Dotace do Lhoty

Vraťme se poněkud v čase - až na konec května, kdy si někteří ze starostů malých obcí vysloužili od policie pokutu za pozměňování dopravních značek, když k názvu své vesničky přidávali nápis       DAŇOVĚ  DISKRIMINOVANÁ OBEC.  

X+ Peníze vynaložené na cedule prolétly komínem. Pokuty za jejich instalace pak ve státní kase. Tím ale malé obce při přerozdělení státního rozpočtu znovu zadotují velká města. ( )

 

Problém vznikl jednoduše. Některý z „velkých" starostů malé obce zaregistroval výsledky analýzy, kolik činí státní dotace na obyvatele v hlavním městě a vydělil si vlastní příděl státních financí počtem svých 112 obyvatel...a vyděsil se, jakáž je to nespravedlnost a diskriminace.

Analýzu financování měst a obcí zpracovala Vysoká škola ekonomická na objednávku Ministerstva financí České republiky. A ejhle, z analýzy je patrno, že Praha dostává na jednoho občana třicet tisíc korun a Lhoty pouze necelých sedm tisíc korun. Mezi čtyři největší města České republiky -  Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň, je údajně rozděleno padesát procent finančních prostředků. Počet obyvatel těchto měst je však prý pouhých dvacet procent obyvatel státu a mezi zbylých osmdesát procent obyvatel žijících v menších obcích a městech je rozdělena zbylá polovina. V úvahu už se však nebere, že z okolních obcí, měst a městeček dojíždí za prací - a tím zároveň i  k lékaři, do nemocnic a za kulturou do výše jmenovaných měst další statisíce občanů. Protestující starostové tak poněkud zapomněli na několik faktů (a to úplně pominu skutečnost, že třeba Pražané vyprodukují na jednoho obyvatele nejvíce hrubého domácího produktu). Dotace, které naplní pražskou městskou kasu se mimo jiné použijí i financování zdravotnických zařízení, divadel, ZOO, botanické zahrady, městské hromadné dopravy atd, atd. Všechny tyto aktivity jsou využívány Pražany ale v míře obdobné i „Lhoťáky". Každá druhá z těchto vesniček vypraví nejméně jednou do roka do Prahy autobus nabitý „kulturychtivými" občany  a Praha jim vstupenku dodotuje. Dodotuje i MHD a další aktivity. A jsme u jádra pudla - starostovi ve Lhotě sice ty peníze v kase chybí, ale občané si je v těch velkých městech vyčerpají. Kamarádka mojí ženy jezdí z jedné "Lhoty" od Slaného do některého z pražských divadel každý měsíc - my jsme se ženou rádi, když to zvládneme každý rok.

Ano, určitě jsou v naší republice Lhoty, které nemají kanalizaci, čističku, ani vodovod. To jsou však investice, které z běžného ročního rozpočtu stejně nejsou zastupitelstva těchto obcí schopna pořídit a je třeba hledat zdroje jinde. Na stavbu jim poskytne finance kraj, tak jako naší malé městské části Odbor městského investora (OMI). Starostové ze Lhoty si totiž neuvědomují, že většinu ze záviděníhodných dotací "slupne" Praha a nám v městských částech zůstává cca 2 300 Kč na obyvatele!

 

Páni starostové, až zase pozvednete transparenty s poněkud zpochybnitelnými požadavky na naplnění vašich pokladen, odpovězte si poctivě na otázku, co byste za ně dokázali pro své obyvatele vybudovat. A neplýtvejte veřejnými prostředky na legrační cedule a následné pokuty.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Říha | sobota 19.9.2009 23:45 | karma článku: 8,93 | přečteno: 865x