Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vojtěch Rakous (1862–1935)

Portrét českožidovského prozaika a publicisty, autora povídek z prostředí židovského venkova a představitele českožidovského asimilačního hnutí.

obálka výboru z Rakousových próz (1986, ed. Mojmír Otruba)

Narodil se jako Adalbert Östreicher (někdy uváděno Österreicher) roku 1862 ve velmi početné, česky mluvící židovské rodině v obci Velký Brázdim u Brandýsa nad Labem. S českou literaturou přišel poprvé do kontaktu až o řadu let později, když se v Praze vyučil prodavačem v galanterii. Jako spisovatele jej "objevil" v polovině 80. let 19. století Jan Herben, kterého přes svou "nevypsanou ruku" a "kuriózní pravopis" Östreicher ihned zaujal coby dobrý pozorovatel lidí se schopností věci kolem sebe výstižně pojmenovat. Herben pro Adalberta Östreichera vymyslel český pseudonym Vojtěch Rakous a doporučil jeho humoresky redaktorovi Palečka Rudolfu Pokornému. Podobně významné bylo i autorovo setkání a posléze přátelství s Karlem Fischerem, redaktorem Kalendáře českožidovského, do něhož začal Rakous pravidelně přispívat povídkami z prostředí židovských obyvatel českého venkova. Ačkoliv se z Prahy vrátil do rodného kraje, kde se živil jako obchodník s obilím, v 90. letech se přestěhoval zpět do české metropole, kde s bratrem Karlem založili obchod s obuví, – Vojtěch, který se roku 1895 oženil, vedl jeho libeňskou filiálku. Obchodu se přestal věnovat až na sklonku života, kdy byl již vážně nemocen, nadále se však podílel na činnosti českožidovského hnutí. Zemřel v roce 1935 a je pohřben na tzv. novém židovském hřbitově v Praze-Libni.

Vedle Kalendáře českožidovského Rakous publikoval i v dalších periodicích – Hlasu národa, Českožidovských listech, Národních listech, po roce 1918 například v Tribuně. Po dlouhou dobu ovšem jeho povídky vycházely právě jen časopisecky, teprve v roce 1897 debutoval Rakous také knižně, a to vlažně přijatým souborem krátkých próz Doma. Čtenářský ohlas mu vyneslo až první vydání jeho dodnes nejslavnějšího – později mnohokrát přepracovávaného, obměňovaného a rozšiřovaného (ve 20. letech ve 3 svazcích) – povídkového výboru Vojkovičtí a přespolní z roku 1910 (do širšího povědomí českých čtenářů se tak Vojtěch Rakous dostává takřka v padesáti letech).

Své prózy Rakous s oblibou komponoval v podobě určitých cyklů (mj. Modche a Rézi, Kieslarův Lojza, Dědeček a babička, Židé a židovky, Když přišla válka, Soused Izidor Goldstein vypravuje) – bezesporu největší obliby dosáhly povídky, jejichž hrdiny jsou Modche a Rézi, starý bezdětný židovský pár neustále se škorpících manželů Korefových, jejichž humorné příhody se dočkaly jak dramatického, tak filmového zpracování (Modche a Rézi, 1926, režie Přemysl Pražský). Rakous přitom jako vůbec první vnesl do české literatury postavy Židů coby obyvatel českého venkova, jehož jsou přirozenou a tolerovanou součástí, sdílející se svými sousedy každodenní starosti a přitom ctící tradice svého náboženství a kultury. Přestože jeho prózy – především humoresky – dosáhly ve své době značné čtenářské obliby, více než polovina jeho textů se nikdy nedočkala knižního vydání a dodnes zůstává rozptýlena na stránkách tehdejších periodik. Vedle prozaické tvorby se Rakous věnoval také publicistice zaměřené především na aktuální témata a otázky českožidovských vztahů.

(viz Půlnoční profily)

LITERATURA:

(1) DONATH, Oskar: Vojtěch Rakous. In: Židé a židovství v české literatuře 19. a 20. století (díl II., 1930), s. 219–222.
(2) KREJČOVÁ, Helena: Vojtěch Rakous. In: Českožidovští spisovatelé v literatuře 20. století (2000), s. 10–25.
(3) OTRUBA, Mojmír: Vojtěch Rakous. In: Lexikon české literatury 3/II (2000), s. 1209–1211.
(4) OTRUBA, Mojmír: Vojtěch Rakous. In: V. Rakous: Vojkovičtí a přespolní (1986), s. 7–13.

ODKAZY:

O Rakousovi na úředních stránkách obce Brázdim

 

UKÁZKA Z KNIHY VOJKOVIČTÍ A PŘESPOLNÍ (1986; PODLE 3. VYDÁNÍ Z ROKU 1926):

K večeru, už se šeřilo, přišel domů Modche, všecek zkřehlý a hladový. Rézi přivítala jej s bolestným nářkem, že se blíží poslední její hodinka a honem aby běžel shánět lidi, aby se u ní pomodlili, a tak ji posilnili na poslední cestu. 

Zimou zkřehlý a hladový Modche zle se vzpouzel jejímu přání vyhověti a všelijak jí to vymlouval.

"Do rána se ze všeho vyspíš a vypotíš a bude ti dobře," těšil ji důtklivě. "Noc je na krku a kampak mám teď v noci a v takové zimě běžet?"

