O nějakých právech homosexuálů se vůbec nebavme

Vy, co chcete homosexuálům odpírat nějaká práva, zkuste se nad tím chvíli zamyslet. Vy, co jim je přiznáváte, taky.

Z hlediska stáří Země jsme tady my lidé opravdu velmi krátkou chvíli. Pokud by Země byla stará 24 hodin, byli bychom na ní pár vteřin. Jsme však druh vynalézavý. Už umíme dělat ze slunce elektřinu, ze stromů papír, z ovcí svetry, jogurty nebo párky už i ze škrobu ;). Taky jsme poslali některé z nás na oběžnou dráhu a na Mars aspoň roboty.

S technologickým vývojem to zmáklé máme, s naším osobnostním už je to horší.

Jako lidstvo moc neumíme žít v míru, tolerovat si navzájem odlišnosti, nepovyšovat se nad ostatní, nezávidět si atd. Dnešní člověk se narodí se zhruba stejnou kapacitou na vstřebávání nových zkušeností a dovedností jako jeho předci před stovkami až tisíci let. To, jaké hodnoty bude ctít, jaká pravidla bude uznávat a jaké dovednosti si osvojí (resp., jak moc civilizovaným se stane) plyne z toho, co během svého života stačí pochopit. Nepříjde to samo, je to aktivní, náročný a nepohodlný proces. V tomto směru začínáme každý od nuly, na rozdíl od technologií, které si umíme předávat mezi generacemi.

  • Kdo má tu smůlu, že se narodí do vlčí smečky, naučí se běhat po čtyřech, trhat potravu zuby.
  • Kdo má to štěstí, že se narodí do civilizované společnosti, bude mít dostatečné zázemí na to, aby řídil svůj osud.

A kdo zůstane někde mezi, nenaučí se překonávat své (přírodou dané) obavy z neznámého jinak než útěkem, v horším případě agresí. Pak se může stát, že si začne přivlastňovat právo rozhodovat o věcech odlišných, které nezná a kterých se bojí. Případně na ně útočit.

A tak dodnes máme války kvůli odlišným náboženstvím. Vraždy kvůli odlišné barvě pleti. Masové bitky kvůli příslušnosti k odlišnému fotbalovému klubu. Jako lidstvo už jsme zažili i vraždění lidí s brýlemi, kdy dipotrická vada měla poukazovat na odlišné a nežádoucí myšlení jedince.

A pokud neútočíme rovnou fyzicky, tak alespoň vymezujeme práva. V naší západní civilizaci jsme zatím tak daleko, že už neřešíme právo na život lidí se zmíněnou dipotrickou vadou. A stadionovým primitivům dokonce plusminus přiznáváme právo rozbít si hubu, když je to tak baví.

Navzdory naší civilizovanosti si stále jedna skupina svéprávných obyvatel (hetero) přisvojuje právo diskutovat o právech jiných svéprávných obyvatel (homosexuálové). A to navzdory faktu, že se obě skupiny liší pouze sexuální orientací.

Ve skutečnosti, je to stejně absurdní, jako kdyby černovlasí řešili práva zrzavých, nebo potápěči práva neplavců.

Takže, až příště budete chtít řešit, "co ti homosexuálové smí a nesmí", tak zkuste popřemýšlet, z čeho plyne právo se k tomu jakkoliv vyjadřovat. Plyne snad z toho, že spí a drží se za ruku s někým jiným? A ať je Váš postoj jakýkoliv, není celá diskuse stejně absurdní, jako bavit se o tom, jestli smí nebo nesmí černoch do tramvaje?

Autor: Pavel Novák | čtvrtek 14.8.2014 12:46 | karma článku: 41,77 | přečteno: 15451x

Další články autora

Pavel Novák

Doufejme v novou studenou válku

Před časem jsem se rozhodl přestat psát o událostech na Ukrajině, už protože nemá cenu přesvědčovat přesvědčené, jenže..

31.8.2014 v 2:38 | Karma: 20,74 | Přečteno: 1112x | Diskuse | Politika

Pavel Novák

Vrchol cynismu je když.. (zase ta Ukrajina)

Pár týdnů zpátky jsem četl zprávu o tom, jak si grázl počkal na paní, která si chtěla počkat na výtah. Dočkal se, na paní zaútočil a okradl ji. Pak se dočkala i ona výtahu. Grázl ji otevřel dveře, nastoupil s ní a ještě se jí dotázal, kam to bude, pani.

