Clintonové Pyrrhovo vítězství aneb "Je to lhářka!"

Hillary Clintonová vyhlásila své vítězství v primárních volbách v Iowě, přesně řečeno kaukusech, ještě před spočtením všech delegátů. A to se jí vrátí.

Clintonové vystoupení přišlo ve chvíli, kdy tak, jak postupně přicházely výsledky z jednotlivých okrsků, se její náskok neustále zmenšoval. V té chvíli nikdo nemohl vědět, zda nakonec o pár delegátů vyhraje ona či její levicový vyzyvatel Bernie Sanders.

Na plátnech ve velkém sále štábu příznivců Bernieho Sanderse se promítá televizní vysílání. Hillary Clintonová právě oznamuje celé Americe, že je progresivní kandidát. Následuje ohromný pískot a skandování: "Je to lhářka!"

Ano, je to lhářka. Hillary Clintonová je prototypem politika, který říká to, co lidé chtějí slyšet. Její projevy neodrážejí ani tolik její politiku jako publikum, ke kterému zrovna hovoří. Když přijede na univerzitu, je nejprogresivnější z progresivní kandidátů. Když hovoří ke členům strany penzijního věku, je umírněná.

Je to bojovnice za práva černých Američanů, která před 8 lety neváhala v primárkách používat "rasovou kartu" proti tehdejšímu svému konkurentovi Baracku Obamovi.

Je pro diplomatická řešení, ale hlasovala pro válku v Iráku a prosadila politiku "změny režimu" v Libyi a nyní chce bezletovou zónu v Sýrii, což se prakticky rovná vojenskému konfliktu s Ruskem a Íránem.

Proslula dokonce tím, že mění přízvuk a dialekt podle toho, v jaké části země a k jaké demografické skupině hovoří. 

Volební podivnosti

Když úterní ráno našeho času přineslo konečné výsledky kaukusů v Iowě, skončila pouhé 0,29 % před Bernie Sandersem - se 701 delegáty získala o pouhé 4 více, těžko to někdo mohl považovat za výhru.

Jenže jak jde čas, vyplouvá na povrch řada nových informací. Najevo například vyšlo i to, že se v šesti případech o delegátovi rozhodovalo losem pomocí hození mince. Ve všech šesti případech připadl delegát Clintonové.

Stalo se tedy něco, co se stane v průměru jednou ze 64 případů, takže internet je již zaplaven vtipy o tom, jak aparát Demokratické strany vlastní mince, které mají obě strany stejné.

Navíc byly zveřejněny už dva případy, kdy došlo k volebním podvodům ve prospěch Hillary Clintonové.

Clintonové kampaň navíc využila i legálních možností manipulace s výsledky. Třetí kandidát Martin O'Malley získal nakonec 8 delegátů. Řadu z nich, pokud ne všechny, získal díky tomu, že Clintonové lidi přešli takticky k O'Malleymu tak, aby Bernie Sanders získal o delegáta méně.

Bez těchto machinací by byl vítězem primárek Bernie Sanders.

Jeho kampaň požaduje, aby Demokratická strana Iowy zveřejnila detailní výsledky, včetně počtů voličů pro všechny kandidáty v jednotlivých okrscích. Důvodně se domnívá, že pro Bernieho Sanderse hlasovalo podstatně více voličů než pro Hillary Clintonovou.

Je to především proto, že systém primárek v Iowě je poněkud zvláští. Lidé nehlasují přímo pro svého kandidáta, ale pro delegáty, jejichž hlasy pak mají odrážet počet hlasů pro každého kandidáta v dané volební místnosti. Počet delegátů pro každou volební místnost je určen předem bez ohledu účast voličů. Pokud má tedy okrsek přiděleno například 8 kandidátů, pak má osm kandidátů bez ohledu na to, zda přijde 8 voličů nebo 800 voličů.

Bernie přitom vyhrával hlavně v okrscích s velmi vysokou volební účastí, kam přišlo nejvíce mladých lidí. Hillary naopak ovládla okrsky s nejmenší volební účastí. Rozdíl v počtu hlasů ve prospěch Bernieho Sanderse může představovat klidně i 10 až 20 % voličů.

Průzkumy u volebních místností ukázaly, že Bernieho Sanderse volilo 84 % lidí pod 30 let věku, kterých přišlo nezvykle mnoho.

Příští stanice New Hampshire

Výsledky v druhých primárkách jsou vcelku předvídatelné. Bernie Sanders vede v průzkumech v průměru o 20 %.