"Rána se nedočkám," šeptala lítostivě Rézi; hlasitě a rázně dodala: "Kovářka u mne zůstane a ty dojdeš do Křenku k Náckovi; Nácek ať jde hned do Vojkovic pro Frieda a pro Hellera. U Toničky ve Křenku na ně počkáš a můžete přijít všichni pohromadě. Ať si ale pospíšíš, a ne abyste přišli, až budu na prkně, – to víš, že bych se s tebou vypořádala!"

A tak si Modche ani uši u čepice nerozvázal, ani burnus nesvlékl. Jen dýmku na cestu si chtěl zapáliti, ale tu ho již Rézi s velkým křikem hnala ze dveří, že ona by desetkrát mohla duši vypustit, než on se jednou vypraví z domova.

Když Modche vzdychaje a hubuje odešel, Rézi hbitě vstala, s kovářčinou pomocí převlékla peřiny do čerstvých, kanafasových, modře pruhovaných povlaků, stůl pokryla šábesovým ubrusem a znaleckým okem prohlédla všecky kouty a koutky čistotou zářící sednice. Všecko bylo v pořádku. Nikde ani prášku a hadry, pokrývající celou podlahu, byly bez jediného záhybu. Ať se stane co stane, ať přijde kdo přijde, žádná pomluva nebude.

Pak se Rézi – všecko za asistence kovářčiny – převlékla do čistého sněhobílého prádla, oblékla bílou, krajkami lemovanou sukni – před třemi roky ji měla posledně ve Vojkovicích v židovském bále – a bělounký noční kabátek a takto běloskvoucí a naparáděná ulehla zase do postele a spokojeně očekávala chvíle, až ji bůh k sobě povolá.

Autor: Petr Nagy | pondělí 9.12.2013 9:50 | karma článku: 9,05 | přečteno: 416x
  • Další články autora

Petr Nagy

Bída a sen

Egyptský spisovatel a filozof ALBERT COSSERY (1913–2008), žijící od roku 1945 v Paříži a přezdívaný „Voltaire od Nilu“, je u nás pohříchu neznámou postavou.

20.4.2015 v 8:00 | Karma: 7,31 | Přečteno: 395x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Arbesův portrét ve dvojím světle

Literární biografie již dlouho patří k oblíbeným žánrům nejen u nás. Také čeští čtenáři dychtivě sahají po titulech André Mauroise či Stefana Zweiga a stejné oblibě se u nich těší díla řady domácích autorů biografických románů – Františka Kožíka, Jarmily Loukotkové nebo... FRANTIŠKA VŠETIČKY. Právě Všetička je ovšem případem dosti specifickým, totiž úspěšným spisovatelem s průpravou literárního historika a teoretika. Obě tyto polohy se pak protínají v postavě Jakuba Arbesa (1840–1914), který se stal jak předmětem Všetičkovy odborné publikace s názvem Jakub Arbes (1993), tak hrdinou jeho biografického románu PŘED BRANAMI OMEGY.

13.4.2015 v 8:00 | Karma: 7,33 | Přečteno: 399x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Zeměplocha osiřelá, ale nesmrtelná

Ve čtvrtek 12. března mne stejně jako další miliony nadšených čtenářů děl sira TERRYHO PRATCHETTA zasáhla smutná zpráva hodící se spíše pro nadcházející pátek třináctého – veleúspěšný britský spisovatel a čelný představitel moderní humoristické fantasy ve svých šestašedesáti letech zemřel. Lítost nad odchodem autora, jehož knihy mne provázejí od dob středoškolských studií, nijak nezmírnily ani četné zvěsti o jeho dlouholetém zápasu s Alzheimerovou chorobou a netajeném úmyslu opustit svět vezdejší dobrovolně ještě před jejím vyvrcholením.

15.3.2015 v 13:06 | Karma: 20,79 | Přečteno: 816x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Připomenutí záslužné, avšak nešťastné

V dějinách naší literatury nalezneme celou řadu osobností, jejichž životní osudy a literární dílo upadly postupem času v zapomnění, přičemž v případě mnohých z nich lze dodat – k naší škodě. Třicet portrétů českých spisovatelů, novinářů, nakladatelů či kritiků, které potkal podobný osud, přináší kniha TOMÁŠE HEJNY s názvem POZAPOMENUTÉ OSOBNOSTI ČESKÉ LITERATURY.

27.1.2015 v 10:00 | Karma: 6,47 | Přečteno: 645x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Čtení dobré až k vzteku

Spisovatel, hudebník, historik umění a nakladatelský redaktor MILAN URZA (*1983) si za hlavního hrdinu svého prozaického debutu zvolil postavu vskutku neobvyklou – starozákonního proroka Jeremiáše (někdy též Jeremjáš).

20.1.2015 v 11:12 | Karma: 6,81 | Přečteno: 581x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 635x
věčný student, filmový nadšenec a vášnivý čtenář, milovník starých časů... zakladatel Půlnoci, stránky věnované neprávem zapomenutým umělcům dob minulých, a šéfredaktor internetového kulturního měsíčníku Půlnoční expres... pracovník Národní knihovny ČR... knižní recenzent (iLiteratura, Host, Český rozhlas 3 – Vltava (Mozaika), Tvar aj.)