Třetí Čapek vzadu vystrkuje bradu
Karel Matěj Čapek-Chod (1860–1927), přízvisko "Chod" podle svého rodného kraje (narodil se v Domažlicích) přijal proto, aby se odlišil od Karla Čapka, s nímž se potkával mj. v redakci Národních listů
Próza sepsaná na přelomu let 1921 a 1922, která se dočkala nejprve časopiseckého a roku 1923 též knižního vydání, se nyní zásluhou nakladatelství Dauphin vrací po více než sedmdesáti letech (naposledy vyšla v roce 1942) na pulty knihkupectví a s ní se nám dostává do rukou text nemálo výjimečný jak v rámci Čapkova díla, tak v kontextu české literatury vůbec.
Zkušený čtenář mívá ve zvyku přistupovat k nakladatelským anotacím s jistou nedůvěrou, nutno však podotknout, že označení Větrníku za "jeden z prvních postmoderních textů (ještě před tím, než byla postmoderna vynalezena)" není nikterak přehnané, přinejmenším několik obecných rysů postmoderní literatury – tematizace vlastního aktu psaní, hra s jazykem, mísení žánrů, absurdní humor aj. – totiž v novele Čapka-Choda vskutku nalezneme, ba hrají zde mnohdy klíčovou úlohu. Všechny tyto (post)moderní prvky dotyčné prózy zároveň při dnešní četbě zajímavě kontrastují s jejím osobitým jazykem, ponechaným redaktory svazku záměrně bez větších změn a působícím tak na všech svých rovinách – od tvarosloví přes interpunkci až po slovní zásobu – značně archaicky (v čemž ovšem někteří z nás nepochybně spatřují vítané čtenářské osvěžení).
Čapkova próza je vlastně novelou v dopisech, neboť má podobu sedmera listů psaných vypravěčem neznámé adresátce. Ovšem již tady začíná autorova neotřelá a zábavná hra s textem a jeho případným čtenářem – věrohodně ztvárněný (jednostranný) korespondenční dialog s bezejmennou "milostivou paní" je stavěn do absurdního světla již v úvodu vyzrazenou adresátčinou fiktivností. V podobném duchu se pak nese celá próza, na svou dobu originálně pojímaná jako příběh vypravěčova hledání syžetu a "experimentální studie" určité tvůrčí metody. Jsme tak nejprve svědky volby leitmotivu, kterým se stává titulní větrník (tj. větrný mlýn, větrák, větrná lokomobila), poté stvoření několika vhodných postav a nakonec fabulování možných dějových variant, jež by propojily motiv větrníku s vybranými postavami do jediného příběhu.
Samotné vyprávění, byť je mu v rámci zvolené strategie přidělena spíše podružná úloha, oplývá množstvím zajímavých figur (často v naturalistickém duchu znetvořených), poutavými epizodami (např. humorný příběh o noclehu spisovatele a jeho manželky v neznámém městě), neobvyklými metaforami ("Zásada jednoty míst, času a děje znásilněna pláče v koutě; všechno se událo, jenže jak již řečeno, jindy a jinde.") a štědrým přídělem leckdy až absurdního humoru. Za pozornost také stojí Čapkova nápaditá práce s autorskými poznámkami pod čarou a jeho sympaticky vysoká míra sebeironie ("Čím méně pak ve tvé vlastní hlavě, tím lépe pro tebe: činíš-li nárok na to, abys byl zván dokonalým naturalistou.").
Neméně zajímavou linii tohoto Čapkova díla však představuje spisovatelova polemika se soudobou literární kritikou. Ve svých četných výpadech proti jejím tvrzením a soudům se autor nezdráhá citovat, ba ani přímo jmenovat celou řadu konkrétních osobností v čele se samotným F. X. Šaldou. Z jeho výroků na adresu vybraných českých kritiků (vedle Šaldy třeba F. V. Krejčího nebo "jv", tj. Jindřicha Vodáka), prostých ovšem jakéhokoliv nactiutrhačství, cítíme rozmrzelost spisovatele se šesti křížky na krku a rozsáhlým dílem za sebou, nuceného čelit dlouhodobému nepochopení ze strany literární kritiky, v jejíchž příkrých odsudcích často spatřoval projev zásadního neporozumění dané poetice nebo vliv faktorů mimouměleckých (např. politických).
Není třeba se nijak obávat tohoto "románu autoanalyticko-synthetického", jak zní – pravda nepříliš vábivý – podtitul Čapkovy novely, v němž lze spatřovat vedle poukazu na sebereflexivnost dotyčného textu i jistou narážku na šaldovský syntetismus brojící (nejen) proti naturalismu. Přestože mnohé z přítomných témat a motivů nalezneme i v dalších Čapkových prózách, a to včetně reflexe vzniku literárního díla (viz jeho román Antonín Vondrejc aj.) a polemiky s literární kritikou (objevuje se již v Čapkově novele Zpověď naturalistova, stylizované jako dopis neúspěšného literáta velkému kritikovi, která vyšla roku 1910 coby součást souboru osmi próz s názvem Nové patero), právě ve Větrníku nacházejí zmíněné prvky vpravdě jedinečný výraz a nijak přitom neumenšují jeho čtivost a zábavnost. Nezbývá proto než doufat, že nové vydání této výjimečné prózy (jež bohužel není prosto chyb) nalezne zasloužené množství čtenářů a třeba též oživí zájem širší veřejnosti o Karla Matěje Čapka-Choda a jeho dílo.
(in Půlnoční expres VIII/MMXIV)
Karel Matěj Čapek-Chod: Větrník. Román autoanalyticko-synthetický. Dauphin, Praha – Podlesí, 2013/2014, 135 stran.
Petr Nagy
Bída a sen

