamás usilovalo o to, aby se do jeho útoku z loňského 7. října...

ANALÝZA: Život migrantů v Rusku. Na „rizikové“ míří razie, další lákají na Ukrajinu

13. října 2024  9:01

Rusko se nachází ve schizofrenní situaci. Ruské hospodářství trpí nedostatkem pracovníků,...

Vrací se Pulp Fiction: Historky z podsvětí, jež změnily kinematografii

13. října 2024

Premium Před třiceti lety zažil festival v Cannes okamžik, kdy film začal psát novou kapitolu. Zlatou palmu...

Zpracovatel jaderného odpadu zanedbal IT bezpečnost. Hrozila mu ztráta dat

13. října 2024

Největší světový zpracovatel jaderného odpadu, britská státem vlastněná společnost Sellafield,...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1248x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik