Hudební narozeninové okénko - díl třetí

Tuto trojdílnou sérii uzavřeme osobností, která v rámci dané trojice je tou "nejméně slavnou" - ke škodě širokého obecenstva, přičemž se vrátíme zpět k Deep Purple.

V červnu 1973 v sestavě Deep Purple dochází k zemětřesení - sestava, která kapelu navěky proslavila, se rozpadla. V důsledku stresu, fyzického i psychického vyčerpání a kapelních rozporů odchází Ian Gillan - a ostatní členové hází přes palubu spolu s ním i basáka Rogera Glovera. Vzhledem k tomu, že svůj odchod avizoval s předstihem, kapela mezi tím měla nějaký čas hledat náhradníka. V hlavě Ritchieho Blackmorea se následně urodil "nápad" - ti dva přišli spolu, nechť spolu také jdou. Takže kromě zpěváka se začal shánět i basák. Dnes se to již příliš neví, ale právě Glenn Hughes byl tím prvním, kterého zlanařili po návštěvách Glennovy někdejší kapely Trapeze a dokonce se dočasně zvažovalo, že kapela bude fungovat pouze ve čtyřech členech. Nakonec však kapela prostřednictvím novinového inzerátu našla Davida Coverdala - o něm však tento článek není.

68. narozeniny slaví Glenn Hughes, který v Deep Purple zaujmul roli zpívajícího basáka. S ohledem na jeho životní příběh je to téměř zázrak, neboť díky závislostem na drogách a alkoholu téměř přišel o život. Tyto problémy spojené se slávou v dané době bohužel u Glenna měly mnohem závažnější dopady, než u mnohých jiných a bohužel v podstatě zlikvidovaly naděje na to, aby se z Glenna stala skutečná světová rocková megastar. Osobně si navíc myslím, že právě tyto promarněné roky Glenna zpětně celkem dost "žerou". Navzdory všem těmto problémům je Glennova kariéra velmi obsáhlá a bohatá. Tři alba s Deep Purple (Burn, Stormbringer, Come Taste The Band) zakončily první éru existence kapely. V ní sice Glenn působí jako ten "druhý" zpěvák, ale když je u mikrofonu, září, jako vždy.

Následně se Glenn v drogovém polovědomí pouští do sólové kariéry s nepříliš významnými (ale zajímavými) deskami. V polovině osmdesátých let se Glenn setkává s hudebním kolegou, který sám příliš neví, co chce - Tonym Iommim. Ten po několikerém rozpadu různých sestav Black Sabbath plánuje sólovou desku s různými zpěváky - jako jednoho z prvních osloví Glenna Hughese a po první spolupráci s ním zjistí, že ty další už nepotřebuje. Je to začátek dlouhodobé vzájemné spolupráce dvou hudebních géniů. Album po rozhodnutí gramofirmy nese pozoruhodný název "Black Sabbath featuring Tony Iommi", navzdory tomu, že jediným původním členem Black Sabbath na ní, je právě Tony. Glennova štace u "podivných" Black Sabbath však nakonec nemá dlouhého trvání, protože před naplánovaným turné se Glenn dostane do rozepře s jedním z bedňáků kapely - v pozici zpěváka pod vlivem opravdu nesoudné rozhodnutí. Výsledkem sporu jsou zlomené kůstky v nose a obličeji, které způsobují krvácení do dutin a krku a Glenn v podstatě úplně přichází o hlas. Lékaři zachraňují co se dá (v podstatě kompletní rekonstrukce dutin a spravení rozlámaného nosu) a nejméně na rok zakazují Glennovi zpívat.

Black Sabbath featuring Tony Iommi

Glennova kariéra a život je tou dobou v troskách. Sice natáčí album s Patem Thrallem, ale závislost a z toho plynoucí nespolehlivost a nesnesitelnost vede k tomu, že nic nemá dlouhého trvání. Přichází počátek 90. let a přichází boj o holý život - v drogovém rauši Glenna postihl těžký infarkt. Právě tato událost - doslova blízké setkání se smrtí, Glennovi zachrání život, protože podstupuje úspěšně léčbu a stává se z něj jiný člověk. Sestavuje kapelu v níž dočasně figurují hudebníci švédských Europe a natáčí důležitá alba svojí kariéry From Now On... a zejména excelentní album Feel. Glennova kariéra nabírá vzestupnou tendenci a už v novém Milléniu se Glenn pouští do vcelku odvážných nápadů - zakládá supergroup Black Country Communion (+ Joe Bonamassa, Derek Sherinian, Jason Bonham), která postupně vydá čtyři alba a v mezičase pokračuje i v sólové dráze (výborné album Resonate z roku 2016), aby se koncertně vrátil do dávné minulosti - a v současné době se svojí sólovou sestavou připomíná svojí etapu Deep Purple (pokud máte možnost, doporučuju zajít v září na koncert do brněnského Sona). Glenn však jen nostalgií nežije - je to pár dní, co rockovým světem "otřásla" překvapivá a prozatím nepotvrzená informace o tom, že právě Glenn se stal novým členem jiné supergroup - The Dead Daisies, kde prý vystřídal Johna Corabiho a Marco Mendozu, přičemž sestava se má uvést novým albem začátkem roku 2020.

Takhle to Glennovi zpívá dnes - navzdory životní story si troufám říct, že jde o nejzachovalejší hlas ze 70. let a v současné době dost možná nejlepší rockový hlas světa:
 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Čejka | středa 21.8.2019 17:35 | karma článku: 7,40 | přečteno: 166x