Změna postojů k prezidentskému vetu ministrů

Budoucí vládní koalice vyčítá prezidentu republiky, že ve funkci premiéra měl na jmenování členů vlády opačný názor...

Problém spočívá v tom, že se jim uvedené výtky vrací jako bumerang. Oni sami totiž rozhodně nezastávají konzistentní postoje.

Zatímco v případě prezidenta republiky je změna postoje vysvětlitelná změnou role a hlavně změnou pozice prezidenta, kdy prezidentská funkce byla zpolitizována zavedením přímé volby (prezident se uchází o hlasy voličů svými postoji, názory, předchozí kariérou a programem, kdy připomínám, že jedním z deklarovaných kroků Zemana v první přímé volbě byl veřejně deklarovaný cíl z pozice prezidenta "sestřelit" neoblíbenou vládu Petra Nečase a vyvolat předčasné volby, což je ryze politický plán, který se Zemanovi povedl prostřednictvím Rusnokovy vlády), tak v případě budoucí koalice lze vysvětlit "změnu názorů" jen a pouze tím, že zatímco v případě opoziční role se samozřejmě hodí mít spojence na Hradě, kterému se také nelíbí stejní kandidáti na ministry, tak v případě potenciální vlády to představuje problém.

Idnes připomněla situaci z doby sestavování Babišovy vlády v roce 2017. Tehdy byli někteří z pirátů velmi "aktivní" v tom, aby prezident nezanedbal svojí zodpovědnost (neříkají teď, že prezident je neodpovědný?) a nejmenoval premiérem Babiše a ministrem zahraničí Pocheho....Citace z článku: "Nyní je v plné odpovědnosti pana prezidenta, zda se rozhodne vládu s čele prvním trestně stíhaným premiérem a pražským kmotrem sociální demokracie jako ministrem zahraničí jmenovat," dodal Michálek.

Z poloviny Pirátům prezident vyhověl a změnu kandidáta na ministra zahraničí si prosadil. Tehdy se to hodilo, že? Mezi zasíláním dopisů Pirátů na Hrad a dneškem uplynuly 4 roky - a k ústavní změně nedošlo. Mezi výroky Zemana v Sedmičce a dneškem uplynulo 23 let a došlo ke změně způsobu volby prezidenta. Ale Piráti nejsou "jediní", kdo by měli vysvětlovat změnu postojů v otázce, zda musí / nemusí prezident jmenovat každého a jaká je jeho zodpovědnost při jmenování vlády.

Do pasti vlastních slov se chytá i předseda lidovců Marián Jurečka. V roce 2013 (už se Zemanem na Hradě) se odehrává spor o jmenování členů vlády Bohuslava Sobotky. Zatímco tehdejší ČSSD se domnívala, že prezident nemá právo nejmenovat navržené, tehdejší koaliční partneři ČSSD (KDU ČSL a ANO) zastávali opačný názor. Zatímco hnutí ANO u tohoto postoje "setrvalo doteď" (a Babiš se tím postojem řídil i jako premiér), lidovci obrátili. Cituju z článku aktualne.cz: "Rozhodně bychom nebyli šťastní, kdyby docházelo k lustraci kandidátů. Prezident samozřejmě tu možnost nejmenovat má, pokud ji uplatní, tak ji uplatní," uvedl Marian Jurečka.

Jde o politický spor, kdy konzistentní postoje nezastává ani jedna ze stran (změnu pozice Zemana v 98 a dnes nikdo asi nerozporuje), takže pokud se vládní koalice snažila "nachytat" prezidenta na jeho postojích z doby funkce premiéra, dělá chybu, protože lze vytahovat postoje jejích vlastních představitelů z mnohem kratší minulosti (2013 a 2017). Mimochodem, ten někdejší apel Pirátů na prezidentovu odpovědnost za to, koho jmenuje (a kontrast oproti tomu dnešnímu, že do toho prezidentovi vůbec nic není a je to jenom na premiérovi).... ten je skutečně zajímavý!
Zdroje:
Pirátům Zemanovo „veto“ vyhovovalo, když sami ukazovali na vady kandidátů - iDNES.czSpor o jmenování ministrů: Sobotka zůstal v koalici sám - Aktuálně.cz (aktualne.cz).

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Čejka | pondělí 13.12.2021 13:03 | karma článku: 31,11 | přečteno: 1023x