Chtěl bys pracovat u pásu? A když ano, jaké podmínky by ti vyhovovaly?
Dnes jsem se rozhodl zavzpomínat na téměř 100 let starý výzkum, který poodhalil roušku tajemství motivace zaměstnanců... zkrátka co udělat pro to, aby nás práce bavila? "Korporátů" přibývá jako hub po dešti, a ne každý je schopen ve firemních gigantech pracovat a mít z toho radost. Proto si myslím, že připomenout tento starý příběh není příliš od věci.
Říká se mu Hawthornský efekt a je považován za jeden z hlavních empirických zdrojů poznatků průmyslové sociologie. Stručně popíši, o co kolem roku 1930 vlastně šlo.
V továrně Western electric ve státě Illinois, USA, se začaly vyrábět ve 20. letech 20. století komponenty pro telefony (AT&T). Vzhledem k poklesu výroby a zároveň neustálému tlaku na zvyšování produktivity (viz též Taylorismus nebo později produkovaný Chaplinův film "Moderní doba") byl v roce 1927 povolán psycholog Elton Mayo, aby pomohl se zvýšením efektivity práce dělníků - řekněme si, že se jednalo o více než 10.000 dělníků továrny!
Předpoklad byl, že zlepšením pracovního prostředí dojde k vyšší produktivitě práce.
V prvních fázích výzkumu uskutečnil se svými spolupracovníky 10 300 rozhovorů se zaměstnanci továrny! A následně v průběhu cca 10. let probíhaly různé testy - byly zvoleny skupiny k porovnání: jedna experimentální, u které se prováděly testovací změny a druhá kontrolní, kde se jen provádělo měření výkonu a jinak se nic neměnilo. Zjednodušeně si uveďme, co se pro experimentální skupinu zaměstnanců měnilo: více světla, méně světla; více tepla, méně tepla; přemisťování pracovních překážek; přesun přestávek v práci a podobně.
K čemu docházelo bylo k podivu! Vždy se zvýšila produktivita práce u obou skupin - v té experimentální i té kontrolní! A po nějaké době u obou skupin opět poklesla... Jak je to možné? Co přineslo desetileté úsilí, pozorování, zkoumání pro majitele společnosti (a následně i pro nás)?
Ukázalo se, že kolísání produktivity nijak dramaticky nesouviselo se změnou technických podmínek, vždy mělo spíše psychologické příčiny. Produktivita práce se za dva a půl roku zvýšila o 40 %. Elton Mayo mimo jiné zjistil, že vedle formálních norem, stanovených vedoucími, má každá pracovní skupina i své vnitřní neformální normy. Mayo prokázal, že neformální struktury spolurozhodují o efektivitě řízení.
Na výkon sice technické prostředí má určitý vliv, ale možná více jej ovlivňuje prostředí sociální, mezilidské vztahy.
Dodnes se tomuto jevu říká Hawthornský efekt - jednoduše řečeno jen to, že měl někdo zájem o pracovní prostředí dělníků způsobilo to, že pracovali produktivněji. Bez ohledu na množství světla, tepla a podobně. Někdo "shora" chodil mezi nimi, sledoval, zapisoval si a vyptával se a měl o ně zájem.
Co z toho můžeme vytěžit pro současný management, rodinu, školu, komunitu ... zkrátka jakoukoliv sociální skupinu? Asi je zbytečné se o tomto víc rozepisovat, ale jednoduše:
- měj zájem o pracovní prostředí kolegů
- zajímej se o problémy druhých
- naslouchej a vnímej
- buď empatický
Příjemné sociální prostředí (dobrá firemní kultura) hraje často klíčovou roli ve spokojenosti zaměstnanců, vlastně nás všech a je často mnohem důležitější, než to "kde nebo jak" se musím živit.
- PV -
ZDROJE:
Mayo, E., 1933. The Human Problems Of An Industrial Civilization. New York:MacMillan
Šimek, D., 2007: Sociologie práce v podniku. Univerzita Palackého, Olomouc
Pavel Vepřek
Kdo za to může?? Já rozhodně NE!
Jak jsme na tom jako jedinci s osobní odpovědností? Kdo může za nesplnění úkolu? Ve svých "zamyšleních" se rád obracím k sociálně- psychologickým objevům starým desítky let. Poučíme se z nich? Toť otázka.....
Pavel Vepřek
Jak tenká hranice je mezi leností a dobrým "time managementem"?
Stalo se vám, že jste měli pár minut na úklid bytu do příchodu návštěvy? Co s tím? No asi jste, podobně jako já, uklidili vše ze stolu, židlí a sebrali pár drobností na zemi. A je to.... Vypadá to skvěle a přitom s malým úsilím.
Pavel Vepřek
Hlupákův výkřik aneb Dunning-Kruger efekt
Proč je hloupost hlasitější než moudrost? V jedné diskuzi byl například komentář: "Ty jsi typický Dunning-Kruger a jestli nevíš co to je, tak si to přečti". Týká se nebezpečí "hlasité hlouposti" nás všech? To snad ne!?!?
Pavel Vepřek
Konformita a "komnata ozvěn" - jejich nebezpečí
Bojíme se být odlišní? Vyhledáváme pouze přátele, se kterými názorově souzníme? Co udělat pro to, abychom nebyli snadno manipulovatelní?
Pavel Vepřek
Oprašme Maslowa
Pravděpodobně jste ve škole nebo někdy v životě slyšeli o Maslowově pyramidě lidských potřeb. Krátké zamyšlení v širších souvislostech naznačuje, že i ve vnímání lidských potřeb budou muset nastat změny.
Další články autora |
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Šestnáct mrtvých, tornáda a miliony bez proudu. Milton se prohnal Floridou
Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...
Jak poznat, že máte před sebou manipulátora, a nestát se jeho loutkou
Někteří lidé mají potřebu s druhými manipulovat a používají k tomu nejrůznější taktiky. Kdo nechce...
Obchodníci tlačí na ceny krevet. Často nepokryjeme ani náklady, trápí farmáře
Tlak na co nejnižší ceny při nákupu krevet tlačí drobné chovatele v jihovýchodní Asii na hranu...
Padající mrakodrapy, vybuchující vlaky. Loňský útok Hamásu měl být ničivější
Premium Palestinské hnutí Hamás plánovalo mnohem rozsáhlejší útok, než jaký uskutečnilo loni 7. října....
Nemocí od klíšťat přibývá. Očkovaných je přesto málo, přitom jde o život
Premium Lidí nakažených nemocemi od klíšťat je letos nebývale mnoho. Do konce září podle nejnovějších čísel...
- Počet článků 7
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 438x