Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bitcoin, co s tím?

Na pořadu dne jsou investice do Bicoinu a jiných kryptoměn. Jedni těmto měnám věští zářnou budoucnost, jedni je zatracují. Faktem je, že se s nimi teď čile obchoduje a že se i těží. Těží se? Jak je to možné? ...

No je to tak. Ještě zbývá nějaké menší množství Bitcoinu, které nebylo vypočítáno -> vytěženo. Aby vám mohl být Bitcoin přidělen, musíte totiž vypočítat unikátní hash (Slovem hash (česky haš) se označuje výstup hashovací funkce, což je algoritmus převádějící vstupní hodnotu na jeho otisk v podobě čísla (hash).). Nejlepší je, že na to, abyste mohli těžit Bitcoiny nebo další kryptoměnu, potřebujete počítač a to ne ledajaký. Jde o to, že kryptoměny se těží různým způsobem. Některé s pomocí procesorů základní desky počítače, některé s pomocí výkonných grafických karet a některé už jen se speciálním hardware.

Takže nejdříve, jak lze těžit bitcoin ručně. Toto video je velice populární a na rovinu, jestli nevíte, co se ve videu děje, do těžby se nepouštějte.

Těžba Bitcoinů je tedy o počítání hashů, potvrzujících transakce. Za ty získáte odměnu. Každé 4 roky je odměna snížena na polovinu. Například v roce 2009 vznikalo každých 10 minut 50 nových Bitcoinů, v roce 2016 to bylo jen 12,5 Bitcoinu za 10 minut a v roce 2020 to bude už jen 6,25 Bitcoinu za 10 minut. Když uvážíme, že Bitcoiny těží obrovské množství lidí, je jen malá pravděpodobnost, že právě vy budete tím, kdo najde (vypočítá) nový hash. Proto se těžaři sdružují do skupin - Mining Poolů. První mining pool vymyslel Čech a běží stále na této adrese. Něco jako mining pool realizují Číňané tak, že prostě do haly navezou tisíce počítačů se speciálním hardware s procesorem ASIC, který je přímo navržen pro výpočet hash s kódováním SHA-256, se kterým pracuje Bitcoin.  

Další typy kryptování jsou Scrypt pro kryptoměnu Litecoin, NeoScrypt pro Vertcoin, X11, X13, Keccak, Quark, Groestl, Blake-256, Lyra2REv2, CryproNight a EtHash. Je toho docela slušná řádka.

Ještě pořád chcete těžit Bitcoin? Ale proč vlastně? Je mít Bitcoin taková výhra? Co to vlastně je?

Především odhlédněme od faktu, že jsou to jen jedničky a nuly. To je dnes v bankách většina peněz. Jen Bitcoin nemá zatím svoji papírovou nebo kovovou podobu. Bitcoin jsou tedy opravdu JEN jedničky a nuly. 

Zatímco v bankách vidíte jen na svůj účet, ve světě Bitcoinu vidíte transakce i všech ostatních. Zase to má tu výhodu, že hlavní pokladní kniha není jako v bance na jednom serveru (plus záložní média), ale na velké skupině počítačů, takže výpadek jednoho transakční možnosti neomezí.

Nevýhoda je, že banku můžete v případě krádeže peněz z účtu žalovat, ale u Bitcoinu obchodujete s anonymními lidmi a neměli byste věřit nikomu. Pravda je, že důvěru nepotřebujete, protože je Bitcoin dokonale ochráněn algoritmy a kryptováním. Zatím.

U Bitcoinu se také neudržuje zůstatek účtu, při transakci tak není možné ověřit, jestli odesilatel má dostatek prostředků, aby je mohl odeslat adresátovi. Dostatek prostředků se zajistí tak, že odesilatel musí podat důkaz v podobě doložených transakcí, kde potřebné Bitcoiny získal. To se děje automaticky a transakce ověřují další uzly v síti. Jakmile se transakce provede, vstupy se považují za využité a označí se tak. Na další transakci už nejdou využít.

Pojďme se podívat na cenu Bitcoinu. Jako u každého obchodu cenu určuje velikost poptávky a nabídky. Jestliže všichni chtějí Bitcoin a nikdo ho nechce prodat, cena rychle stoupá. Jestliže naopak chtějí všichni prodat Bitcoin a nikdo ho nechce koupit, cena rychle klesá. Ideální je normální transakční pool, kde se vyjednávají ceny jednotlivých transakcí a cena tak kolísá jen v malé míře. Ale sem Bitcoin ještě nedošel. Zatím je to měna, jejíž kolísavost (volatilita) je taková, že vás během několika minut nebo i sekund může připravit o celoživotní úspory. Protože obchodování s Bitcoinem není investice, ale spekulace. Když nakoupíte Bitcoin, je to jako kdybyste si vyměnili koruny za eura Jen s tím, že nevíte, jestli bude zítra euro za 10Kč, za 25Kč nebo za 80Kč. 

Příklad investice : Kdybych nakoupil Bitcoin 26. března 2017, zaplatil bych za něj 952,68USD, takže za mých 100.000Kč bych nakoupil 4,1973 BTC. 12. června bych tyto Bitcoiny prodal za 291.554Kč. No to je ale super investice, ne? Jdu do ní. Tak 12. června 2017 nakoupím za 100.000Kč Bitcoiny. Konkrétně 1,4396BTC. Už jsem bohatý? Je přece 15. července. No zase tak bohatý nejsem, protože dnes bych za své Bitcoiny dostal 66.421Kč. A to už je Volatilita. Nebo spíš VOLatitlita.