16.8.2014 v 18:32 | Karma: 20,82 | Přečteno: 1378x | Diskuse | Politika

Pavel Novák

Letošní Prague Pride se asi trochu zvrhla..

Uplynulé ročníky mne minuly úplně, nebo zasáhly pouze okrajově, až když se ulicemi trousily oduhované skupinky, odcházející z akce. Letos jsem ji náhodou viděl snad celou. A jsem trochu zklamán.

16.8.2014 v 16:41 | Karma: 18,47 | Přečteno: 1675x | Diskuse | Společnost

Pavel Novák

Proč neproběhne na východní Ukrajině referendum?

Vladimír Putin miluje referenda. A když se rozplyne dým a usedne prach, podrobení či osvobození obyvatelé některé z dosavadních autonomních republik, nebo rovnou cizích zemí zjistí, že oni zase milují Vladimíra Putina. Obě tyto lásky se potom zhmotní v podobě lístků ve volebních urnách.

14.8.2014 v 10:49 | Karma: 8,44 | Přečteno: 666x | Diskuse | Politika

Pavel Novák

Petře Cvalíne, jak je to s tou svobodou slova?

Věta "Nelze mlčet, když máme svobodu slova" by za normálních okolností byla zajímavá pouze tím, že není pravdivá - i když máte svobodu slova, klidně mlčet můžete. Ale když se vyskytne jako motto blogu člena výboru KSČM, lze ji věnovat hned celý článe(če)k.

13.8.2014 v 23:28 | Karma: 27,60 | Přečteno: 1362x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Nesnesitelná fotka. Mrtvý pasažér z boeingu vykolejil i otrlého reportéra

16. července 2025

Seriál Kde je úcta k obětem? K pozůstalým? Snímky mrtvých cestujících ze sestřeleného letu MH17 vyvolaly...

Zemřel hrdina vítězného dokumentu z Varů, policie ho našla v rybníce u Prahy

13. července 2025  11:34,  aktualizováno  18:47

V rybníku v Ohrobci u Prahy našli svědci v neděli ráno mrtvého muže. Příčinu jeho smrti určí soudní...

Sucho na Orlíku. Hladina Vltavy je o deset metrů níž a odhalila starý jez, mlýn i bunkr

12. července 2025  6:02

Ve vodní nádrži Orlík je kvůli suchu až o deset metrů méně vody. Kvůli nedostatku vody ve Vltavě...

U Máchova jezera vyhořela oblíbená restaurace Bílý Kámen, škoda je 20 milionů

16. července 2025  7:44,  aktualizováno  15:11

U Máchova jezera v Doksech na Českolipsku vyhořela v noci na středu oblíbená restaurace Bílý Kámen....

Nové záběry tragédie na letišti v Bergamu. Muž se rozeběhl přímo do běžícího motoru

12. července 2025  19:48

Tragédie na mezinárodním letišti v italském Bergamu má nové, hrozivé detaily. Na sociálních sítích...

Burzy už ignorují Trumpa i válčení. Investoři hledí dál do budoucna

18. července 2025  16:14

Překvapivé celní tahy amerického prezidenta Donalda Trumpa působily zpočátku na finančních trzích...

Policisté pronásledují motorkáře, který jim ujel až na ranvej ruzyňského letiště

18. července 2025  15:27,  aktualizováno  16:02

Aktualizujeme Policie pronásleduje v okolí Letiště Václava Havla motorkáře, který nereagoval na výzvu k zastavení...

„Těžko hledáme slova.“ Texasané pohostili české hasiče koláči, jeli s nimi přes 700 km

18. července 2025  15:57

Říká se jim Czexans. Je jich asi dvě stě tisíc, v 19. století odešli z Čech a Moravy a natrvalo se...

Holčička uvázla hlavou v záchodovém prkénku, osvobodit ji museli hasiči

18. července 2025  15:54

Středočeští hasiči v pátek vyjížděli k neobvyklému případu. V Bořanovicích nedaleko Prahy uvázla...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2750x
Zahořklý zamindrákovaný milovník všeho amerického, který si nechá západními médii nabulíkovat cokoliv a pak to tady papouškuje. Nikam to nedotáh, žije z úvěru, nikdo ho nebere vážně, tak se ventiluje tady.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.