Opravdu hledáte práci? Je to trochu složitější!

V minulém článku nazvaném „Opravdu hledáte práci? Je to tak snadné!“ nastiňuji, že najít práci není ani v dnešní době nic tragicky těžkého. No jo, můžete mi nicméně říct, že nehledáte jen tak nějakou práci pro práci, ale chcete, aby byla ve vašem úzce specifikovaném oboru; za určitý, ne úplně malý plat a v konkrétní, ne zrovna pracovně atraktivní lokalitě.  A teď babo raď, protože takové pozice jsou třeba jen dvě.

Daleko lépe, než upadnout do neproduktivní deprese (což se většině lidí bez práce snadno podaří), je najít řešení za pomocí magického slova „momentum“. Je to slovo, které mi moje maminka (dělající pro mou firmu textové korektury) zamítla, protože se prý nenachází ve slovníku. No to má možná pravdu, ale to nic nemění na věci, že je to jedno z nejdůležitějších slov mého života. 

Jako momentum označuji ten pocit, kdy dostanete nějaký skvělý nápad a teď vás zahrne vlna energie, která vám ho pomůže uskutečnit. Když počkáte den, dva a otálíte s provedením nápadu, tak energie nenávratně zmizí. Udržení momenta je možné, když se člověk do nápadu dá a začne v něm ihned dělat pokroky. Úspěch totiž rodí úspěch a takto je tedy snadno možné roztočit perpetum mobile, kterému říkám momentum.

A teď k práci. Pokud jsem v situaci popsané výše a možností je málo, není nic lepšího než si možnosti sám vytvořit. Svým klientům vždy doporučuji například dobrovolnictví. Kdo kdy slyšel o nezaměstnaném, že by dobrovolně šel někam dělat zadarmo?! Kdo by to taky dělal – vždyť je to hloupé, místo toho se můžu válet doma, dělat to, co mě nejvíc baví (koukání na televizi a hraní počítačových her) a užívat si volna!

Jenže ono je volno a volno. Osobně vím, že i měsíc u moře je krásná záležitost a doufám, že si jí zas brzy zopakuji, ale měsíc sedět doma je věc docela jiná. Už po 14 dnech je člověk ubíjen depresí z nicnedělání a jen jít nakoupit ráno rohlíky k snídani je projekt na půl dne. Pro člověka totiž není z psychologického hlediska mnoho horších věcí než zahálka. Ano já vím, stěžujeme si, když je toho hodně, stěžujeme si, když je toho málo…Umění je najít balanc a když už si musím vybrat, tak radši ať je toho hodně!

Proč? Protože když zůstanu aktivní, tak v sobě nezabiju kreativitu, jež je výjimečně důležitá při hledání práce či obživy. Když půjdete někam dobrovolničit (a to si pak můžete celkem i vybírat do jaké firmy chcete), tak si zvýšíte kvalifikaci, uděláte si dobré jméno, získáte doporučení, možná vám i nabídnou místo, alehlavně udržíte si kreativní momentum, které vám pomůže najít cestu k vytoužené práci.

Ještě k tomu vytváření možností – dobrovolnictví je jen jedna možnost. Když už máte čas a nemáte moc co dělat, tak začněte někomu s něčím pomáhat. V nápadech na nejlepší byznys pro r. 2013 jsem například viděl pečovatelství o staré lidi. Prostě začněte dobrovolně někomu s něčím pomáhat. A s čím? To je úplně jedno. Začněte, nezištně pomáhejte a jak říkají miliardáři Richar Brandson a Donald Trump, dělejte hlavně to, co vás baví.

Nikdy nevíte, co se z toho tzv. vyvrbí. Když jsem byl nezaměstnaný, tak jsem všem známým s něčím pomáhal. Tu jsem pokládal podlahu a tu betonoval bazén (a nikdy jsem si za to kromě jídla nevzal ani korunu). A seznámil jsem se tak s člověkem, který mne za rok oslovil, zda nechci jít do jedné společnosti, kde byl ředitelem, dělat v top managementu…a já šel.

Autor: Petr Klimeš | středa 23.1.2013 14:00 | karma článku: 14,63 | přečteno: 935x