Oprašme Maslowa
Kdo byl Maslow? Abraham Maslow byl americký psycholog minulého století. Nejčastěji bývá uváděn jako autor Maslowovy pyramidy lidských potřeb, kterou představil před rokem 1950. Pocházel z New Yorku, kde se v roce 1908 narodil.
K jeho nejznámějším teoriím v psychologii bezesporu patří výše zmíněná hierarchie lidských potřeb. Tu sám v roce 1943 znázornil jako pyramidu, kdy každý člověk je schopen postoupit na vyšší příčku pouze tehdy, pokud je ta nižší naplněna a uspokojena.
Pro připomenutí stručně k jednotlivým úrovním pyramidy:
- Fyziologické potřeby - nejzákladnější potřeby, díky jejichž naplňování je člověk naživu. Domov, teplo, strava, sex, smyslová stimulace a život bez bolesti.
- Bezpečí a jistota - vyhledání jistoty, stability. Toto se týká nás i naší rodiny - našeho zdraví, zaměstnání a podobně.
- Sounáležitost a láska - potřeba mít přátele, partnery. Chtít někam patřit a být sociálně zařazen. V opačném případě mohou přijít deprese, úzkosti a samota.
- Uznání a sebeúcta - touha být uznáván jak druhými tak sám sebou (což je často těžší než by se mohlo zdát). Ne každý dokáže dosáhnout tohoto kritéria.
- Seberealizace - rozvíjet se, něco dokázat. Maslow zde též někdy uváděl duchovní potřeby jedince. Umět se realizovat - tuto potřebu dosáhne podle Maslowa jen cca 1% lidí.
Proč jsem nazval tento článek "Oprašme Maslowa"? Žijeme v turbulentní době plné náhlých změn a řešení takových věcí, které bychom před pár lety nečekali a nepředvídali. Covid, plyn, elektřina, nájmy, výše hypoték, válka 1000 km od nás...
Co se mění a bude měnit je stav zaměstnanosti s logickým dopadem na sociální stratifikaci. S tím jdou ruku v ruce posuny v žebříčku sociálních jistot, pocitu bezpečí až po potřebu psychologické pomoci nejen pro dospělé, ale stále více i pro dospívající a děti.
Přichází opět čas na intenzivní práci s jednotlivci jako lidmi (s jejich individuálními potřebami) a nejen jako s čísly ve struktuře organizace.
Motivovat zaměstnance pomocí tohoto hluboce humatitně zaměřeného poselství Maslowa je možné na základě aktivního naslouchání a zájmu o podřízené s empatickým pochopením jejich potřeb a tím i jejich motivů. Bez této znalosti bychom byli suchými tabulkáři a zaškrtávači políček. Ten, kdo nemá na nájem a hrozí mu vystěhování bude jistě jinak motivovatelný než ten, kdo bydlí ve vlastním domě... i když před rokem 2020 na tom možná byli úplně stejně a mohli být oba úspěšní zaměstnanci.
To je klíčové poselství tohoto diferencovaného přístupu, který budeme muset oprášit a využívat víc než kdy dříve. Zamyslet se nad tím, co je pro koho podstatné a co jen marginální.
Zda tato teorie kopíruje ducha USA 50. let 20. století nebo zda je původcem někdo jiný je v tuto chvíli nepodstatné - v tom je krása kritického myšlení, že dokážeme uvažovat o věcech z různých úhlů pohledu a hlavně - že dokážeme to praktické a použitelné využít ve svém životě k prospěchu nás i ostatních lidí.
- PV -
Pavel Vepřek
Kdo za to může?? Já rozhodně NE!
Jak jsme na tom jako jedinci s osobní odpovědností? Kdo může za nesplnění úkolu? Ve svých "zamyšleních" se rád obracím k sociálně- psychologickým objevům starým desítky let. Poučíme se z nich? Toť otázka.....
Pavel Vepřek
Jak tenká hranice je mezi leností a dobrým "time managementem"?
Stalo se vám, že jste měli pár minut na úklid bytu do příchodu návštěvy? Co s tím? No asi jste, podobně jako já, uklidili vše ze stolu, židlí a sebrali pár drobností na zemi. A je to.... Vypadá to skvěle a přitom s malým úsilím.
Pavel Vepřek
Chtěl bys pracovat u pásu? A když ano, jaké podmínky by ti vyhovovaly?
Kolik by mi museli zaplatit, abych o tom uvažoval? Co motivuje zaměstnance k vyšším výkonům? Jsou to opravdu jen peníze? Kdy nás práce baví a kdy ne?
Pavel Vepřek
Hlupákův výkřik aneb Dunning-Kruger efekt
Proč je hloupost hlasitější než moudrost? V jedné diskuzi byl například komentář: "Ty jsi typický Dunning-Kruger a jestli nevíš co to je, tak si to přečti". Týká se nebezpečí "hlasité hlouposti" nás všech? To snad ne!?!?
Pavel Vepřek
Konformita a "komnata ozvěn" - jejich nebezpečí
Bojíme se být odlišní? Vyhledáváme pouze přátele, se kterými názorově souzníme? Co udělat pro to, abychom nebyli snadno manipulovatelní?
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Druhý říjnový týden přinese teploty až 21 stupňů. Ochlazení přijde až o víkendu
V příštích dnech Česko čekají mlhavá rána, na Moravě mohou přetrvávat po většinu dne. Tam, kde se...
E.ON zlevňuje plyn již podruhé v tomto roce. Zákazníci budou platit o čtvrtinu méně
Advertorial E.ON od října podruhé v tomto roce plošně snižuje ceny plynu všem svým zákazníkům bez fixovaných...
České lázně zdražují a ubývá jim klientů. Lidé už si pobyty nemohou dovolit
Premium Do tuzemských lázní jezdí „na pojišťovnu“ stále méně lidí. Podle Svazu léčebných lázní ČR jich jen...
Itálie a Francie bojují s obřími dluhy. Peníze si chtějí vzít od firem
Francie a Itálie se dlouhodobě řadí k nejméně rozpočtově odpovědným státům v Evropské unii. Jejich...
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...
- Počet článků 7
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 438x