Ještě pořád považujete Bitcoin za dobrou investici? 

Ve skutečnosti je Bitcoin už téměř vytěžen, to znamená, že obchodujeme jen s něčím ohraničeným. Zlato, platina, měď, stříbro, to jsou všechno materiály, které mají také omezené množství, vytěží se jich každý rok méně a méně, ale jsou to materiály, které jsou využitelné a recyklovatelné a když dojde ke kolapsu, zůstanou, protože jsou fyzicky přítomné. Proto se banky až do roku 1972 zaštiťovaliy zlatými rezervami.

Bitcoin je měna, která jeden den může být skvělá a oblíbená a druhý den po ní pes neštěkne. Stačí, že někdo rozklíčuje šifrovací algoritmus digitálního podpisu někoho, kdo má Bitcoinů více a nadělá v účtování zmatek. Nebo do Bitcoinové sítě pošle nějaký zajímavý virus-sběrač. A je po oblibě. Spolu s Bitcoinem padnou všechny ostatní kryptoměny a bude ticho po pěšině. A vaše peníze budou  mít v kapsách ti, co prodali. 

Toto se vám samozřejmě může stát i u akcií nebo podílových fondů. Ale ne v takové míře. Poslední velký propad měl -50% a už dávno jsme z něj venku. A ten propad trval půl roku. Jak jste viděli na příkladu, u Bitcoinu trval podobný propad měsíc.

Víte co je také prima? Pokud pošlete Bitcoiny na špatnou adresu, zmizí nejen vám, ale zmizí z celé bitcoinové sítě. Když ztratíte svůj šifrovací klíč, ztratíte všechny Bitcoiny, které jste vlastnili, včetně všech minulých transakcí. 

Nevíte co s prachama? Kupte si Bitcoin(;-))

Váš Pavel Rudolf

PS : Maximální počet Bitcoinů bude 21 milionů a minimálně lze prodat jednu milióntinu Bitcoinu.

 

  

  

 

 

 

Autor: Pavel Rudolf | pondělí 17.7.2017 9:20 | karma článku: 9,36 | přečteno: 1042x
  • Další články autora

Pavel Rudolf

Finanční gramotnost aneb mýty o stavebním spoření

Informace, že "K uloženým 20.000Kč do stavebního spoření dostanu 2.000Kč od státu, to je zhodnocení 10% a to mi žádný fond nedá." mě dokáže vždycky uzemnit. Co myslíte, je tento výrok pravdivý nebo ne? Pohledem zvenku ten člověk .

3.6.2016 v 8:55 | Karma: 24,57 | Přečteno: 3295x | Ekonomika

Pavel Rudolf

Víte co je Head & Shoulders?

Tahle technická analýza. Někdo jí skálopevně věří, někdo ji zavrhuje, málokdo ji zná a jen pár lidí na ní zbohatlo. Ale proč o tom píšu? Protože se nám rýsuje něco velkého. A vy můžete být při tom. Takže ...

20.5.2016 v 8:50 | Karma: 17,46 | Přečteno: 1165x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Rudolf

Tak nám zabili úroky na stavebním spoření

Slyšeli jste to taky? Hrůza. Úroky ze stavebního spoření jdou na půlku. Tedy mezi námi, 1/2 z 0 je zase 0, ale u těch úroků je to přece jen aspoň trošku. Nyní cca 1%, do konce roku 0,5%. Tak jak to zamává s novými smlouvami a se..

12.5.2016 v 8:50 | Karma: 22,17 | Přečteno: 2193x | Ekonomika

Pavel Rudolf

Co s nemovitostí, o kterou už nestojíte?

Dostal jsem od jednoho svého klienta zajímavou úlohu. Mnoho lidí prodává nemovitost ne proto, že musí, ale proto, že chce. Z nějakého důvodu se o ní už nechce starat. Co s penězi, které utrží?

3.5.2016 v 8:50 | Karma: 15,84 | Přečteno: 1471x | Ekonomika

Pavel Rudolf

Tak co říkáte na záporné úroky?

To jsou zprávičky, co? Čím dál více se začíná mluvit o tom, že banky vás budou sankcionovat za to, že v nich máte uložené peníze. Protože peníze se mají točit, tak co je sulcujete v bance, že. Kudy z toho ven?

18.4.2016 v 9:10 | Karma: 17,92 | Přečteno: 1183x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Bez krytí celníky by Březinova skupina nefungovala, řekl žalobce v závěrečné řeči

2. května 2024  12:49,  aktualizováno  15:38

Soudní projednávání vynášení informací z Celní správy členům tak zvané lihové mafie se dnes dostalo...

SPOLU paroduje heslo ANO a spojuje ho s Ruskem, premiér Fiala to hájí

2. května 2024  10:56,  aktualizováno  15:35

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

Emigrantovi v USA pomohl s důchodem archiv StB, našli v něm doklad o zaměstnání

2. května 2024  15:15

Seniorovi žijícímu v USA pomohl s důchodem v ČR archiv Státní bezpečnost (StB). Právě v něm totiž...

U Prahy vykolejil v zatáčce osobní vlak. Jel 100 km/h, strojvedoucí v něm nebyl

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  15:13

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

  • Počet článků 141
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1185x
Když jsem se tak zamýšlel, co v životě dělat, aby "po mě něco zbylo", zjistil jsem, že nejlíp mi jde pomáhat. Sbírám tedy informace, které nejsou tak úplně běžně na trhu a pomáhám jimi lidem, kteří je dokážou zpracovat a kterým pomohou prožít život lépe, radostněji a ve větším klidu.