Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sláva Ukrajině - aneb kdo řídil operaci „Dunaj“

Invaze vojsk jedné země do druhé je vždy pro obyvatele napadené země věc smutná a měla by být nepřijatelná. Díky hrátkám politiků zúčastněných států se běžný člověk dostává do problémů, hraničícími až se ztrátou života

My jsme si touto zkušeností prošli několikrát. Naposledy v roce 1968, kdy v noci z 20. na 21. srpna vpadly armády pěti komunistických zemí Varšavské smlouvy do Československa o síle několika set tisíc mužů pod krycím názvem „Operace Dunaj“. Celkem se jednalo o 28 divizí čítajících téměř čtyři sta tisíc vojáků, cca šest tisíc tanků a dvanáct set letadel. (O jejich vstupu do Československa rozhodlo nejvyšší vedení SSSR o dva dny později). Hlavní podíl na invazi měla armáda Sovětského svazu, výrazně slabší účast měla vojska Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky. Vojska Německé demokratické republiky sice dostala rozkaz se operace neúčastnit, aby jejich přítomnost mezi invazními vojsky nevyvolala vzpomínky na německou okupaci z března 1939. Nicméně Němci, staří válečníci, se nakonec na okupaci podíleli. Paradoxně to byl právě 7. motostřelecký pluk východoněmecké armády, který již 20. srpna 1968 ve 21,40 překročil hraniční závoru ve Vejprtech a němečtí vojáci se tak, navzdory dříve vyhlášenému zákazu, stávají prvními členy invazních vojsk na území ČSSR. Zeměmi Varšavské smlouvy, které se invaze nezúčastnily, byly Albánie (ta dokonce na protest vystoupila z Varšavské smlouvy) a Rumunská socialistická republika.

Veřejnost během prvního týdne okupace kladla silný odpor vůči okupantům, čímž zabránila ustanovení Dělnicko-rolnické vlády kolaborující s okupanty. Spontánní masové protesty trvaly týden a zdiskreditovaly tak socialismus sovětského typu v očích světové veřejnosti. Cenou bylo 137 mrtvých (5 vojáků a 3 policisté spáchali pod vlivem událostí sebevraždu), 500 těžce a stovky dalších lehce zraněných civilistů. Operace Dunaj byla ukončena 4. listopadu 1968. Do tohoto termínu naši vlast opustily armády BLR, NDR, PLR a MLR. Vojska SSSR zůstala v Československu až do roku 1991.

Mezi stoupence tohoto silového řešení se zařadili sovětský ministr obrany Ukrajinec Andrej Grečko, šéf KGB Rus Jurij Andropov, předseda prezídia Nejvyššího sovětu Ukrajinec Nikolaj Podgornyj, první tajemník ÚV KS Ukrajiny - pochopitelně Ukrajinec Petro Šelest. Ukrajina totiž nehodlala připustit, aby se její západní soused odvracel od tuhého marxismu-leninismu. Zastáncem vojenského řešení byl i velitel Spojených ozbrojených sil Varšavské smlouvy Ivan Jakubovskij a sovětský ministr zahraničí Andrej Gromyko. Během srpnových jednání pak přesvědčili i váhající členy politbyra – zejména samotného generálního tajemníka Brežněva, premiéra Kosygina, hlavního ideologa Suslova a další, kteří zřejmě dosud nebyli jednoznačnými příznivci invaze.

Velením operace Dunaj byl pověřen ostřílený ukrajinský generál Ivan Pavlovskij, který si za tento dobře splněný úkol vysloužil Zlatou hvězdu hrdiny SSSR a místo v Ústředním výboru strany. Přesto však pod dojmem nabytých zkušeností v Československu o 11 let později odmítl účast na invazi do Afghánistánu, což ukončilo jeho vojenskou kariéru.

Po roce 1989 došlo na omluvy. Kromě Sovětského svazu, respektive Ruska se za okupaci omluvily i ostatní státy, které se účastnily invaze. Jako úplně první odsoudily v srpnu 1989 přepadení Československa z roku 1968 polský Senát a Sejm. V roce 2005 vyjádřil svou lítost nad polskou účastí i poslední komunistický prezident Polska Wojciech Jaruzelski. Poslanci maďarského Národního shromáždění se od invaze distancovali v září 1989. Tehdejší maďarský ministr kultury István Hiller se v srpnu 2008 jménem své vlády omluvil za maďarskou účast na obsazení Československa vojsky pěti zemí Varšavské smlouvy. Na počátku prosince 1989 vyjádřil politování nad účastí východoněmeckých vojáků také nejvyšší zákonodárný sbor NDR, který v prohlášení požádal československý parlament a lid o prominutí. V srpnu 1990 odsoudil účast své země na invazi vojsk do ČSSR v roce 1968 bulharský parlament. Označil ji jako nepřípustné vměšování do vnitřních záležitostí svrchovaného státu a vyjádřil hluboké politování nad účastí bulharských vojáků na této akci. Rusko s omluvou posečkalo až do března 2006, kdy při návštěvě Prahy ruský prezident Vladimir Putin uznal morální odpovědnost Ruska za vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Do té doby Rusové poněkud „kličkovali“. V srpnu 1993 prohlásil tehdejší ruský prezident Boris Jelcin, že Rusko se za intervenci omlouvat nemůže, protože šlo o akci Sovětského svazu, jehož bylo Rusko nedobrovolnou součástí.

