Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vztah s Godardem jako škola života i umění

Málokdo se může pyšnit takovými rodinnými vazbami jako herečka a spisovatelka ANNE WIAZEMSKÁ (*1947) – potomek ruských šlechticů narozený v Západním Berlíně, z matčiny strany vnučka francouzského spisovatele Françoise Mauriaca, držitele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1952, a v neposlední řadě dlouholetá manželka slavného režiséra JEANA-LUCA GODARDA. 

Anne Wiazemská ve snímku Roberta Bressona A co dále, Baltazare (1966) – role Marie byla jejím hereckým debutem

Ona sama se přitom může pochlubit bohatou filmografií a spoluprací s dlouhou řadou uznávaných tvůrců (Bresson, Godard, Pasolini ad.), stejně jako úspěšnou spisovatelskou a scenáristickou kariérou poté, co na konci 80. let prakticky opustila dráhu hereckou. Je proto až s podivem, že knihy Anne Wiazemské u nás až dosud nevycházely, – o to lepší zprávou je nedávné české vydání jejího (celkově osmého) autobiografického románu Studijní rok, který publikovala teprve předloni a jehož ústředním tématem je právě raná etapa vztahu Wiazemské s Godardem, ohraničená jejich seznámením a svatbou.

Převedeno do historické roviny, ocitáme se v Paříži mezi roky 1966 a 1967, kdy francouzští studenti oddávající se bezstarostným debatám a kulturním požitkům – a mezi nimi Anne, jež právě odmaturovala a začala studovat filozofii na vysoké škole – ještě netuší, že se mnozí z nich zanedlouho ocitnou na barikádách. Dalo by se říci, že si mladá studentka a začínající herečka nemohla pro tuto dobu přát lepšího průvodce než Jeana-Luca Godarda, který ji nejen obsadil do řady svých snímků, ale také jí představil nespočet významných děl i samotných tvůrců soudobého umění (nejen filmu, ale též literatury či hudby). Dívčin vztah s Godardem ovšem není žádnou bezstarostnou romancí, na čemž nese svůj díl viny jak režisérova komplikovaná povaha, tak rodina Anne Wiazemské. Přestože mladá studentka svého Jeana-Luca milovala a obdivovala, před čtenářem nejsou zamlčeny ani jeho stinné stránky, kterých se věru našlo nemálo – byl přehnaně majetnický a žárlivý, často teatrální a někdy povýšený. To však není jediná příčina toho, proč hlavní hrdinka opakovaně zvažuje pro a proti svého vztahu s Godardem – tou další jsou počáteční výhrady jejích nejbližích, zvláště matky a dědečka (zastávajícího roli dívčina poručníka namísto zesnulého otce), vůči tomuto o sedmnáct let staršímu a veřejně známému milenci mladičké Anne.

Pro mnohé čtenáře bude jistě přidanou hodnotou vzácné svědectví, jež kniha hned na několika místech podává o Godardovi-režisérovi, který jakoby se během natáčení stával někým docela jiným ("Působil autoritativně, což na mě udělalo dojem, ale tolik se to lišilo od jeho chování, když byl před pár minutami se mnou."). Dobově příznačné je rovněž zachycené Godardovo horování pro komunismus a čínskou kulturní revoluci, natáčel tehdy ostatně snímek Číňanka, do něhož obsadil i svou novou partnerku a budoucí manželku Anne a jehož premiérou na festivalu v Avignonu celý román vrcholí. Láska ke kinematografii je také jednou z věcí, kterou mají jinak dosti rozdílní milenci společnou – "Nedokázala jsem to v té době vyjádřit, ale v mé lásce k Jeanu-Lucovi byla i láska k jeho povolání, jeho filmům a jeho přátelům: byla jsem stejně tak zamilovaná do něj jako do jeho vesmíru."

Přestože je Studijní rok knihou výrazně autobiografickou a rezignující na nějaké výraznější románové prostředky, samotný životní příběh Anne Wiazemské je natolik zajímavý, že jeho převyprávění slibuje poutavou četbu a také možnost poznat lidskou stránku celé řady postav, jež od té doby stihly vstoupit do dějin světového filmu. Knize pochopitelně prospívá i odstup několika dekád, s nímž autorka převáděla své vzpomínky a deníkové zápisky do prozaického útvaru a který je patrný i v občasném nastínění událostí spadajících mimo zde zachycené časové období. České vydání naneštěstí poznamenal necitlivý překlad Josefa Brože (jehož výkon kriticky zhodnotila Anna Žilková na webu iLiteratury – ZDE), který tuzemský čtenář zaznamená přinejmenším v podobě stylistických či syntaktických nedostatků (zvláště nápadné jsou chyby v interpunkci, na nichž ovšem nutně nese svůj díl viny i nedbalá redakce celého textu).

