Rozbor kapitálových trhů 4.4.2009

Článek je určen zájemcům o kapitálové trhy

Již čtvrtý týden trvá vyjímečně silný růst trhů. BEAR market RALLY primárního stupně se naplno projevila. V následujících týdnech až měsících můžeme očekávat pokračování tohoto trendu. Domnívám se, že trh by rostl bez ohledu na schůzku představitelů států G 20 a různé jiné pozitivní události, jakou bylo například oznámení, že americká vláda začne nakupovat dluhopisy v celkové výši cca 1.2 bilionu USD.  Tato „jízda“ totiž pokračuje i přes objevující se negativní zprávy, jakou byla zpráva, že nezaměstnanost se v USA vyšplhala na 8.5%, tedy  13 milionů lidí je bez práce. Očekává se, že ke konci roku nezaměstnanost vzroste na cca 10%.

Akciový index Dow Jones Industrial Average vzrostl v pátek poprvé po dvou měsících nad 8000 bodů.

 

Následující tabulka ukazuje, ve kterých ETF došlo k nejvyšší akumulaci nebo distribuci za poslední čtyři týdny od okamžiku, kdy započal růst trhů.

 

Nejvyšší objem za uplynulé 4 týdny

DBCkomodity199%8,0%3,1%
IYRnemovitosti198%39,3%-18,4%
FXC179%6,0%-1,2%
XHBhomebuilders165%46,1%0,9%
EWA156%38,4%10,6%
EWJ154%21,9%-10,0%
FXA154%13,3%2,8%
UNG154%-4,1%-38,4%
FXB152%7,6%1,4%
DOG152%-19,6%1,5%
XLF151%61,7%-18,0%
GDX146%6,8%5,1%
XLVzdravotnictví142%9,2%-7,8%
DIADJIA94%22,66%-6%
SPY117%24,88%-3,42%
USOropa130%10,5%1,6%
SMHpolovodiče130%24,5%19,4%
OIH127%24,7%15,4%
SLVstříbro127%-4,8%14,8%
GLDzlato127%-5,1%1,3%
DVY123%29,6%-15,7%

Poznámka: Průměrný objem je objem za 50 týdnů

 

Mezi ETF s nejvyšším procentuelním ziskem od počátku RALLY patří XLF (finance) SLX (ocelárny), EWO (Rakousko) , EWA, XHB, EWG (německé akcie), XLB (materiály), SMH, doprava, dividendový ETF, emerging markets (EEM).  

Nejvyšší zisk od počátku roku : SMH, OIH, EWA, EEM, QQQQ, XLK, SLV.

Tabulka hodně vypovídá o tom, co lze očekávat během dalšího pokračování růstu trhů v rámci druhé primární růstové vlny. Silný je materiálový sektor, což se projevuje u australských akcií, ETF XLB, DBC a SLX. Silná je i energetika ( OIH). Růst trhů se projevuje i v tom, že výrazně posilují komoditní měny jako je CAD a AUD. Posílila výrazně i britská Libra. S tím, jak se investoři stávají odvážnějšími, pouštějí se i na trhy, které během poklesů hodně ztrácely. To posiluje i domácí měny a mohla by z toho těžit i naše Koruna.   Silný impuls dostaly i  japonské akcie, které těží z poklesu kursu Jenu vůči ostatním měnám (výhoda pro japonské exportéry).  Mezi nejslabší měny patří právě japonský Jen a americký Dolar. Myslím, že v příštích týdnech tento vývoj bude pokračovat.  Zároveň však vidíme, jak silně je trh nyní překoupený. ETF DIA (DJIA) posílil za 4 týdny o téměř 23%, což je skutečně mnoho.

 

Sentiment trhu se po čtyřech týdnech dostal do druhého extrému- většina investorů je nyní optimistická, o čemž vypovídá řada indikátorů síly trhu (market breadth) a různých dalších indikátorů vypovídajících o sentimentu.

Nejprve dlouhodobý graf . Jde o víceméně stále stejný cenový graf indexu S&P 500, který prezentuji již několik měsíců. Do grafu jsem zakreslil svislou linii z listopadu 2001, což je dle mého názoru období vývoje analogické tomu dnešnímu. Tenkrát se také jednalo o BEAR market RALLY trvající cca 6 měsíců. Všechny moje oscilátory jsou nyní velmi pozitivní, trhy ještě porostou.

 

Obrázek: Týdenní ceny indexu S&P 500. Oscilátory se nyní dostaly do překoupených pozic. Na stránkách www.akcie.de jsem zveřejnil srovnání indikátoru ADEMA (spodní část grafu) se známým sentiment indikátorem MBH Index autora Jake Bernsteina. Tento  indikátor je sestaven na základě průzkumu  učiněného mezi drobnými investory a vypovídá o tom, jak velká část investorů je optimistická resp. pesimistická v názorech na vývoj jednotlivých aktiv. MBH index je mému oscilátoru ADEMA docela podobný. Jinak řečeno ADEMA také dobře odráží sentiment účastníků trhu. Čím vyšší je hodnota, tím větší je stupeň optimismu mezi investory. V současné chvíli jsme na maximech a to by vybízelo k určité krátkodobé opatrnosti. Hodně napoví, jak se chovala cena v předchozích případech, kdy se zobrazené oscilátoryy dostaly na tyto úrovně, kde jsou nyní. Samozřejmě existuje zde jeden podstatný rozdíl – nyní se nacházíme v růstové primární vlně, v předcházejících případech trh dlouhodobě klesal.

Pozitivní změnu sentimentu potvrzují i další indikátory, jako je index volatility VXN. Tento index zřejmě brzy prolomí formaci DESCENDING triangle  směrem dolů – další příznak toho, že existuje menší poptávka po PUT opcích sloužících většině investorů k zajištění rizik poklesu trhů.

   

Dalším pozitivním jevem je další pokles kurzu japonského Jenu. Investoři mohou využívat levných Jenových půjček  k navýšení investic do akcií. Poprvé jsem zveřejnil názor, že Jen začne klesat někdy na počátku roku. Od té doby Jen výrazně zkorigoval cca 13%. Pokud by byla dodržena souměrnost formací a my bychom předpokládali, že současná korekce bude trvat přibližně stejně dlouho, jako korekce předchozí (3-8/2008), pak máme před sebou ještě cca 11 týdnů poklesu Jenu (tedy období z tohoto pohledu  příznivého pro akciové trhy).

Poslední graf: ETF UUP a market breadth indikátory sestrojené z 21 měnových párů. Obávám se, že USD je na pokraji pádu pod trendovou linii. Indikátory rostou, ale UUP neroste. Je to projev velké slabosti.

 

 

Více grafů v současném rozboru ovšem neukáži. Rozhodl jsem se, že podrobný rozbor budu nadále zveřejňovat  pouze na serveru www.akcie.de.   Moje nové příspěky jsou zde přístupné pouze po registraci. 

Omlouvám se všem za komplikace, registrace není ještě úplně ideální, účet si zřídíte přes www.akcie.de/forum. Tam zvolíte přihlášení.  Důvod?  Chci poskytovat svoje rozumy  pouze těm lidem, kteří o ně skutečně stojí. 

 

Závěr: Trhy jsou nyní v růstové fázi, která potrvá zřejmě několik měsíců.

 

Petr Fiala

fiala@fpreal.cz  

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Fiala | sobota 4.4.2009 19:20 | karma článku: 17,00 | přečteno: 3231x