Když pozdních nočních, či spíše brzkých ranních hodinách, přiletěl z Iowy do státu New Hampshire, na letišti jej čekaly stovky nadšených příznivců.

Hillary se pokusí alespoň snížit prohru a doufá, že ji ochrání "jižní firewall" v podobě států s velkým podílem černošských voličů.

Jenže skvělý výsledek Bernieho Sanderse v Iowě, kde ještě před několik měsíci ztrácel na Hillary Clinton 50 %, může zamíchat situací i mezi černoškými voliči.

Zatímco Hillary má podporu černošského establishmentu Demokratické strany, Bernieho podporuje řada černošských aktivistů, osobností kultury či autorů černošských youtube kanálů a blogů. Ti se budou snažit zvrátit podporu mezi černochy na stranu Bernieho.

Jeho hlavní problém je ten, že v této komunitě není příliš známý, jelikož působí ve státě Vermont, v němž je černošská populace velmi malá.

Mít na své straně politicky aktivní část černošské komunity je ale velká výhoda, která se může zúročit. Jsou to vesměs lidé, kteří jsou v čele změn nálad a postojů celých komunit.

Bernieho úspěch v Iowě ale v každém případě zvýší zájem všech voličů v demokratických primárkách po celé zemi, černošskou komunitu nevyjímaje. Ani korporátní média nemohou Bernieho nadále zcela ignorovat.

Jeho řeč po skončení primárek v Iowě vysílaly všechny hlavní televizní stanice, dokonce i CNN, kterou už Bernieho příznivci překřtili z "Cable News Network" na "Clinton News Network." (Mimochodem CNN přispěla nemalou částkou na kampaň Hillary Clintonové).

Internet poskytuje spoustu možností, jak získat všechny pro voliče podstatné informace. Před érou internetu by Hillary Clintonová měla nominaci jistou, neboť by voliči čerpali prakticky všechny informace pouze z televize a mainstreamových novin.

Nyní si každý na youtube může pustit, jak politička, která se nyní prezentuje jako celoživotní bojovnice za práva homosexuálů, rezolutně odmítala sňatky osob stejného pohlaví ještě v roce 2008, když manželství prohlásila za "svatosvatý svazek ženy a muže."

Každý si může přímo poslechnout její projevy na podporu mezinárodních obchodních dohod, které šly na ruku obřím nadnárodním korporacím a které jsou nesmírně nepopulární, zatímco v současné kampani se tváří, jako kdyby proti nim byla odjakživa.

Přijdou další útoky

Hillary Clintonová už začala vést dosti špinavou předvolební kampaň. Snaží se vykreslovat Bernieho Sanderse jako příznivce lobby výrobců zbraní, jako sexistu, jako snílka.

Její kampaň dokáže překroutit prakticky cokoliv, co Bernie Sanders řekne, v pravý opak toho, co řekl.

Posledním hitem pracovníků Clintonové kampaně je strašení násilnou revolucí. Bernie Sanders totiž vyzývá k politické revoluci. Nicméně vždy vysvětluje, že jde o revoluci ve smyslu toho, že se běžní lidé začnou v rámci demokratického politického systému aktivně angažovat, a tím eliminují vliv bohatých zájmových skupin, korporací a Wall Street v řízení země. Je to vlastně výzva k ukončení totální oligarchické nadvlády demokratickými prostředky.

Podpásovost tohoto útoku byla moc i na moderátory pořadu Morning Joe televizní stanice MSNBC, kteří jej v přímém přenosu ostře odsoudili.

S čím ale kampaň Hillary Clintonové, ani její příznivci v establishmentu a v médiích nepočítali, je reakce příznivců Bernieho Sanderse na tyto útoky.

Každý totiž vyvolá další a další vlnu drobných finančních příspěvků na konto Bernieho kampaně.

Ta poslední ale nesouvisela s útoky Clintonové či jejích podporovatelů, ale byla reakcí na skvělý úspěch v Iowě. Během prvních 24 hodin od ukončení primárek v Iowě získala kampaň Bernieho Sanderse 3 miliony dolarů v příspěvcích o průměrné výši 27 dolarů.

Bernie Sanders má reálnou šanci se stát příštím americkým prezidentem. Díky internetu můžeme sledovat dějiny v přímém přenosu, protože to, co se nyní děje, bude dost možná jednou v učebnicích dějepisu popisováno jako další americká revoluce (podle mě čtvrtá).

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Šanda | středa 3.2.2016 21:21 | karma článku: 24,04 | přečteno: 853x