Určitě tedy žádný z těchto států není na invazi do Československa pyšný. Nikdo, až na Ukrajinu. Ukrajinští vojáci, kteří se invaze do Československa v roce 1968 zúčastnili, byli u příležitosti výročí 50 let operace Dunaj v roce 2018 znovu oceněni. Velitel invazních vojsk se tohoto vyznamenáni nedočkal. Ukrajinský generál Ivan Gregorjevič  Pavlovsky zemřel v Moskvě  27. dubna 1999.

Autor: Petr Říha | pátek 12.8.2022 12:27 | karma článku: 30,48 | přečteno: 1637x
  • Další články autora

Petr Říha

Cestovka naruby (upraveno na příkaz administrátora)

Vždycky jsem si myslel, že cestovní kancelář je tu proto, aby klienta, za jeho peníze odvezla do zvolené destinace, kde si za své peníze užije. Ale nebyl by to podnikavý člověk, aby nevymyslel pro něj výhodnější způsob turistiky.

31.10.2023 v 11:08 | Karma: 19,74 | Přečteno: 395x | Diskuse | Hyde park

Petr Říha

Zavlaje nad Pražským hradem bílá vlajka?

Všichni pamatujeme na 19. září 2015, kdy na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana vyvěsili členové uskupení Ztohoven na střechu Hradu obří červené trenýrky.

13.1.2023 v 1:17 | Karma: 10,31 | Přečteno: 323x | Diskuse | Hyde park

Petr Říha

Hoří má panenko - Hubáčková

Náš nejmladší národní park opět prochází zkouškou ohněm. Hořelo zde již několikrát, ovšem v rozsahu, kdy je zničeno téměř 14% plochy, to ještě nebylo. Nicméně ty menší požáry byly varování, varování, že je něco špatně.

8.8.2022 v 19:54 | Karma: 17,10 | Přečteno: 419x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Petr Říha

Co blázníte, vždyť jsou tady lidi!

Tímto slavným výkřikem Josefa Švejka končí film Poslušně hlásím, vyjadřující absurdnost situace, neboť kdyby tam lidi nebyli bylo by zbytečné tam střílet z děl. „Jak myslíte, Švejku, že bude vojna dlouho trvat?“

9.4.2022 v 1:36 | Karma: 21,71 | Přečteno: 706x | Diskuse | Politika

Petr Říha

XI. Sjezd ČSBS, aneb když ruka ruku myje

Za svůj život jsem zažil několik sjezdů. Byly ustavující, slučovací, řádné i mimořádné. Tenhle byl sice řádný, ale velmi mimořádný a zřejmě pro mne i pro bojovníky poslední.

27.7.2021 v 0:18 | Karma: 21,66 | Přečteno: 798x | Občanské aktivity

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

21. ledna 2025  7:19,  aktualizováno  20:21

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

24. ledna 2025  12:05,  aktualizováno  12:19

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

22. ledna 2025  12:19

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...

Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil

23. ledna 2025  10:03

Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...

Čisté a hrubé příjmy v Evropě. Překvapily mimo jiné Kypr, Česko i Slovensko

25. ledna 2025

Poměr mezi hrubou a čistou mzdou je v jednotlivých státech Evropy odlišný. Jinačí příjmy kvůli...

Trump do toho skočil po hlavě. Američany šokuje tempo nového prezidenta

25. ledna 2025

Premium Od naší spolupracovnice v USA V Americe stále převládá nadšení. Prezident podepisuje jedno nařízení za druhým, je jak utržený ze...

Okleštěk půjčil sedm milionů, Půta dluží svému hnutí, plyne z přiznání hejtmanů

25. ledna 2025

Premium Půjčky hejtmanů Ladislava Oklešťka (ANO) a Martina Půty (SLK) vyvolávají pochybnosti. U prvního...

USA zmrazily financování téměř veškeré zahraniční pomoci, výjimku mají Izrael a Egypt

24. ledna 2025  23:51

Americké ministerstvo zahraničí zmrazilo nové financování téměř veškeré pomoci, kterou Spojené...

Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.
Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.

Antibiotika lze považovat za velký zázrak medicíny. Dokážou rychle a účinně pomoci. Na druhou stranu, pokud se s nimi zachází nevhodně a užívají se...

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 974x
Ing. Petr Říha Původně hajný z Vysočiny, do konce roku 2010 místostarosta jedné z pražských městských částí. V současné době zahradník se specializací na asijské zahrady a tvarování okrasných dřevin. V komunální politice se angažoval nepřetržitě od roku 1990 do roku 2010.

Seznam rubrik