Fenomenální vítězství levice v USA

Naše média popisují americké prezidentské volby jako těsné vítězství Obamy. Jako ovce přebírají hodnocení voleb od amerických konzervativních médií. Řekněme si ale narovinu, že úterý 6. listopadu bylo dnem velkého vítězství levice v USA.

Především Obamova vláda přebírala zemi v totálním rozvratu po 8 letech vlády George Bushe. Navíc republikánská většina v kongresu přišla s jasnou strategií „udělat z Obamy prezidenta na jedno volební období“, což v praxi znamenalo politiku obstrukce veškerých snah Obamovy vlády o změny.

Veškerá velká média v čele s televizním kanálem Fox vedla proti Obamovi dlouholetou kampaň plnou dezinformací, lží a čiré propagandy, proti které blednou i československé filmové týdeníky z 50. let.

Ačkoliv se většina seriózních odborníků na předpovědi volebních výsledků shodovala, že pravděpodobným vítězem voleb bude Obama, velká média celou dobu tvrdila, že volby budou vyrovnané či dokonce předpovídala vítězství Romneyho. Fox dokonce obviňovala analytiky, kteří se do výsledků přesně trefili, z ideologické zaujatosti.

Jenže boj pokračoval i v samotný den voleb. Republikáni se ze svých pozic v jednotlivých státech a lokalitách snažili co nejvíce omezit volební účast různými administrativními překážkami, zdržováním voleb přímo ve volebních místnostech, omezením doby otevření volebních místností, zneplatňováním hlasů, apod. Existují dokonce podezření na manipulace s hlasovacími automaty.

Docházelo také k situacím, kdy automatické telefonické hovory nabádali demokratické voliče jít volit ve středu, tedy až po uzavření volebních místností.

Přesto Obama nejenže získal většinu ve sboru volitelů, ale také většinu celkového počtu hlasů v celých USA.

Zvítězil i přesto, že se postavil za potenciálně kontroverzní témata. Podpořil například právo homosexuálů uzavírat sňatky, což se mu mohlo v nejvíce nábožensky založené zemi západního světa vymstít.

Ovšem v USA se nekonaly pouze volby prezidentské. Demokraté zvýšili svoji dominanci v senátu a snížili náskok republikánů ve sněmovně reprezentantů kongresu.

Ve volbách výrazně propadli zejména kandidáti spojení s tzv. Tea Party, která představuje aktivistickou pravici Republikánské strany, ideologicky reprezentující kombinaci zájmů ropného magnáta s nevzdělaností, předsudky a primitivností amerického vidláka.

Tea Party v posledních letech výrazně zasahovala do agendy a ideologie republikánů, ale úterními volbami její hvězda (snad už) definitivně zhasla.

Navíc se v jednotlivých státech USA konala také řada referend. V nich levicové postoje stojící na racionalitě porazily konzervativní, často nábožensky motivované, postoje ještě rozhodněji než v prezidentských či kongresových volbách.

Občané Colorada schválením legalizace marihuany odmítli neskutečně nákladnou a bezvýslednou „válku proti drogám“, která pouze dodává masy klientů drogovým kartelům a soukromým věznicím. Další státy legalizovaly marihuanu pro medicínské účely.

V některých státech se občané vyslovili pro uzákonění sňatků mezi osobami stejného pohlaví. Stejně tak všechny snahy o osekání Obamovy reformy zdravotnictví alespoň na úrovni jednotlivých států nikde neprošly.

USA úterkem potvrdily jasný trend posunu doleva v posledních letech. S tím, jak levice dominuje mezi mladými lidmi, ženami a mezi stále početnějšími menšinami, spolu s výrazným růstem ateismu nelze předpokládat zvrácení tohoto trendu, jakkoliv se česká pravice a s ní spřátelená média tváří, že v USA je normální být politicky napravo.

 

Průběžné výsledky sčítání hlasů - http://elections.huffingtonpost.com/2012/results

Autor: Pavel Šanda | čtvrtek 8.11.2012 0:25 | karma článku: 15,74 | přečteno: 1077x