(Anne Wiazemská: Studijní rok. Přel. Josef Brož, Praha: Eroika a Prostor 2013, 192 stran.)

Autor: Petr Nagy | pondělí 20.1.2014 9:07 | karma článku: 4,67 | přečteno: 209x
  • Další články autora

Petr Nagy

Bída a sen

Egyptský spisovatel a filozof ALBERT COSSERY (1913–2008), žijící od roku 1945 v Paříži a přezdívaný „Voltaire od Nilu“, je u nás pohříchu neznámou postavou.

20.4.2015 v 8:00 | Karma: 7,31 | Přečteno: 395x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Arbesův portrét ve dvojím světle

Literární biografie již dlouho patří k oblíbeným žánrům nejen u nás. Také čeští čtenáři dychtivě sahají po titulech André Mauroise či Stefana Zweiga a stejné oblibě se u nich těší díla řady domácích autorů biografických románů – Františka Kožíka, Jarmily Loukotkové nebo... FRANTIŠKA VŠETIČKY. Právě Všetička je ovšem případem dosti specifickým, totiž úspěšným spisovatelem s průpravou literárního historika a teoretika. Obě tyto polohy se pak protínají v postavě Jakuba Arbesa (1840–1914), který se stal jak předmětem Všetičkovy odborné publikace s názvem Jakub Arbes (1993), tak hrdinou jeho biografického románu PŘED BRANAMI OMEGY.

13.4.2015 v 8:00 | Karma: 7,33 | Přečteno: 399x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Zeměplocha osiřelá, ale nesmrtelná

Ve čtvrtek 12. března mne stejně jako další miliony nadšených čtenářů děl sira TERRYHO PRATCHETTA zasáhla smutná zpráva hodící se spíše pro nadcházející pátek třináctého – veleúspěšný britský spisovatel a čelný představitel moderní humoristické fantasy ve svých šestašedesáti letech zemřel. Lítost nad odchodem autora, jehož knihy mne provázejí od dob středoškolských studií, nijak nezmírnily ani četné zvěsti o jeho dlouholetém zápasu s Alzheimerovou chorobou a netajeném úmyslu opustit svět vezdejší dobrovolně ještě před jejím vyvrcholením.

15.3.2015 v 13:06 | Karma: 20,79 | Přečteno: 816x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Připomenutí záslužné, avšak nešťastné

V dějinách naší literatury nalezneme celou řadu osobností, jejichž životní osudy a literární dílo upadly postupem času v zapomnění, přičemž v případě mnohých z nich lze dodat – k naší škodě. Třicet portrétů českých spisovatelů, novinářů, nakladatelů či kritiků, které potkal podobný osud, přináší kniha TOMÁŠE HEJNY s názvem POZAPOMENUTÉ OSOBNOSTI ČESKÉ LITERATURY.

27.1.2015 v 10:00 | Karma: 6,47 | Přečteno: 645x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Čtení dobré až k vzteku

Spisovatel, hudebník, historik umění a nakladatelský redaktor MILAN URZA (*1983) si za hlavního hrdinu svého prozaického debutu zvolil postavu vskutku neobvyklou – starozákonního proroka Jeremiáše (někdy též Jeremjáš).

20.1.2015 v 11:12 | Karma: 6,81 | Přečteno: 581x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Kam na dovolenou v Česku? Nová místa i cíle, které zatím neobjevily davy lidí

2. června 2024  13:20

Češky a Češi se vracejí do přírody. Stále více lidí lze potkat během dovolené na turistických...

Sociální dávky lákají uprchlíky z Afriky, notovali si Dostálová s Vondrou

2. června 2024

Migrační pakt je podle lídra koalice SPOLU Alexandra Vondry nedostatečný. Uvedl to v diskusním...

Malostranský zápisník: Kdo byl Karel Kramář? A co je forčeking?

2. června 2024

Premium Zlatí kluci z Prahy i jeden profesor z Brna si možná rozšířili obzory. Supermatka Jermanová nakojí...

Braniborskému Bernau pomohlo proti husitům pivo, teď to slaví spolu s Čechy

2. června 2024  12:51

V braniborském Bernau nedaleko Berlína v neděli vrcholí třídenní husitské slavnosti, které jsou...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 635x
věčný student, filmový nadšenec a vášnivý čtenář, milovník starých časů... zakladatel Půlnoci, stránky věnované neprávem zapomenutým umělcům dob minulých, a šéfredaktor internetového kulturního měsíčníku Půlnoční expres... pracovník Národní knihovny ČR... knižní recenzent (iLiteratura, Host, Český rozhlas 3 – Vltava (Mozaika), Tvar aj.)