Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

FEP 23: Sociální pilíř udržitelného rozvoje VIII

Mikroekonomická analýza, kterou jsme si přiblížili v minulých poznámkách, prokázala, že při zavedení legislativy udržitelného rozvoje v sociální oblasti, zvláště podpory netržní práce, klesne poptávka po práci, a to především práci monotónní, nízko placené či jinak odcizující. Pokud jde o pohnutky zaměstnance, který uvažuje o využití některého z nabízených programů, je třeba je spatřovat jak ve finanční stránce, tak s ohledem na potřebu člověka seberealizovat se. Dnes bych Vám rád tyto závěry předvedl na konkrétních příkladech. Zároveň se zmíním o tom, jaké závěry by si měli z této analýzy vyvodit zaměstnavatelé.

Příkladem může být případ zaměstnankyně supermarketu, která pobírá mzdu ve výši deset tisíc korun. Předpokládejme, že uvedená práce ji nenaplňuje, spíše vyčerpává jak fyzicky tak morálně. Rozhoduje se tedy mezi „nutným zlem“ (rozuměj z hlediska zabezpečení svých materiálních potřeb), které je soustředěno v celém rozsahu týdenní pracovní doby, a eliminací tohoto „zla“ na polovinu s využitím „ušetřeného“ volného času tvůrčím způsobem s ohledem na ergonomické potřeby uchazeče (podtrhuji dobrovolnost rozhodnutí). Tedy řekněme, že námi uvedená prodavačka se rozhodla využít některou z možností programů podpory netržní práce. V prodejně rázem pracuje pouze „v pondělí a úterý, popř. středu“ dle rozsahu odpracovaných hodin za poloviční mzdu (pro zjednodušení 5 000,-).

a)      Shledá-li za zajímavé se účastnit programu občanská společnost, například proto, že vždy chtěla pomáhat dětem, chránit životní prostředí nebo se starat o zachování kulturního dědictví (bezesporu se o tvůrčí aktivity jedná a nejsou omezeny ničím než nabídkou samotných NGOs), uzavře s partnerem (tedy s příslušnou neziskovou organizací) smlouvu o pracovní činnosti v rozsahu práce „středa/čtvrtek až pátek“ se smluvní odměnou například ve výši poloviny minimální mzdy (pro zjednodušení 3000,-). S příspěvkem od státu (více než 2000,-) se pro ní z hlediska její finanční situace nic nemění, život se pro ní ovšem stává pestřejší a plnější. Nezisková organizace získala pracovní sílu, kterou by si jinak nemohla dovolit (rozuměj s ohledem na povinnosti hlavního zaměstnavatele).

b)      Má-li blízko k zemědělské činnosti (preference kontaktu s půdou a přírodou) a má-li k tomu podmínky (vlastněný či pronajatý pozemek nejméně o výměře jeden ar a instrumentální backround), což je zejména u venkovské populace běžné, může se rozhodnout pro program drobného zemědělce, neboť vedle nezbytného finančního zázemí (1/2 mzdy + státní příspěvek) ji k životu postačí samozásobení a prostředky z přímého prodeje přebytků; Zde se počítá i se stylem života v širší rodině a s po generace předávanými tradicemi.

c)      Naše prodavačka patří mezi nejvíce nezaměstnaností ohrožené skupiny s ohledem na nízkou nebo žádnou kvalifikaci. Rozhodnutím využít zkrácením pracovního úvazku získaný volný čas pro studium jistě přijde o půlku svého platu, ale zároveň získá naději, že v relativně krátké době (3–4 roky) posílí svou kvalifikaci ve smyslu pracovní flexibility natolik, že se přestane obávat nezaměstnanosti a zároveň se jí ztrátou půlky mzdy nepřímo investované prostředky vrátí v důsledku vyššího ohodnocení v novém zaměstnání nebo v nové pozici. Poskytovaný státní příspěvek ji zaručuje jak náhradu za studijní výdaje (škola-partner nemůže požadovat více než 1000 Kč/měsíčně na úhradu studijních nákladů) tak finanční pomoc po dobu studia.d)     Je-li zároveň zručnou švadlenou a módní návrhářkou, může zvolit alternativu solitérní výroby, která by ji jako osobu samostatně výdělečně činnou neuživila. I v tomto případě přichází o půlku svého platu v důsledku zkrácení úvazku. Ten je jí kompenzován státním příspěvkem a prodejem solitérních výrobků přímo zákazníkovi. I zde se prodavačka uplatněním vlastní kreativity seberealizuje, je tvůrcem jedinečného výrobku od návrhu až po ušití.  

Všechny programy tedy rozšiřují svobodu člověka ve smyslu možnosti rozhodnout se mezi alternativami životních stylů. Z tohoto pohledu zaměstnavatel téměř nemůže nabídce netržní práce konkurovat, ledaže by sám seberealizaci svých zaměstnanců umožňoval. K tomu by měl přizpůsobit styl řízení (zvláště se vyvarovat autoritativních metod), styl výroby (především ustoupit od hromadné výroby stejných výrobků a přizpůsobit jejich vlastnosti individuálním přáním zákazníka) a způsob motivace zaměstnance (například zaměstnanecké akcie, předem daný podíl na výtěžku inovace, jasně deklarované převzetí rizika z dohodnutého novátorského procesu, podnikové vzdělávání). V případech, kdy podnikatel s ohledem na předmět podnikání nemůže takovým způsobem zaměstnání zaměstnanci přizpůsobit nebo z různých důvodů nechce, nemělo by to být překážkou toho, aby svým zaměstnancům umožňoval zkrácení úvazků, požádají-li o to z důvodů netržní práce. Ostatně i zaměstnavatel je k tomu v rámci aktivní politiky zaměstnanosti motivován. K snížení pracovního úvazku na polovinu a k přijmutí uchazeče z řad nezaměstnaných na uvolněný půl úvazek bude finančně stimulován s ohledem na možnost využití stávajícího programu aktivní politiky zaměstnanosti podporujícího vytváření nových pracovních míst (tento program nerozlišuje, zda se jedná o plné či částečné pracovní úvazky). Mezi věcné důvody, proč by neměl zkracování úvazku bránit, patří potřeba využít zkušeností důchodců, posílit pracovní síly během špiček, zaměstnat sezónní pracovníky apod..   

Autor: Petr Petržílek | pátek 2.5.2008 14:16 | karma článku: 6,19 | přečteno: 816x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

KOMENTÁŘ: Kovačič spáchal na Markíze profesní sebevraždu, PPF to dobře ví

3. června 2024  17:19

Když moderátor pořadu televize Markíza Michal Kovačič 26. května na konci pořadu Na tělo...

Slovák sloužil v ruské armádě, zajali ho na Ukrajině. Zpět do Ruska netouží

3. června 2024  17:16

Na Ukrajině zadrželi slovenského občana, který údajně sloužil na straně Rusů a vzdal se ukrajinským...

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Řidička najela do pořadatelů půlmaratonu v Budějovicích, jednu ženu zranila

3. června 2024  16:45

Řidička terénního vozu najela v sobotu v Českých Budějovicích do skupinky lidí, kteří se jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik