Bít či nebít? (chvála výprasků)
Na Angeliku jsme měly úžasné štěstí: dostala se na rozdíl od většiny cikánských dětí z Nuslí do „obyčejné“ školy a pak několikrát propadla tak šikovně, že se objevila u nás ve třídě zrovna v období, kdy jsme ji nejvíc potřebovaly. Ve škole při čtení Angelika slabikovala, vyslovovala nějak divně – a o ničem, na co se jí součelka zeptala, nevěděla nic. Jakmile vylezla ze školy, věděla VŠECKO. S obdivem jsme k ní vzhlížely a užíraly se závistí. Záviděly jsme jí, že bydlí ve skvělé garsonce v suterénu, která má okno těsně pod takovou mříží v chodníku, takže když se zakloní, vidí lidem na boty. V bytě jim po zdech tekly nádherné čůrky vody a tajemně to tam páchlo plísní a omítkou. Záviděly jsme, že se Angelika nemusí převlékat do domácího, když přijde domů, protože má vlastně jen jednu sukni, jednu halenku a jeden vytahaný svetr. Angelika zasvěceně hovořila nejen o cigaretách, ale i o pivu, vínu a „tvrdým“ a občas se nám chlubila modřinami, kterými její drobnou, ale už dobře vyvinutou postavičku vyzdobila máma, „když byla zase vožralá“. Občas Angelika hladověla, když „zase máma prochlastala vejplatu“, a tak jsme ji krmily svačinami. Tatínka prý sice měla, ale nepamatovala se na něj, protože „vzal roha, eště když byla máma zbouchnutá“. O Angeliku se nikdo nebál, mohla se toulat po nocích a máma si toho sotva všimla. No nepodělali byste se závistí? My, děti z normálních rodin, jsme se závistí podělaly snad každý den. My jsme poznávaly svět hlavně z knih. Angelika knihy nemilovala, zato měla před sebou rozložený svět, který se nabízel k přečtení.
Dodnes se na ten den pamatuju. Skryté mezi keři jsme si šeptaly, svěřovaly si děsná tajemství – a pod dohledem Angeliky nacvičovaly, jak držet cigaretu „normálně“, v tom véčku mezi ukazováčkem a prostředníčkem, jak ji držet „jako dáma“ – sevřenou posledními bříšky propnutých prstů, hned u nehtů, jak ji držet „jako zedník“, mezi palcem a ukazováčkem, a jak ji držet „po vězeňsku“, tajně, s hořícím koncem ukrytým v dlani, „aby si toho bachař nevšimnul“.
Učily jsme se expertně šlukovat, ale to nám zřejmě moc nešlo, a tak jsme se sice párkrát rozkašlaly, ale neudělalo se nám doopravdy špatně. „Schovaly“ jsme si nedokouřenou krabičku u Angeliky (předem smířené s tím, že už ji nikdy neuvidíme) a rozběhly se do svých domovů, abychom neměly průšvih, že se touláme. Angelika se shovívavě dívala za námi a u nohou jí ležel svět.
Já jsem průšvih stejně měla. A pořádný. Jeden z nejhorších, na jaké se pamatuju. Když jsem před časem nechala přetéct vanu a vytopila sousedy, taky jsem dostala výprask. Když ze mě ale otec ucítil kouř a pochopil, čím jsem se cestou ze školy zabývala, zmlátil mě hlava nehlava. Ztřískal mě tak, že ho matka prosila, ať už mě nechá – a já se druhý den ve škole mohla pochlubit modráky ještě výstavnějšími, než jaké mívala Angelika. U spolužaček jsem značně stoupla v ceně.
A – věřte tomu nebo ne – už jsem nikdy nekouřila! Nikdy jsem se nenaučila šlukovat a nevytvořila si závislost na nikotinu. Jasně, trochu mi to vadilo, když jsem se pokoušela kouřit trávu a místo toho se jen dusila. Ale jinak považuju své nekuřáctví za veskrze pozitivní věc.
Můžu za to děkovat jen a jen tatínkovi. Kdyby si mě byl tenkrát vzal stranou a hodinu mi mluvil do duše, kdyby nade mnou slzel a rval si vlasy (což v záchvatech melodramatičnosti občas dělával), kdyby mi napařil domácí vězení nebo mi dokonce zakázal chodit do knihovny, nemělo by to na mé kuřácké pokusy sebemenší vliv. Naopak: předpokládám, že bych se ze všech sil snažila překonat překážky a kouřit třeba denně.