Egyptský spisovatel a filozof ALBERT COSSERY (1913–2008), žijící od roku 1945 v Paříži a přezdívaný „Voltaire od Nilu“, je u nás pohříchu neznámou postavou.
Petr Nagy
Arbesův portrét ve dvojím světle

Literární biografie již dlouho patří k oblíbeným žánrům nejen u nás. Také čeští čtenáři dychtivě sahají po titulech André Mauroise či Stefana Zweiga a stejné oblibě se u nich těší díla řady domácích autorů biografických románů – Františka Kožíka, Jarmily Loukotkové nebo... FRANTIŠKA VŠETIČKY. Právě Všetička je ovšem případem dosti specifickým, totiž úspěšným spisovatelem s průpravou literárního historika a teoretika. Obě tyto polohy se pak protínají v postavě Jakuba Arbesa (1840–1914), který se stal jak předmětem Všetičkovy odborné publikace s názvem Jakub Arbes (1993), tak hrdinou jeho biografického románu PŘED BRANAMI OMEGY.
Petr Nagy
Zeměplocha osiřelá, ale nesmrtelná

Ve čtvrtek 12. března mne stejně jako další miliony nadšených čtenářů děl sira TERRYHO PRATCHETTA zasáhla smutná zpráva hodící se spíše pro nadcházející pátek třináctého – veleúspěšný britský spisovatel a čelný představitel moderní humoristické fantasy ve svých šestašedesáti letech zemřel. Lítost nad odchodem autora, jehož knihy mne provázejí od dob středoškolských studií, nijak nezmírnily ani četné zvěsti o jeho dlouholetém zápasu s Alzheimerovou chorobou a netajeném úmyslu opustit svět vezdejší dobrovolně ještě před jejím vyvrcholením.
Petr Nagy
Připomenutí záslužné, avšak nešťastné

V dějinách naší literatury nalezneme celou řadu osobností, jejichž životní osudy a literární dílo upadly postupem času v zapomnění, přičemž v případě mnohých z nich lze dodat – k naší škodě. Třicet portrétů českých spisovatelů, novinářů, nakladatelů či kritiků, které potkal podobný osud, přináší kniha TOMÁŠE HEJNY s názvem POZAPOMENUTÉ OSOBNOSTI ČESKÉ LITERATURY.
Petr Nagy
Čtení dobré až k vzteku

Spisovatel, hudebník, historik umění a nakladatelský redaktor MILAN URZA (*1983) si za hlavního hrdinu svého prozaického debutu zvolil postavu vskutku neobvyklou – starozákonního proroka Jeremiáše (někdy též Jeremjáš).
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Vojáci neposlechli a pozabíjeli záchranáře, Izrael zveřejnil vyšetřování masakru
Vyšetřování incidentu, při němž izraelští vojáci v březnu na jihu Pásma Gazy zabili 15...
VIDEA TÝDNE: Znovuotevřený hotel, rozloučení s Annou Slováčkovou a trapas J. D. Vance
I když je zítra ještě jeden volný den, týden je u konce, a tak přinášíme souhrn nejsledovanějších...
Čína pod tlakem. Pracovní místa jsou v ohrožení, firmy čekají na jasnější signály
Obchodní válka Číny s USA může citelně zasáhnout exportně orientovanou čínskou ekonomiku. Odborníci...
Ostrov Réunion sužuje „mini-covid“. Komáří horečku chytil už každý devátý
Epidemie nemoci chikungunya v posledních měsících zužuje obyvatele ostrovu Réunion. Místní chorobě...

Prodej rodinného domu 5+1 - 230 m2, pozemek 2 040 m2, Letov - Podbořany, okres Louny
Podbořany - Letov, okres Louny
3 790 000 Kč
- Počet článků 148
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 637x