Bublina strachu z imigrantů zřejmě splaskne

Příliv nenávisti vůči imigrantům v Česku zřejmě zažije také odliv. Když celá diskuse o kvótách začala, byl internetový prostor přehlcen panickými zprávami, česká veřejnost ale pomalu začíná střízlivět z opojení strachem.

V posledních týdnech měl člověk při čtení internetových diskusí a sdílení na facebooku pocit, že se česká veřejnost definitivně zbláznila. Z diskuse o přijetí několika set uprchlíků či imigrantů by jeden nabyl dojmu, že za našimi hranicemi čeká alespoň půl milionu islamistických radikálů s mačetami v ruce s cílem masakrovat české obyvatelstvo, znásilňovat dcery a vnučky a nakonec tu zavést kolonii Islámského státu.

Není pak divu, že to v mnoha lidech vyvolalo strach, zejména pak v těch, kteří se vůbec v těchto politických otázkách neorientují, a těch je bohužel hodně.

V tomto směru jsme jako česká veřejnost ve velké nevýhodě. Země západní Evropy mají tyto debaty už desítky let za sebou a na ultrapravicovou agitaci využívající přirozeného instinktu strachu už povětšinou neskočí.

Jenže ultrapravicoví agitátoři, z jejichž dílny tyto "zprávy" byly, to ovšem poněkud s naháněním strachu běžnému člověku poněkud přehnali. Jejich propagandistické výrobky jsou čím dál tím méně uvěřitelné a z jejich argumentů až příliš čpí "argumenty" ve stylu Mein Kampfu.

Česká vláda k celé věci přistoupila pragmaticky. Pochopila, že proti iracionální davové psychóze nelze racionálně diskutovat. A přišla s kompromisem. Nejprve ukázala, že policie se ilegální imigrací zabývá několika malými zásahy a zvýšenými kontrolami. Pak šla na jednání do Bruselu s tím, že odmítá kvóty, ale že Česko dobrovolně přijme stovky uprchlíků, které si také vybere.

Nebyl to možná tah zcela ideově čistý, ale za to byl poměrně efektivní, poněvadž na toto jasně vstřícné gesto vůči lidem vystrašeným z imigrantů reagoval protiimigrantský  předvoj tím, že vládu vyhlásil za "vlastizrádce" a vlastně se přiznal, že chce vystoupení ČR z EU a uzavření hranic, což je trochu moc na velkou většinu lidí.

Když k tomu přišel fyzický útok na arabskou turistku a její děti v Brně a několik demonstrací se zjevně ultrapravicovým vyzněním i obsazením, začíná velká část dosud se bojících lidí zvažovat, jestli není "léčba horší než nemoc". Tedy jestli tvrdé jádro protiimigrační kampaně nepředstavuje mnohem větší nebezpečí pro běžného občana než imigrace sama.

A tak stejně jako lidé ochotně naskakovali na vlnu protiimigrantské nenávisti, začínají postupně z této vlny také odpadávat. Protiimigrantské nálady se postupně stávají terčem posměchu právě pro svoji absurdní přehnanost.

Dějí se totiž i takovéto věci. V nejmenované facebookové skupině se objevila zpráva, že "islamisti již dorazili do Všetat" (železniční uzel v okrese Mělník) s fotografií několika snědších a nepříliš dobře oblečených lidí sedících na nádraží.

Na první pohled nešlo o islamisty, neboť je známo, že na Středních východě je délka vousů politika (čím delší vousy, tím pravicovější a méně sekulární). Pánové však byli všichni oholeni a kontrolující policie nenašla v jejich dokladech žádný problém. Šlo zřejmě o sezónní gastarbeitery z jihovýchodní Evropy.

Celé zprávě se nedalo nevysmát a dost lidí to také udělalo, než administrátor příspěvek odstranil.

Ani incident se zadržením souboru folkloristů z Beninu protiimigrantské kampani příliš neprospěl. Jistě, folkloristé u sebe neměli pasy, což měli mít, a policie vlastně neudělala nic špatně. Kdyby šlo například o německé turisty, k žádné kontrole by nedošlo a tudíž ani k zadržení.

Policie prostě reagovala na davovou psychózu, která vidí imigranta za každým rohem, a když má člověk černou barvu pleti, má taky problém.

Celé mi to připomíná hru, kterou jsme hráli jako děti. Vymysleli jsme si, že se v okolí vesnice pohybují kostlivci, postupně jsme nacházeli stopy jejich přítomnosti a vymýšleli jim rozličné vlastnosti. Dospěli jsme nakonec do stádia, kdy jsme se jich skutečně začali bát.

Podobně si mnoho i dospělých (sic!) lidí vybudovalo obraz imigranta. Rozdíl je jen v tom, že imigrant skutečně existuje, jen to není ta osoba jako její paranoidní obraz.

Může být imigrace problém. Samozřejmě může. 

Vzpomeňme si na příchod Vietnamců či Ukrajinců. zvýšená kriminalita tu v počátcích byla, stejně jako nechuť české veřejnosti vůči nově příchozím. V dnešní době už jsou ale obě tyto komunity silně integrované v české společnosti. Většina lidí zná lidi z těchto komunit, má mezi nimi přátele či známé a nemá proti nim celkem nic. Neposuzují je pak jako nějakou odlidštěnou skupinu, ale jako jednotlivé lidi.

Česká společnost prostě má potenciál imigranty absorbovat.

Představa, že lze imigraci zastavit, je úplně naivní. Už samotný pokus o zastavení imigrace může mít dosti nepříjemné dopady na občanská práva v zemi či celkově na demokratický proces.

Lidé se stěhovali celé své dějiny, je to pro člověka vcelku typické. Kdyby tomu tak nebylo, nežili bychom na území Česka, ale někde v Etiopii zřejmě velmi primitivním způsobem života.

To jsou reality světa, nejen dnešního. A dospělý člověk by měl být schopen se s nimi smířit.

Otázka by tak neměla znít, jak zabránit imigrantům k nám přijít, ale jak je integrovat do naší společnosti. Nebo je chceme odstrčit na okraj společnosti a pak se divit, že některé  jejich děti a vnuci, zcela vychovaní v Česku, jezdí do Sýrie bojovat na straně Islámského státu?

Příznivci přijetí imigrantů (či uprchlíků) jsou často častování nálepkou sluničkově naivní. Podle jejich kritiků se mezi imigranty určitě najdou islamističtí radikálové či jinak násilní lidé. To je klidně možné, protože lidé obecně nejsou všichni jen dobří.

Není ale naopak daleko naivnější si myslet, že když budeme do přistěhovalců soustavně kopat, tak z toho vzejde něco dobrého?

V takovém případě se prostě přistěhovalecké komunity semknou, izolují od většiny a vytvoří si obrovskou nedůvěru vůči většinové společnosti. V důsledku toho pak budou více solidarizovat i s opravdu špatnými lidmi ze své vlastní komunity než se společností jako celkem.

K přistěhovaleckým komunitám potřebujeme najít adekvátní vztah také kvůli sobě, neboť rozhodně je v našem zájmu odhalit včas případné magory v jejich řadách, kteří se nechali ohloupit hnutími jako Islámský stát.

Takový vzájemně prospěšný vztah ale nenajdeme, pokud se necháme soustavně ohlupovat našimi vlastními pravicovými extremisty, naší obdobou Islámského státu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Šanda | čtvrtek 2.7.2015 14:03 | karma článku: 13,41 | přečteno: 1680x