Výprask – to nebyla překážka ani výstraha. Výprask byl poučení.
Teď už jsem nemusela žmoulat v koutku cigáro, abych si u spolužaček zjednala respekt. Díky modrákům usoudily, že jsem sice jedináček, ale rozmazlený asi ne. Dokonce ani Angelice už jsem nemusela tolik závidět.
Říkejte si, co chcete. Já jsem přesvědčená, přes veškeré poznatky dětské psychologie, že jsou tělesné tresty při výchově dětí -- a možná i adolescentů – ty nejúčinnější. Děti do určitého věku, ať jsou jakkoli inteligentní, tiché a rozumné vysvětlování prostě nepochopí, jsou z něj jen zmatené. Plácnutí přes zadeček sice moc nebolí, ale překvapí je, bývá účinnější.
A ostatně, když už mluvíme o bolesti – nebyla bych si vůbec jistá, že trocha fyzické bolesti je horší než duševní utrpení, které každé normální dítě cítí, když nad ním bědují a pláčou milovaní rodiče. Já, kdybych si mohla vybrat mezi výčitkami a gumovou hadicí, kterou mě otec tu a tam přetáhl, hadice by zvítězila. Poznala jsem jako dítě oboje a vím, o čem je řeč.
Jistě, důležité je, za jakých okolností tělesné tresty používáte. Mě otec zmlátil v životě jen párkrát – a vždycky z dobrých důvodů. Myslím, že mě to vychovalo. Angeliku matka trestala náhodně – podle své nálady, ne podle Angeličiných činů – a to jí sice získalo prestiž mezi spolužačkami, mladšími o významných pár let, ale k její výchově to jistě nepřispělo.
Kamarád kunsthistorik, muž, který ví o české a evropské minulosti víc, než je zdrávo, mě jednou v Pošumaví přivedl k omšelému balvanu v polích. Řekl, že to je mezník, který tu stojí už několik set let, pochází z doby renesance. Teď už je trochu nízký, příliš hluboko zapadlý do země. Ale bývaly časy, kdy byl akorát tak vysoký, aby přes něj šlo – jednoho po druhém – ohnout všechny dospívající kluky ze vsi a nasekat jim, co se do nich vešlo. Ne proto, že by něco provedli. Proto, že byli nová generace a bylo třeba, aby si zapamatovali přesnou polohu kamene. Kdyby někdo starší hochy dovedl k mezníku a udělal jim přednášku o tom, jak je důležité si zapamatovat, kde přesně stojí, za dalších pár let si na něj už ani nevzpomenou, nebude to pamětihodný zážitek. Ale když jim někdo nabančí – obřadně a pro nic za nic – zapíše se jim ten den do hlavy navždycky.
Kamarád tvrdí, že se to samozřejmě neví přesně, ale vypadá to, že kamenem po staletí nikdo nepohnul ani o píď.
Iva Pekárková
Jak se K. stal mocným čarodějem

Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.
Iva Pekárková
Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.

Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli
Iva Pekárková
O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen

Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.
Iva Pekárková
Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge

Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík
Iva Pekárková
Obejměte fobika (O strachu)

Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček
Přímý přenos Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...
Fronta na rozloučení s papežem měří kilometr. Lékař popsal jeho poslední chvíle
Přímý přenos Po krátké pauze se ráno opět otevřela bazilika svatého Petra, aby se veřejnost mohla rozloučit s...
KOMENTÁŘ: Vítač Fiala bojuje proti migraci. Půl roku před volbami, píše Babiš
Představte si člověka, který zapálí stoh, pozoruje, jak se oheň šíří, a najednou, když se přiblíží...
Noční raketový útok na Kyjev zabil devět lidí, jsou desítky zraněných
Při raketovém úderu na Kyjev ze čtvrteční noci zahynulo nejméně devět lidí a dalších 70 bylo...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 313
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7518x